یادگیری عکاسی دیجیتال ممکن است مزایایی بیشتر از آنچه که تصورش را می کنید داشته باشد

بسیاری از افراد با عناصر مختلف یادگیری عکاسی مشکل دارند.شناخت تمام جوانب فنی دوربین و استفاده از اصول تکنیکی و خلاقانه برای اکثریت افراد هدف مشکلی است.علاوه بر اینها در عصر حاضر با ظهور عکاسی دیجیتال عنصر دیگری هم به این فرآینداضافه شده که اگر واقعا می خواهید یک هنرمند عکاس موفق باشید باید آنرا یاد بگیرید.

یادگیری عکاسی دیجیتال ممکن است مزایایی بیشتر از آنچه که تصورش را می کنید داشته باشد

یادگیری عکاسی و کهولت سن

وقتی دارید سرتان را می چرخانید و تلاش می کنید که همه قطعات منظره را کنار هم قرار دهید در واقع در حال تمرین دادن به مغزتان هستید.

تحقیقات نشان داده که عکاسی دیجیتالی مغز را هوشیار و ذهن را در حالت خوبی نگه می دارد.تحقیقات مربوط به عکاسی دیجیتال و کهولت سن توسط دانشگاه تگزاس نشان میدهد…برای تحقیقات در دانشگاه تگزاس شش گروه سنی میان 60 تا 90 به مدت 10 هفته مورد مطالعه قرار گرفتند.هر گروه 15 ساعت در هفته را صرف کاری می کرد.

فعالیت های اولیه تحت نظارت مواردی مانند عکاسی دیجیتال، دوخت دیجیتال و چند نوع فعالیت دیگر مانند انواع بازی با کارت و… ، بودند.تنها گروه هایی که دوخت و دوز و عکاسی را انجام دادند به دلیل مواجهه با چالش های مستمر ذهنی، توانایی های حافظه شان دوچندان شد.نتایج دانشگاه تگزاس نشان داد که عکاسی دیجیتال بهترین فعالیت ممکن برای افراد مسنی است که می خواهند سلامت و رشد شناختی خود را حفظ کنند

مزایای یادگیری عکاسی دیجیتال

مزایا چه بودند؟ مهمترین پیشرفت در استفاده از کلمات و عبارات و تشخیص تصورات ذهنی و انتزاعی بود.دلیل اینکه عکاسی دیجیتال در مطلاعات شناختی تا این میزان اهمیت دارد درگیر کردن بخش های زیادی از مغز است.عکاسی بر روی جنبه های فنی و خلاقانه ی مغز هم در زمان عکسبرداری و هم پس از آن تاثیر می گذارد.

همچنین از حافظه برای هماهنگ کردن تمام کارها استفاده می کند.این مزایا برای کسی است که با برنامه های کاملا دستی یا نیمه اتوماتیک روی دوربین کار می کند و فتوشاپ پیشرفته یا برنامه های تدوین عکس را بکار می برد.

چطور کار می کند

در اینجا مثالی از بعضی عملکردهای مغز که در ساخت یک تصویر بکار می روند، عنوان شده است.وقتی برای عکاسی بیرون می روید و می خواهید عکس جذابی بگیرید، کمی باید در مورد خلاقیت موجود در صحنه فکر کنید.

سپس باید دیافراگم و سرعت شاتر را بر اساس کاربرد خلاقانه ی عکس انتخاب کنید،سپس از حافظه خود برای نحوه عملکرد دوربین استفاده می کنید.بعضی از دوربین های پیشرفته به شما نقطه مناسب و محل عکسبرداری را نشان می دهند اما اگر می خواهید چیز باارزشی خلق کنید، لازم است که فکر تکنیکی داشته باشید.

در همین زمان وقتی مقدمات عکس گرفتن را آماده می کنید، باید در مورد فرآیندهای پس از آن نیز فکر کنید.حال که تمامی جوانب فنی عملکرد دوربین را شناختید، لازم است که عکس را به مرحله تدوین برسانید.

از هر برنامه ای مانند فتوشاپ یا Lightroom که استفاده کنید، باز هم باید توانایی فنی در مورد رایانه و عملکرد برنامه داشته باشید.تمام این اقدامات به حافظه، خلاقیت و قدرت های شناختی نیاز دارد.همگی تمرین فوق العاده ای برای مغز است.

برای شما اینها به چه معناست؟

فرآیند عکسبرداری دیجیتال ، جالب، خلاقانه و از نظر پزشکی مفید برای ذهن است.همانطور که باید با رژیم غذایی مناسب و ورزش قلب مان را سالم نگه داریم لازم است که با گذشت زمان مغزمان را هم حفظ کنیم و این فقط به فعالیت های فیزیکی محدود نمی شود بلکه یادگیری مهارت های جدید و چالش برانگیز ذهنی هم بخش مهمی از این تلاش است.

اگر یادگیری عکاسی دیجیتال را تا سال های آینده ادامه دهید، مغز و حافظه تان به خوبی کار خواهند کرد و سالم می مانند.آیا ادامه ی عکاسی دیجیتال با کهولت سن نقشه خوبی به نظر می رسد؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵