۱۲ نکته برای بهبود عکاسی با موبایل

متاسفانه بسیاری از عکسهایی که با دوربین گوشیها گرفته می شود از لحاظ کیفی عکسهای ضعیفی هستند. که اغلب به دلیل تکنیک ضعیف عکاسی با موبایل است.ما در زمانه ای زندگی می کنیم که دیگر همه چیز در هم تنیده شده است، دیگر دورانی که یک MP3 Player فقط یک MP3Player بود یا یک دوربین فقط یک دوربین بود یا یک گوشی موبایل فقط یک گوشی بود گذشته است.

امروزه دوربینهای دیجیتال را در بسیاری از وسایل اینچنینی می توان یافت – که البته شامل گوشیهای موبایل هم می شود. درواقع دوربین گوشیهای همراه حوزه ای از بازار دوربینهای دیجیتال است که به سرعت در حال رشد است و با پیشرفتهای کیفی ( بالا رفتن رزلوشن، لنزهای بهتر، حافظه بیشتر) که در دوربین برخی گوشیها بوجود آمده است برخی اعتقاد دارند که دوربینهای موبایل بازار را از تولیدکنندگان دوربینهای دیجیتال بگیرند. نظرسنجی اخیر ما درباره “دوربینهای همراه” نشان می دهد که اکثر شما از دوربینهای موبایلتان مرتبا استفاده می کنید.

متاسفانه بسیاری از عکسهایی که با دوربین گوشیها گرفته می شود از لحاظ کیفی عکسهای ضعیفی هستند. این مساله تاحدودی می تواند به دلیل کیفیت پایین این دوربینها باشد – اما اغلب به دلیل تکنیک ضعیف عکاسی است
در ادامه ۱۲ نکته ذکر می کنیم که به شما کمک می کند تا حداکثر بهره وری را از دوربین گوشیتان داشته باشید.

۱ -نور سوژه را به خوبی تامین کنید

هر اندازه که سوژه را بهتر نوردهی کنید احتمالا تصویر شفاف تری هم خواهید داشت. اگر امکانش هست سعی کنید در فضاهای بیرونی عکاسی با موبایل را انجام دهید یا اگر در فضاهای داخلی هستید چراغها را روشن کنید. البته توجه داشته باشید که وقتی برای افزایش نور چراغها را روشن می کنید ، نور چراغ بر روی رنگها تاثیر می گذارد و شاید بخواهید برای تصحیح رنگها وایت بالانس را تغییر دهید.

برخی از دوربین موبایلها دارای فلش یا چراغ هستند – که این فلشها واقعا عکس را بهتر می کند و وضوح بیشتری به آن می دهد، حتی اگر در فضای بیرونی عکاسی کنید (که در اینجا نقش نور پرکننده را بازی میکند) .

اگردوربین شما فلش ندارد از عکاسی با موبایل در نورهای تیز وشدیدپرهیز کنید چونکه در نهایت عکسی خواهید داشت که سوژه سایه های پررنگ و سیاهی دارد.

۱۲ نکته برای بهبود عکاسی با موبایل
۲ -به سوژه نزدیک شوید

یکی از رایجترین اشکالات عکاسی با موبایل این است که سوژه ها ریز و غیر قابل تشخیص هستند و در فاصله دوری قرار دارند. معمولا به دلیل رزلوشن پایین ( که البته قابل تغییر است ) کوچک هستند – بنابراین قاب عکس را با سوژه پرکنید تا مجبور نشوید موقع ویرایش عکس آنرا کراپ کنید و باعث شوید کیفیت عکس بیش از پیش کاهش یابد.

البته زیاد نزدیک شدن به سوژه در برخی از دوربینهای موبایل باعث اغتشاش و عدم فوکوس یا فوکوس نادرست می شود ( مخصوصا اگر دوربین حالت ماکرو یا فوکوس نزدیک نداشته باشد).

۳- گوشی را ثابت نگه دارید

مانند همه انواع و اقسام عکاسی دیجیتال، در عکاسی با موبایل هم هراندازه که دوربین را ثابت و بدون حرکت نگه دارید درنهایت عکس واضح تری خواهید داشت.

این مساله مخصوصا در نور کم که دوربین برای جبران نور سرعت شاتر را پایین میاورد اهمیت مضاعف پیدا می کند. کلکی که در اینجا میتوانید بزنید این است که گوشی موبایل ( یا دستتان ) را به چیزی تکیه دهید ( مثلا درخت، دیوار ، طاقچه).

به خاطر داشته باشید که بسیاری از دوربینهای موبایل مشکل لگ شاتر ( تاخیر در باز و بسته شدن شاتر) دارند یعنی اینکه وقتی شما دکمه عکس گرفتن را فشار می دهید دوربین با لحظه ای تاخیر عکس می گیرد که می تواند یک یا دو ثانیه باشد.

این بدین معنی است که شما باید دوربین را لحظه ای بیشتر ثابت نگه دارید تا مطمئن شوید عکس وقتی که دوربین را از روی سوژه پایین میاورید گرفته نمی شود.

۴-عکسهایتان را ویرایش کنید

در حالیکه استفاده از افکتها و امکانات ویرایشی که در خود موبایل موجود است می تواند جالب باشد، ویرایش عکسها در کامپیوتر باعث خلق عکسهایی بهتر می شود.

عکسهایتان را رنگی و با بالاترین رزلوشن بگیرید تا بعدا به هنگام ویرایش گزینه های بیشتری در اختیارتان باشد.

شما همیشه می توانید عکسها را در نرم افزار سیاه و سفید کنید اما اگر عکس سیاه و سفید بگیرید دیگر نمی توانید آنرا رنگی کنید.

۵- عکسهایی که فکر می کنید خراب شده است را حذف نکنید

یادتان باشد در عکاسی با موبایل بسیاری موبایلها کیفیت صفحه نمایش به خوبی کامپیوتر نیست. پس تا جایی که امکان دارد تا زمانی که بتوانید عکسها رار روی کامپیوتر ببینید آنها را نگه دارید. امکان دارد که بعدا روی مانیتور ببینید که همین عکسها جان تازه ای گرفته اند. همچنین حتی شاید عکسهای خراب و تار هم عملا قابل استفاده باشند ( به طرقی انتزاعی ).

۶- از زوم دیجیتال استفاده نکنید

با وجود وسوسه ای که زوم کردن روی سوژه به هنگام عکاسی ایجاد می کند ( اگر دوربین موبایل شما امکان زوم داشته باشد )، اگر زوم دوربین شما دیجیتال باشد کیفیت عکس را کاهش می دهد ( عکس پیکسل پیکسل شده خواهید داشت )

به علاوه شما همواره می توانید عکسهایتان را در نرم افزارهای ویرایش عکس روی کامپیوتر ویرایش کنید.

البته برخی از سازنده های موبایل شروع به عرضه دوربینهایی با زوم اپتیکال کرده اند – که این یک ویژگی خیلی خوب است زیرا می توانید روی سوژه زوم کنید بدون اینکه پیکسلها را بزرگتر کنید.

۷- وایت بالانس را امتحان کنید

شمار فزاینده ای از دوربین موبایلها دارای قابلیت تنظیم وایت بالانس هستند که به شما اجازه می دهد بر اساس شرایط محیط ،رنگ را تنظیم کنید.

این قابلیت را امتحان کنید تا ببینید تاثیری که روی عکسهای شما می گذارد چه حس خوبی دارد. من به شخصه دریافته ام که این قابلیت در گوشیهای مختلف با هم فرق می کند.

راهنمای گوشی را بخوانید تا متوجه شوید وایت بالانس دوربین گوشی شما چطور کار می کند.

۸- زیاد عکس بگیرید و کسب تجربه کنید

زیبایی و جذابیت تمام اقسام عکاسی دیجیتال ( که شامل عکاسی با موبایل هم می شود ) به این است که می توانید سریعا و بدون هزینه عکسهای زیادی بگیرید.

این بدین معنی است که میتوانید حالتها و ترکیب بندیهای متفاوتی را امتحان کنید و درنهایت عکسهایی را که نمی خواهید حذف کنید ، مخصوصا دوربینهای موبایل برای امتحان زوایا و عمقهای تازه خیلی خوب هستند از زاویه رو به بالا یا رو به پایین عکس بگیرید یا نمای بسته بگیرید یا هرچیز دیگری، و به عکسهای جالب و جذاب برسید.

۹- از قوانین ترکیب بندی پیروی کنید ( وسپس این قوانین را بشکنید )

برخی از قواعد پایه ترکیب بندی را یاد بگیرید ( برای مثال قانون یک سوم – سوژه را وسط قاب قرار ندهید بلکه آنرا به یک سوم کناری قاب هدایت کنید ). برخی نکته های ساده اینچنینی میتواند به عکسهای شما جان دهد.

اما یادتان باشد که زیبایی عکاسی با موبایل در توانایی آنها برای شکستن تمام قراردادهای متعارف است برخی از بهترین عکسهایی که می بینید تمام قواعد را شکسته اند.

بنابراین ازهر زاویه ای عکس بگیرید ، از بالا، پایین، کف اتاق ، از نزدیک، خلاصه از هز جایی.

۱۰- لنز دوربین را تمیز نگه دارید

یکی از مشکلات عکاسی با موبایل تمیز نگه داشتن و مراقبت از دوربین آنهاست.گوشیهای موبایل اغلب اوقات در جیب یا کیف شما هستند و در تمام شرایط محیطی و آب و هوایی مورد استفاده قرار می گیرند، در نتیجه کثیف می شوند و به سادگی آسیب می بینند، یکی از مشکلات رایج دوربینهای موبایل جای انگشت روی آنهاست – مخصوصا اگر گوشی شما روی دوربینش کاور نداشته باشد.

هرچند وقت یکبار دوربین گوشی را با یک دستمال نرم تمیز کنید ( دستمال عینک گزینه خوبی است ).

۱۱- در استفاده از دوربین گوشی نزاکت را رعایت کنید

اگرچه قوانین مشخصی برای عکاسی با موبایل وضع نشده است خیلی خوب است که حواستان باشد چطور از آن استفاده می کنید و چه تاثیری می تواند روی دیگران داشته باشد.

موارد زیادی دیده می شود که از دوربین گوشی یواشکی و برای فضولی استفاده می شود. برای عکس گرفتن از دیگران ( مخصوصا غریبه ها ) از آنها اجازه بگیرید و به محدودیتهایی که در مورد استفاده از دوربین موبایل در مکانهایی مانند تئاتر و کنسرت وجود دارد توجه کنید.

۱۲- از بالاترین رزلوشن دوربین گوشیتان استفاده کنید

برخی از گوشیها به شما اجازه می دهند رزلوشن عکس را خودتان انتخاب کنید. اغلب اوقات این مساله بیان نمی شود که هرچه رزلوشن بالاتر باشد عکس شفاف تر خواهد بود.

این مساله مخصوصا در مورد دوربینهای موبایلی کهسنسور کمتر از ۱ مگاپیکسل دارند صدق می کند. به خاطر داشته باشید که رزلوشن بالاتر باعث بالا رفتن حجم عکس می شود – یعنی اگر بخواهید عکسها را برای کسی بفرستید زمان بیشتری طول می کشد.

منبع:yphc.ir

میانگین امتیازات ۵ از ۵