قبل از شروع گام‌های آموزش ساخت رینگ فلاش ، یک توضیح کوتاه به شما می‌دهیم. هدف از استفاده از رینگ فلاش و کاربردهای آن تا حد بسیار زیادی شبیه به رینگ لایت است و تقریبا در همان شاخه ها از عکاسی از آن استفاده می‌گردد. تنها تفاوت عمده این دو نوع دستگاه نورپردازی در حجم نور خروجی و در عکاسی‌های مایکرو است. پس برای کاربردهای عمومی هر دو وسیله قابل استفاده می‌باشند.

 رینگ فلاش ارزان

اگر برای ارتقاء کیفیت عکس‌های خود به یک رینگ فلاش نیاز دارید، در این ترفند عکاسی به شما نحوه ساخت بسیار ارزان قیمت یکی از آنها را آموزش می‌دهیم. با این ترفند و در کمتر از چند دقیقه شما آموزش ساخت رینگ فلاش را در چند گام ساده و با چند ابزار دم دستی فرا خواهید گرفت. تنها بخش گران قیمت آموزش ساخت رینگ فلاش، داشتن یک فلاش اکسترنال است.

اولین گام در آموزش ترفند ساخت رینگ فلاش ارزان
 رینگ فلاش ارزان
اقلامی که برای ساخت رینگ فلاش به آن نیاز خواهید داشت

یک کاسه‌ی پلاستیکی ( نه خیلی ضخیم – و نه خیلی شکننده و نازک ): توجه داشته باشید که کف این کاسه حداقل دارای قطر ۱۰ سانتی‌متری باشد. لنز دوربین شما باید بتواند از سوراخی که در کف این کاسه ایجاد می‌کنید، عبور کند.

یک کاسه‌ پلاستیکی دیگر: این کاسه کمی کوچکتر باشد اما قطر آن نیز کمتر از ۸ سانتی‌متر نباشد. این کاسه قرار است در کاسه قبلی قرار گرفته و لنز شما در طراحی نهایی این رینگ فلاش از آن نیز عبور می‌کند.

یک تکه لوله: لوله PVC بهترین گزینه برای ساخت رینگ فلاش ارزان است. زیرا با وزن کم دارای مقاومت بالایی است. طول این لوله باید ۵ سانتی‌متر و قطر آن نیز باید ۸ سانتی‌متر باشد.

✓ مقداری فویل آلومینیومی

✓ چسب نواری پهن و چسب مایع ترجیحا قوی

✓ یک خودکار و یک کاتر

گام دوم

لوله را همچون تصویر زیر، پشت هر دو کاسه قرار داده و با خودکار یک دایره در محیط آن رسم کنید.

 رینگ فلاش ارزان
 رینگ فلاش ارزان
 رینگ فلاش ارزان
گام سوم

در این گام از ساخت رینگ فلاش ، بوسیله کاتر دایره‌ای را که بر روی هر دو کاسه پلاستیکی‌تان ایجاد کرده‌اید، همچون تصویر زیر از آنها جدا کنید. بسته به سختی پلاستیک ظرف انتخابی‌تان این کار کمی زمانگیر است. اما آنرا با دقت و تا حد امکان، تمیز انجام دهید. برای همین موضوع پیش‌تر به شما گفتیم که بهتر است در عین حالیکه کاسه‌های انتخابی شما باید دارای مقاومت خوبی باشند، اما لازم نیست که خیلی هم مقاوم و ضخیم باشند.

 رینگ فلاش ارزان
 رینگ فلاش ارزان
 رینگ فلاش ارزان
گام چهارم

سر فلاش را همچون تصویر زیر بر روی کناره کاسه پلاستیکی بزرگتر قرار داده و دور آن را نیز با خودکار علامت بگذارید. در این گام هم، همچون مرحله قبل مستطیلی را که رسم کرده‌اید، از کاسه بزرگتر جدا کنید.

 رینگ فلاش ارزان
 رینگ فلاش ارزان
 رینگ فلاش ارزان
گام پنجم

در این مرحله از آموزش ساخت رینگ فلش ، بوسیله چسب مایع یا ماتیکی، فویل آلومینیومی را به تمامی جداره‌ی داخلی کاسه‌ی بزرگتر بچسبانید. همین کار را با جداره خارجی لوله و همچنین دیواره‌ی بیرونی کاسه کوچکتر انجام دهید. این کار را همچون تصاویر زیر بصورت کامل انجام داده تا هیچ کدام از بخش‌هایی که به آن اشاره کردیم، بدون فویل باقی نماند. اگر بوسیله چسب مایع به نتیجه‌ی دلخواه نرسیدید، می‌توانید مثل من از چسب نواری برای محکم کاری استفاده کنید.

 رینگ فلاش ارزان
 رینگ فلاش ارزان
 رینگ فلاش ارزان
 رینگ فلاش ارزان
 رینگ فلاش ارزان
آخرین گام

حالا زمان اتصال تمامی اقلامی است که درست کرده‌اید. توجه کنید که در هنگام اتصال به فویل آلومینیومی فشار نیاورید و باعت پاره شدن آن نشوید. چیزی که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید نتیجه نهایی کار من است که اتفاقا بسیار هم خوب کار می‌کند. لوله را داخل کاسه بزرگ قرار داده و سپس بوسیله چسب نواری جای آن را در کاسه محکم کنید. حواستان باشد طوری آن را با چسب محکم کنید که بتواند علاوه بر وزن خود، وزن کاسه کوچکتر را نیز تحمل کرده و در هنگام استفاده حرکتی نداشته باشند. حالا کاسه کوچکتر را برداشته و روی لوله قرار دهید و آنرا با نوار چسب، مانند تصویر زیر محکم کنید. به همین سادگی ساخت رینگ فلش ارزان شما به پایان رسید.

 رینگ فلاش ارزان
چگونه از آن استفاده کنید؟

روش استفاده از این رینگ فلاش هم بسیار آسان است. فلاش را در جایگاهی که برایش ایجاد کرده‌اید قرار دهید ولی خیلی به داخل کاسه نبرید. حالا دوربین را از سوراخ پشتی کاسه وارد کرده و فلاش داخلی آنرا فعال کنید. همه چیز برای عکاسی آماده است. درست است که برای اصلاح عکس‌های خروجی از این روش نیازمند فتوشاپ خواهید بود، اما به شما این قول را می‌دهم که تصاویر گرفته شده قطعا دارای کیفیت مناسبی خواهند بود. عکس زیر با استفاده از همین رینگ فلش گرفته شده است.

 رینگ فلاش ارزان

در سری مقالات ترفندهای عکاسی ، تلاش داشته‌ایم تا به علاقه‌مندان عکاسی کمک کنیم تا با حداقل بودجه بتوانند ابزارهای مورد نیاز خود را با چند ترفند و چند گام ساده، خودشان تهیه نمایند.

منبع:

www.didnegar.com

میانگین امتیازات ۵ از ۵