آموزش 7 نکته عکاسی منظره شهری

عکاسی منظره شهری (urban landscape photography) تغییر تازه کننده و طراوت بخشی نسبت به عکاسی از زیبایی مناظر طبیعی ایجاد می کند. این ژانر گسترده، فرصت های خلاقانه ای ارائه می دهد که معماری، دورنمای شهری، عکاسی خیابانی، و عکاسی خبری را با هم ترکیب می کند. در این آموزش عکاسی منظره شهری، نکات مفیدی چون زاویه عکاسی، الگو ها، خطوط هدایتگر، خطوط مورب و عکاسی سیاه و سفید از مناظر شهری را با شما عزیزان به اشتراک می گذاریم.

شما به هر کجا که نگاه کنید، می توانید سوژه های منظره شهری را پیدا کنید. این سوژه ها مناطق صنعتی، محیط های شهری، نمای فروشگاه ها و سازه ها را شامل می شوند. اگر در شهر زندگی می کنید، حتی نمای پنجره شما هم می تواند به یک منظره شهری جالب تبدیل شود.

نگاهی به ۷ نکته عکاسی منظره شهری ما بیاندازید تا ببینید که چگونه باید از این سوژه جذاب نهایت استفاده را ببرید! این خلاصه سریعی است از نکاتی که در این آموزش لنزک به آن ها می پردازیم:

  • زاویه عکاسی خود را تغییر دهید
  • از داخل یک وسیله در حال حرکت عکس بگیرید
  • از خطوط هدایتگر، خطوط مورب، و سایر تکنیک های ترکیب بندی استفاده کنید
  • تصاویر انتزاعی بگیرید
  • الگوها را پیدا کنید
  • عکاسی سیاه و سفید از مناظر شهری را امتحان کنید
  • از اپلیکیشن های نورپردازی برای پیدا کردن بهترین نور و لحظات غیر منتظره استفاده کنید

زاویه عکاسی خود را تغییر دهید

اکثر افراد معمولا عکس های منظره شهری را از سطح چشم و در حالت ایستاده می گیرند، اما این کار اغلب به تصاویر شبیه به هم منجر می شود. این امر به ویژه در صورتی که عکس مربوط به یک ساختمان یا مکان مشهور باشد، صدق می کند. با تغییر نقطه دید خود همه چیز را دگرگون کنید. با بالاتر رفتن و عکاسی به سمت پایین، یا با نزدیک تر شدن به زمین و عکاسی رو به بالا می توانید این کار را انجام دهید. حتی جابجا شدن به کنار سوژه ای که از او عکس می گیرید با یک زاویه متفاوت می تواند تصاویر متنوع و منحصر به فردی به شما بدهد.

آموزش 7 نکته عکاسی منظره شهری

گاهی اوقات، رفتن به یک مکان مرتفع دورنمای زیبایی از یک منطقه به شما می دهد! عکس از متیو ساویل

گاهی اوقات یک GoPro دوربین مناسبی برای یک زاویه عکاسی واقعا منحصر به فرد است!

از داخل یک وسیله در حال حرکت عکس بگیرید


شما در حین عکاسی از داخل یک وسیله در حال حرکت می توانید تصاویر منظره شهری عالی بگیرید – البته نه در حین رانندگی! شاید بتوانید یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود را ترغیب کنید که در شهر برای شما رانندگی کند. یا در عوض، چرا سوار اتوبوس یا قطار شهری نمی شوید و از پنجره ها عکس نمی گیرید؟

من خودم این کار را چند بار امتحان کرده ام، و بسته به این که از چه سرعت شاتر یا دیافراگمی استفاده می کنید، می توانید جلوه های بسیار جالبی با (یا بدون) تاری حرکتی در منظره شهری به دست آورید. آزمایش کنید تا ببینید چه چیزی به دست می آورید. اگر برای اولین بار از یک شهر بازدید می کنید، این ممکن است بهترین راه برای به دست آوردن حداکثر تعداد عکس در مدت زمانی کوتاه باشد.

این عکس در استکهلم از داخل یک تور قایق شهری گرفته شده است.

از خطوط هدایتگر، خطوط مورب، و سایر تکنیک های ترکیب بندی استفاده کنید

در عکاسی منظره شهری، معمولا تعداد زیادی اَشکال برجسته و مورب و خطوط هدایتگر وجود دارد که می توانید از آنها در ترکیب بندی های خود استفاده کنید. نگاه به سمت این اَشکال کشیده می شود، و سازه های دست ساز بشر معمولا تعداد زیادی از آنها را دارند.

به یک کوچه باریک بین دو ساختمان فکر کنید – خطوط کوچه نگاه شما را به داخل تصویر و به سمت انتهای دیگر هدایت می کنند. معماری، پل ها، مسیرها، و نرده ها نیز جاهایی هستند که احتمالا می توانید خطوط هدایتگر و اَشکال مورب را در آنها پیدا کنید.

خطوط هدایتگر

تقارن

معماری زیبا معمولا متقارن است. اگرچه این جالب ترین یا خلاقانه ترین ترکیب بندی نیست، اما قطعا یک ترکیب بندی ضروری است که باید در مجموعه ابزارهای عکاسی منظره شهری خود داشته باشید.

**********
**********

انعکاس ها

**********
**********

فضای منفی

کادربندی یک مجسمه، ساختمان، یا اجسام دیگر با فضای منفی زیاد می تواند به عکس شما جذابیت ببخشد.

«فضای» منفی – ستاره دنباله دار NEOWISE، جولای ۲۰۲۰ – عکس از متیو ساویل

تصاویر انتزاعی بگیرید

عکس از اداس وونگ

برای گرفتن عکس های عالی لازم نیست یک منظره شهری را به طور کامل ثبت کنید. گاهی اوقات، نزدیک شدن و ثبت جزئیات کوچک تصاویر جذابی به شما می دهد. بافت ها، رنگ ها، گرافیتی ها، المان های معماری، و علائم خیابانی همه در نوع خود سوژه های عکاسی هستند. حتی ممکن است بخواهید از دست خود در عکاسی ماکرو در یک محیط شهری استفاده کنید.

عکاسی سیاه و سفید از مناظر شهری را امتحان کنید

اگرچه مناظر شهری اغلب پر از رنگ هستند، اما گاهی اوقات ارزشش را دارد که از شر آن حواس پرتی خلاص شده و در عوض بر روی شکل، بافت، نور، و فرم صحنه خود تمرکز کنید. عکاسی سیاه و سفید راه ایده آلی برای نشان دادن نحوه تابش نور بین ساختمان ها یا از میان پنجره هاست.

شما می توانید در داخل دوربین عکس های سیاه و سفید بگیرید، اما اغلب بهتر است که در ابتدا به صورت رنگی عکس گرفته و بعدا تصویر خود را در یک برنامه ویرایش تصویر به سیاه و سفید تبدیل کنید. این بدین معنی است که کنترل بیشتری بر نوع ویرایش سیاه و سفیدی که به تصویر می دهید، خواهید داشت.

به دنبال الگوهای تکرار شونده بگردید

عکس از اداس وونگ

الگوهای تکرار شونده در مناظر شهری فراوان هستند. اگرچه این الگوها می توانند به چشم انسان پیش پا افتاده به نظر برسند، اما کادربندی دقیق و استفاده از این الگوهای تکرار شونده باعث ایجاد تصاویر جالب توجهی می شود. به دنبال یک ساختمان با پنجره هایی بگردید که همه یک اندازه و یک شکل باشند، و بر روی آن الگوی تکرار شونده زوم کنید – کادر را با آن پر کنید. با استفاده از طرح های رنگی، کاشی ها، سیم های برق، و سنگ فرش ها، عکس های شگفت انگیز بگیرید.

در مقابل، هر چیزی که آن الگوی تکرار شونده را مختل کرده یا می شکند، ناخودآگاه نگاه بیننده را به سمت خود جلب می کند. بنابراین حواستان به هر گونه نقطه کانونی مختل کننده ای که می توانید استفاده کنید، مانند یک کاشی جا افتاده در یک دیوار کاشی کاری شده، یا پنجره یک ساختمان که کاملا باز است در حالی که بقیه پنجره ها بسته هستند، باشد.

از اپلیکیشن های نورپردازی برای پیدا کردن بهترین نور و لحظات غیر منتظره استفاده کنید!

طلوع ماه زمستانی مرکز شهر لس آنجلس در هنگام غروب آفتاب، دسامبر ۲۰۲۰ – عکس از متیو ساویل

این آخرین نکته مربوط به عکاسی منظره شهری است، اما اغلب توسط بسیاری از عکاسان نادیده گرفته می شود. اپلیکیشن های نورپردازی به شما می گویند که خورشید (یا ماه) در هر زمان معین در یک مکان خاص کجا خواهند بود، تا بتوانید از قبل برای عکاسی خود برنامه ریزی کنید. بسیاری از این اپلیکیشن ها رایگان بوده و برای دستگاه های iOS یا اندروید در دسترس هستند.

سایت های زیر به شما برای محاسبه زمان طلوع و غروب ماه و خورشید، جهت خورشید و ماه، فاز های ماه (زمان ماه کامل) و اطلاعات مفید دیگر کمک می کنند:

www.timeanddate.com/moon

www.timeanddate.com/sun

www.mooncalc.org

www.suncalc.org

و اپلیکیشن Photo Ephemeris (در حال حاضر برای IOS و Desktop) که به طور اختصاصی برای عکاسان و برنامه ریزی عکاسی در فضای باز با نور طبیعی طراحی شده است.

سخن آخر

امیدوارم از نکات عکاسی منظره شهری ما لذت برده، و انگیزه پیدا کرده باشید تا برخی از آنها را امتحان کنید. یکی از چیزهای عالی در مورد عکاسی شهری این است که می توانید آن را در شهر خود انجام دهید، یا به یک شهر بزرگ بروید. همچنین همیشه یک کافی شاپ در حوالی شما وجود دارد، که یک امتیاز اضافی است!

هرچند باید هوشیار باشید. شهرها معمولا پر از جمعیت به سرعت در حال حرکت هستند، و باید در حین عکاسی مراقب خود باشید. بسیار مراقب تجهیزات دوربین خود نیز باشید، به خصوص اگر در شب از شهر عکس می گیرید.

افرادی که ممکن است وقتی شما مشغول کار هستید، دوربین شما را بقاپند یا یک لنز را از کوله پشتی شما بدزدند، کم نیست. اغلب بهتر است با یک عکاس دیگر یک تیم تشکیل دهید و با یکدیگر در شهر بگردید و مراقب کوله پشتی های همدیگر باشید. اگر به دنبال الهام های بصری شهری و خیابانی هستید، چرا این تصاویر شهری جالب اثر اداس وونگ را بررسی نمی کنید؟

اگر یک عکاس شهری باتجربه هستید، نکات مهم و مکان های مورد نظر شما برای عکاسی شهری چه هستند؟

منبع:lenzak.com

نویسنده: داون گیلفیلان (Dawn Gilfillan)

میانگین امتیازات ۵ از ۵