چگونه تعداد شات دوربین را بدست بیاوریم

انواع روش های بررسی تعداد شات دوربین برای تمام برندها

تعداد شات دوربین مهمترین چیزی است باید هنگام خرید یا فروش دوربین عکاسی بررسی شود ، این مقدار تعداد دفعاتی است که با دوربین عکس گرفته شده ، عمر شاتر نسبت به مدل دوربین متفاوت است،  اگر شما هنگام خرید دوربین عکاسی این موارد را بررسی نکنید ، مانند این است که شما هنگام خرید اتومبیل کیلومتر شمار را چک نکنید.

اگر قصد فروش دوربین خود را دارید پیشنهاد میکنم مقاله ما در مورد بهترین نحوه قیمت گذاری روی تجهیزات خود را بخوانید.

چه تعداد شات را میتوان گفت زیاد است؟

دوربین هایی مانند Nikon D5 و Canon 1DX Mark II حدودا دارای عمر شاتر 400000 تایی میباشند. البته این مدلها پرچمدار هستند و معمولا دوربین های ارزان تر با بدنه های ضعیف تر نیز عمر شاتر کمتری هم دارند.

براحتی میتوان گفت که عمر شاتر اکثر دوربین ها بین 100000 تا 200000 میباشد ، در نتیجه بهترین انتخاب برای شخصی که دوربین عکاسی دست دوم میخواهد تهیه کنید عمر شاتر حدود 50000 است ، حالا هرچقدر این رقم کمتر باشد بهتر است.

بررسی تعداد شات دوربین های نیکون و پنتاکس

معمولا تعداد شات دوربین در داده های EXIF هر عکس بصورت جدا ذخیره میشود. تنها کاری که برای بررسی تعداد شات دوربین باید انجام دهید این است که یک عکس ساده و جدید بگیرید و آن را در سایت myshuttercount.com بارگذاری کنید، سپس به شما میگوید که این دقیقا عکس چندمی میباشد که توسط این دوربین گرفته شده است.

بررسی تعداد شات دوربین های کانن

برای مشاهده تعداد شاتر دوربین های کانن شما میتوانید یک عکس توسط دوربین خود بگیرید و در سایت  camerashuttercount.com آپلود کنید ، این سایت ادعا میکند که میتواند تعداد شاتر تمامی دوربین های کانن را بررسی کنید که ما فکر نمیکنیم اینطور باشد و ممکن است برخی مدل ها با این روش کار نکنند.

اگر روش بالا کار نکرد شما میتوانید نرم افزار EOS Info را دانلود کنید ، این نرم افزار تقریبا با تمام دوربین های DSLR کار میکند ، (اکرچه روی بعضی دوربین های سری 500D کار نکرد ، اما ارزش امتحان کردن دارد). انجام دادن این روش بسیار ساده است ، فقط کافیه شما دوربین را از طریق کابل USB به کامپیوتر متصل کنید و نرم افزار را اجرا کنید ، در این نرم افزار بعضی اطلاعات کلیدی به شما نمایش داده میشود که تعداد شاتر دوربین نیز یکی از آنهاست.

نرم افزار EOS Info فقط در کامپیوتر هایی که سیستم عامل ویندوز دارند نصب میشود و کار میکند ، اگر شما کاربر سیستم عامل Mac هستید میتوانید از برنامه قدیمی 40D Shutter Count که به غیر از سری 1D با سایر دوربین های DSLR کار میکند.

یک روش دیگر که روی بیشتر دوربین ها نیز کار میکند هم در اینجا به شما معرفی میکنیم سایت و نرم افزار FreeShutterCount است که تقریبا با تمام برندها سازگاری دارد و به خوبی کار میکند اما در بعضی مواقع نسخه رایگان آن دارای محدودیت هایی میباشد که کاربر را اذیت میکند.

اگر هنوز موفق نشدین شاتر دوربین خود را بررسی کنید با فروشگاه مجاز دوربین عکاسی تماس بگیرید تا کارشناسان شما را راهنمایی کنند. به دلیل برخی مسائل تعدادی از شرکت ها دسترسی به استخراج این اطلاعات را سخت تر کرده اند.

روش بررسی تعداد شاتر دوربین های الیمپوس

کاربران الیمپوس نییز میتوانند از داخل منوی دوربین براحتی این کار را انجام بدهند و تعداد شات دوربین را بررسی کنند. فقط کافیه مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. دوربین را روشن کنید
  2. درب اسلات کارت حافظه را باز کنید
  3. دکمه PLAY و OK را همزمان فشار دهید
  4. به ترتیب روبرو این کلید ها را بزنید : بالا ، پایین ، چپ ، راست
  5. دکمه شاتر را فشار دهید
  6. مجدد جهت بالا را فشار دهید

پس از انجام این مراحل تعداد شات دوربین نمایش داده میشود.

تعداد شات دوربین های سونی

کاربران سونی میتوانند با استفاده از یک وب سایت خاص که در اینجا معرفی میکنیم از تعداد شاتر دوربین خود مطلع شوند. یک عکس با دوربین خود بگیرید و مستقیما بدون هیچ تغییری در این سایت آپلود کنید و براحتی تعداد شات دوربین خود را مشاهده کنید.

روش جایگزین برای دریافت تعداد شات

وب سایت camerashuttercount.com نیز با انواع بهترین مارک های دوربین عکاسی نیز کار میکند ، اگر با هرکدام از روش های بالا نیز مشکلی داشتید و نتوانستید تعداد شات خود را بررسی کنید ، میتوانید این سایت را هم امتحان کنید ، روش هم بصورت آپلود فایل میباشد و بسیار ساده است که اگر سایت قابلیت بررسی را داشته باشد تعداد شات دوربین شما را نمایش میدهد.

منبع:digicenter.ir

میانگین امتیازات ۵ از ۵