فریمور دوربین چیست و چرا باید بروزرسانی شود

فریمور ها یا همان سفت افزار باعث بهبود عملکرد دوربین شما می شود

فریمور دوربین چیست و چرا باید بروزرسانی شود

فریمور چیست و چرا اهمیت دارد؟

در داخل دوربین شما یک ریز پردازنده (رایانه ی کوچک) وجود دارد که از نرم افزارهای ذخیره شده روی حافظه غیر قابل جابجایی که در داخل دوربین تعبیه شده است استفاده می کند. به این میان افزار یا همان فریمور (firmware) گفته می شود و به عنوان سیستم عامل دوربین شما بوده و به شما این امکان را می دهد که منوها ، دکمه های دوربین ، ویژگی ها و عملکرد ها را کنترل کنید.

فریمور همچنین قابلیت فوکوس خودکار ، نمایش تصاویر ، پردازش تصویر ، کاهش نویز و سایر عملکرد های مهم را در دوربین شما کنترل می کند. بدون فریمور دوربین شما قادر به این کارها نخواهد بود.

چرا باید بروزرسانی های فریمور را بررسی کرد؟

بروزرسانی ها به طور کلی حاوی اصلاحات و ارتقای ویژگی ها هستند. بروزرسانی های سیستم عامل همیشه ضروری نیستند. بعضی از دوربین ها هرگز بروزرسانی ها را دریافت نمی کنند.

هنگامی که یک دوربین جدید ساخته می شود ، تولید کننده ، فریمور طراحی شده برای دوربین را روی آن بارگذاری می کند. پس از آنکه دوربین برای عموم منتشر شد ، ممکن است افراد متوجه شوند که در مورد نحوه ی عملکرد دوربین اشکالات یا مشکلاتی وجود دارد. تولیدکننده این مشکلات را بررسی کرده و اصلاحات انجام شده را در قالب بروزرسانی های فریمور منتشر می کند. برخی از این اصلاحات می تواند جزئی بوده ، اما برخی از این مشکلات ممکن است جدی تر باشد مانند مشکل در فوکوس خودکار ، مشکل در تخلیه ی باتری و یا قفل شدن غیر منتظره ی دوربین.

دلایل دیگری که بروزرسانی های سیستم عامل منتشر می شوند ، شامل ویژگی های جدید برای دوربین است مانند اضافه شدن زبان های جدید و یا اضافه شدن قابلیت تنظیم دستی است که قبلا بصورت خودکار بودند. برخی از بروزرسانی ها برای پشتیبانی بیشتر از لوازم جانبی جدید برای دوربین شما (مانند عملکردهای بی سیم یا ماژول های GPS و غیره) هستند. این بروزرسانی ها را میتوان به دید یک ارتقای رایگان نگاه کرد.

چه موقع باید بروزرسانی های فریمور دوربین را بررسی کنیم؟

توصیه می شود هر چند ماه یکبار بروزرسانی ها را بررسی کنید. بعد از خرید یک دوربین جدید نیز زمان مناسبی برای بررسی بروزرسانی دوربین است. این احتمال وجود دارد که بروزرسانی فریمور دوربین برای دوربین های قدیمی کمتر باشد اما بررسی سالانه ی بروزرسانی ها خالی از لطف نیست ، ممکن است این بروزرسانی سالانه باشد. اگر هرگز دوربین خود را برای بروزرسانی فریمور بررسی نکرده اید ، اکنون زمان خوبی برای انجام این کار است.

آیا دوربین شما آخرین بروزرسانی فریمور را دارد؟

ابتدا بررسی کنید که چه نسخه از فریمور دوربین شما در حال اجرا است. این اطلاعات را می توان در یکی از گزینه های موجود در منوی دوربین یافت. پیدا کردن این اطلاعات در هر دوربینی متفاوت است و همیشه واضح نیست. کتابچه ی راهنمای برای این کار به شما کمک می کند که چه مکان هایی را جستجو کنید.

(نمایش نسخه ی فریمور دوربین)

شما می توانید با مراجعه به بخش پشتیبانی و بارگیری های وب سایت مربوط به مدل دوربین خود ، با توجه به نام تجاری و مدل دوربین ، جدیدترین فریمور دوربین را بررسی کنید. به دنبال شماره نسخه های بالاتر از شماره موجود در دوربین خود باشید. اگر شماره های نسخه یکسان هستند ، دیگر نیازی به انجام بروزرسانی نیست. لطفاً توجه داشته باشید كه بعضی از مدل های دوربین هرگز فریمور جدید یا بروزرسانی شده برای آن ها منتشر نشده است و به همین دلیل ممکن است در لیست ، بروزرسانی های فریمور جدید برای آن ها ذکر نشده باشد.

نکته مهم: شما باید مدل دوربین خود را دانسته و فقط از فریموری مخصوص مدل دوربین شما باشد استفاده کنید.

(بروزرسانی فریمور دوربین)

پیوندهای زیر اخیراً توسط تولید کنندگان اصلی دوربین منتشر شده است و ممکن است برای بررسی نسخه های جدیدتر فریمور دوربین شما کمک کننده باشد.

(نمونه از صفحه ی بارگیری فریمور برای دوربین)

چرا قبل از بروزرسانی میان افزار دوربین خود ، باید دستورالعمل ها را با دقت بخوانید؟

قبل از بروزرسانی فریمور دوربین خود ، باید دستورالعمل ها را با دقت بخوانید ، چرا که مطمئناً نمی خواهید با یک دوربین مرده یا بلا استفاده روبرو شوید! اگر باتری در هنگام بروزرسانی فریمور خراب شود یا بروزرسانی به نوعی قطع شود ، یک دوربین خواهید داشت که هیچ نرم افزار قابل استفاده ای روی آن نیست. یعنی شما یک دوربین بلا استفاده دارید که باید آن را برای تعمیر به سازنده تحویل دهید!

جدیدترین روش هک واتس آپ با ارسال یک متن
خواندن

چگونه می توان فهمید که با بروزرسانی به نسخه جدید چه امکاناتی اضافه شده است؟

یادداشت هایی که همراه با بروزرسانی های فریمور دوربین منتشر می شوند را بررسی کنید.معمولاً در نسخه های قبلی فریمور نیز لیستی از اصلاحات و امکانات جدید را خواهید یافت.

مراحل بروزرسانی سفت افزار دوربین شما *

*  لطفاً دستورالعمل های بروزرسانی فریمور دوربین ، بر اساس مدل دوربین خود را بخوانید.
 1. نسخه فریمور را روی دوربین خود بررسی کنید ، در یکی از گزینه های منو نشان داده می شود.
 2. بررسی کنید که آخرین نسخه فریمور برای مدل دوربین شما در وب سایت تولید کننده در دسترس است.
 3. دستورالعمل ها را با دقت بخوانید.
 4. فریمور را بارگیری کنید.
 5. باتری را بطور کامل شارژ کرده و در دوربین خود نصب کنید.
 6. یک کارت حافظه را در دوربین خود فرمت یا قالب بندی کنید (اگر مطمئن نیستیدکه چگونه این کار را انجام دهید) کتابچه راهنما را مطالعه کنید.
 7. کارت حافظه را داخل کارتخوان متصل به رایانه خود قرار دهید (از طریق کابل، دوربین به رایانه متصل نشود)
 8. فایل بروزرسانی فریمور دوربین را در پوشه اصلی (ریشه) کارت حافظه ی دوربین کپی کنید.
 9. کارت حافظه را از روی رایانه جدا کنید.
 10. کارت حافظه را مجدداً داخل دوربین قرار دهید (به یاد داشته باشید که هر زمان کارت را برداشته یا درب شکاف را باز می کنید ، دوربین را خاموش کنید)
 11. برای بروزرسانی فریمور دوربین ، دستورالعمل ها را دنبال کنید.
 12. در صورت انجام دستورالعمل ، هیچ دکمه ای را لمس نکرده و یا دوربین را در طول فرایند خاموش نکنید.
 13. در نهایت بررسی کنید که دوربین، نسخه ی فریمور تازه نصب شده را اجرا می کند.

اگر شما یک دوربین نیکون دارید

(دوربین نیکون)

برخی از دوربین های DSLR نیکون ممکن است دارای فریمور دوربین A ، B و L باشند ، اما این حروف چه هستند؟ فریمور A در دوربین های نیکون برای پردازنده ی دارایI/O  (ورودی / خروجی) است ، فریمور B برای کنترل میکرو کنترلرهای یکپارچه (“Expeed”) و فریمور L برای بروزرسانی های خاص لنز مانند اصلاح تحریف لنز است. لازم نیست بدانید که چرا این گروه بندی ها انتخاب شده اند، فقط بدانید که آخرین نسخه مدل دوربین شما نصب شده است و از این گروه بندی ها برای بروزرسانی دوربین استفاده کنید. سایر سازندگان دوربین معمولاً فقط یک نسخه از فریمور را برای نصب دارند.

(گروه بندی فریمور دوربین های نیکون)

در دوربین خود از ویژگی های بیشتری می خواهید ؟ Magic Lantern را امتحان کنید! (فقط مدل EOS دوربین های Canon)

چه باورتان بشود یا نه ، بعضی از افراد امکانات بیشتری از دوربین های خود می خواستند و تنها گزینه ی پیش روی آن ها این بود که با سایر افراد هوشمند گروهی را تشکیل دهند و فریمور دوربین مخصوص به خود را ایجاد کنند! این کار در سال 2009 پس از آنکه Canon برای اولین بار 5D Mark II را منتشر کرد، آغاز شد. این دوربین یک بدنه ی حسگر تمام فریم (35 میلی متر) که همچنین قادر به ضبط فیلم های فول HD نیز بود. کاربران (سازندگان فیلم) می خواستند کنترل بیشتری بر روی 5D Mark II برای عملکردهای ویدیویی داشته باشند. این دوربین بسیار ارزان تر از خرید یک دوربین فیلمبرداری تجاری 25 هزار دلاری برای انجام همان کارها بود.

از آن زمان ، بروزرسانی های مختلفی برای این فریمور ارائه شده است که شامل پشتیبانی از سایر دوربین های EOS Canon و در عین حال ویژگی های مفید عکاسی مانند: تشخیص فاصله ، تایمر سفارشی برای قرار گرفتن در زمان طولانی ، تشخیص حرکت ، برچسب های صوتی برای عکس ها و غیره می باشد. این فریمور به جای فریمور اصلی کارخانه در داخل دوربین شما و از طریق کارت CF یا SD کار می کند. نرم افزار Magic Lantern فقط برای برخی مدل های دوربین Canon EOS در دسترس است. برای مشاهده لیست کامل دوربین هایی که پشتیبانی میشنود بهتر است وارد سایت Magic Lantern شوید.

 لطفاً توجه داشته باشید: اجرای فریمور ویرایش شده شخص ثالث توسط سازنده ی دوربین پشتیبانی نمی شود و ممکن است ضمانت نامه شما را باطل کند. بنابراین ، اگر از کارایی دوربین راضی هستید ، ممکن است استفاده از این فریمور ایده خوبی نباشد ، به خصوص اگر تازه وارد عکاسی شده اید و یا یک دوربین جدید خریداری کرده اید.

اگر مشکلی پیش آمد چه کنیم؟

در ابتدا دستورالعمل های تولید کنندگان را دوباره بررسی کنید که شاید شما مرحله ای را درست متوجه نشده یا درست انجام نداده اید.

اگر بعد از تمام بررسی ها مشکل شناسایی نشد. می توانید با یک مرکز خدمات مجاز دوربین خود تماس بگیرید و از آن ها مشاوره و پشتیبانی بخواهید.

امیدوارم که اکنون شما در مورد سیستم عامل دوربین خود آگاهی بیشتری پیدا کرده باشید.

منبع:digicenter.ir

میانگین امتیازات ۵ از ۵