تنظیمات مخفی که بیش از حد در عکس JPEG تغییر ایجاد میکند

وقتی که شما در فرمت Raw عکس میگیرید به اطلاعات کامل از سنسور دوربین خود دسترسی پیدا میکنید، هیچکدام از داده ها فشرده سازی و حذف نمیشوند و در فضای کارت حافظه ذخیره میشود، هنگام عکسبرداری JPEG این مقادیر فشرده سازی شده و در عکس قرار میگیرند و در نهایت یک خروجی به ما میدهند اما اینطور نیست که مانند فایل های خام بتوانیم آن را کنترل کنیم و به خوبی ویرایش نماییم.

مانند یک کیک خوشمزه که شما میبینید ولی دستور پخت آن را نمیدانید و نمیدانید چه موادی در آن به کار رفته ! پس شما فقط یک خروجی میبینید، با این حال شما میتوانید یک سری تنظیمات را به بهترین شکل و سلیقه خود انجام دهید تا بتوانید بهترین تصویر خروجی را دریافت کنید، از این تنظیمات در سبک های عکاسی مختلف میتوانید استفاده کنید.

تراز سفیدی – White Balance

تعادل سفیدی یکی از مهمترین تنظیماتی است که شما هنگام عکسبرداری باید آن را تنظیم کنید، اگر با تنظیم تراز سفیدی به خوبی آشنا باشید عکستان جلوه خوبی میگیرد ولی در بعضی مواقع تصویری که ثبت کردید را کمی به رنگ آبی یا زرد مشاهده میکنید که به دلیل عدم تعادل تراز سفیدی میباشد که به درستی انجام نشده.

اکثر مردم عادی و عکاسان از وایت بالانس خودکار استفاده میکنند که باعث سنگین تر شدن فعالت پردازنده دوربین میگردد.

با این وضعیت بهتر است که تعادل تراز سفیدی را خودتان تنظیم کنید و نتیجه بسیار خوبی بگیرید،بخصوص در شرایطی که روشنایی محیط متفاوت است بطور مثال داخل خانه.

تنظیمات مخفی که بیش از حد در عکس JPEG تغییر ایجاد میکند

تنظیم تراز سفیدی این عکس برای نمایش گربه به دلیل چراغ های فلورسنت قدیمی در محل واقعا مشکل بود، چندین عکس گرفته شده اول که در آن ترازسفیدی بصورت خودکار بود به زردی میزد، اما پس از تنظیم White Balance بصورت دستی نتیجه خوبی بدست آوردیم و توانستیم یک خروجی خوب داشته باشیم.
فقط چند ثانیه زمان میبرد تا میزان تراز سفیدی را هنگام عکسبرداری در حالت JPEG تنظیم کنید، این زمان در طولانی مدت نسبت به یادگیری شما کاهش می یابد، تمام دوربین های DSLR و Mirrorless و همچنین دوربین های کامپکت و به اصطلاح point and shoots به همراه تنظیمات مختلف پیش فرض تعادل تراز سفیدی تنظیم شده اند که شما اگر کمی اگاهی در مورد شرایط نوری محیط بدانید میتوانید به بهترین شکل آن را انتخاب و خروجی خوبی داشته باشید.
بسیاری از دوربین ها گزینه هایی مانند نور خورشید، ابری، نور مستقیم، سایه، حتی انواع مختلفی از نورهای فلورسنت هستند که این گزینه ها به شما کمک میکنند تا عکس شما به بهترین شکل ممکن به نظر برسد.

در این عکس برای تنظیم تعادل تراز سفیدی از تنظیمات پیش فرض ابری استفاده شده که خروجی خوبی داشته که در تصویر مشاهده میکنید.

طبق تجربه من تنظیمات تراز سفیدی خودکار به خوبی در فضای باز عمل میکند، با این حال هنگام عکسبرداری در فضای داخل حتی هنگام عکسبرداری با دوربین های جدید نیز احتمال اینکه در داخل نیز شما تصویر خوبی داشته باشید هست اما شما میتوانید با انتخاب و تنظیم تراز سفیدی بهترین خروجی را داشته باشید.

اگر شما در مدرسه، دفتر کار یا اداره خود، و یا یک رویداد ورزشی و فضای داخلی که دارای نور فلورسنت هست فقط کافیه تا در قسمت تنظیمات تراز سفیدی نسبت به محیط White Balance را تنظیم کنید و تاثیر آن را بر روی عکس خود ببینید.

تراز سفیدی های مختلف را روی تصویر خود تست کنید و ببینید کدام یک به خوبی روی عکس تاثیر مثبت میگذارد، یکی از تنظیم های پیش فرض نیز به خوبی برای عکسهایی که رنگ آنها کمی به آبی و نارنجی میزند.

تصویری که ثبت شده آن چیزی نبود که من میخواستم من فرصت خوبی را از دست دادم که عمدتا به دلیل تعادل تراز سفیدی نامناسب بود تنوع غنی تر و طبیعی تر و رنگ ها خیلی بهتر میتوانستند در این تصویر خود را نشان دهند، متاسفانه این عکس خیلی سرد گرفته شده و حس تصویر از آن گرفته شده است و عکس ثبت شده روحی ندارد، این اشتباه من بود که چند ثانیه زمان صرف نکردم تا بتوانم به خوبی تراز سفیدی را تنظیم کنم.

شارپنینگ – Sharpening

در حالی که تنظیمات تراز سفیدی را برای موقعیت های مختلف عکاسی تنظیم میکنید، شارپنس نیز یکی از تنظیماتی هست که میتواند به سلیقه شما انجام شود و به همان ترتیب به شدت روی عکس تاثیر بگذارد، معمولا تنظیم شارپنس روی بیشتر عکس ها جلوه خاصی به آنها میدهد و به این دلیل است که تنظیم شارپنس تصویری به ما تحویل میدهد که به طور معمول با چشم قابل دیدن نیست .

بخاطر همین در عکس ها با تغییر شارپنس میتوان جلوه ویژه ای به آنها بخشید، البته نا گفته نماند که بیش از حد شارپ کردن تصویر هم پیشنهاد نمیشود چون بالعکس زیبایی تصویر را میگیرد، همچنین شارپ کردن تصاویر تاثیری روی عکس هایی که محو هستند ندارد و مشکل آنها را حل نمیکند.

در این عکس تنظیمات مربوط به شارپنس از داخل دوربین تنظیم شده است، پیش زمینه پس زمینه کمی از فوکوس خارج شده که بخاطر عمق کم میدان است اما قسمت میانی تصویر بخوبی فوکوس شده است.

مراقب باشید که شارپنس نباید بیش از اندازه بالا باشد. اعمال بیش از حد sharpening می تواند تصویر با شبیه به تصاویر جعلی و دور از واقعیت تبدیل کند،شما میتوانید با انجام تنظیمات درست بهترین تصویر را داشته باشید در آخر باز حواستان باشد که شارپنس تصویر را تا اخر بالا نبرید.

کنتراست – Contrast

تنظیم کنتراست تصاویر در بعضی مواقع میتواند به یک عکس بی روح جان تازه ای ببخشد و تصویر را به یک زندگی واقعی تبدیل کند آنطور که شما حس را در تصویر ایجاد کنید که فردی که تصویر را میبیند حس کند که خودش در تصویر است یا بالعکس انقدر تصویر را غیرطبیعی و مصنوعی کنید که این حس منفی باشد و عکسی خسته کننده پیش روی شما باشد.

دوربین شما بسته به نوع عکسبرداری حالت صحنه و مقادیر دیگر در حالت خودکار کنتراست را بصورت خودکار اعمال میکند، در اصل شما با زیاد و کم کردن کنتراست تصویر روی نقاط سفید و سیاه عکس کار میکنید و پردازش فقط در آن قسمت ها انجام میشود به زبان ساده نقاط روشن روشن تر و تاریک تاریک تر میشود در حالی که اثر متضاد داشته باشد.

تنظیم دقیق کنتراست در ثبت این عکس به من کمک کرد تا بتوانم همانطور که میخواستم یک تصویر خوب ثبت کنم.

کنتراست به نظر چیز ساده ای میرسد اما در حقیقت یکی از اصلی ترین مواردی هست که باید به آن توجه نمود که متاسفانه در اغلب عکاسان معمولی نادیده گرفته میشود، آنها ممکن است بخواهند عکس های JPEG خود را مستقیما از دوربین بکشند و جزئیات فنی برایشان مهم نیست و به جزئیات توجه نمیکنند.

اما یک عکاس حرفه ای روی کنتراست عکس ها به به خوبی دقت میکند تا بهترین تنظیم را انجام دهد که در بعضی مواقع ترجیح میدهد کنتراست کمتر یا بیشتری نسبت به آنها داشته باشد. سعی کنید کنتراست را تنظیم کنید و ممکن است حس کنید این همان چیزی است که همیشه سعی در دست یابی به آن داشتید اما نمیدانستید چگونه آن را تنظیم کنید.

اشباع – Saturation

مسلماً تا بحال با بعضی نرم افزارها مانند اینستاگرام Instagram که افکت ها و فیلتر های مختلفی روی عکس اعمال میکنند کار کرده اید و متوجه شده اید که بعضی از آنها یک سری رنگ ها را پر میکنند و دیگر رنگ ها را کمرنگ تر و بعضی دیگر را هم خیلی کمرنگ میکنن که پیدا نباشند، شما میتوانید این موارد را بصورت مستقیم در دوربین خود تنظیم کنید.

بعضی از عکاسان اشباع بیش از حد را ترجیح میدهند، اگر Saturation تصاویر به خوبی تنظیم شود عکس بی نظیر میشود مخصوصا وقتی از طبیعت یا منظره عکس میگیرند، این تنظیمات نیز میتواند در عکاسی پرتره هم تاثیر گذار باشد.

تنظیم کردن اشباع Saturation را نیز میتوان پس از گرفتن عکس گرفته شود، اما بهتر است که این را در دوربین انجام دهید.

بعضی از عکاسان فایل JPEG را ترجیح میدهند بدون تنظیم در دوربین دریافت کنند و بعد در نرم افزار ها ویرایش کنند و بعضی دیگر هم در در همان دوربین تنظیمات مربوطه را به دلخواه خود انجام میدهند، تمامی این مسائل به عکاس بر میگردد که خودش چطور راحت تر باشد.

با انجام در نرم افزار میتواند هنگام عکاسی زمان را ذخیره کند اما انجام دادن این تنظیمات در دوربین نیز بوسیله یک اسلایدر نیز براحتی قابل انجام هست و شما میتوانید چند شات با تنظیمات مختلف بگیرید و ببینید کدام تصویر خروجی بیشتر مورد پسند شماست.

تنظیمات دیگر – Other settings

اکثر دوربین های دارای یک سری تنظیمات سفارشی هستند که میتوانید علاوه بر مواردی که تا این قسمت مشاهده نمودید این تنظیمات میتوانند مانند film simulations, grain effects, highlight/shadow adjustments, noise reduction و دیگر تنظیمات که در داخل منو هست که شاید تا بحال بررسی نکرده باشید، اگر چنین کاری را نکردین به منو های دوربین خود رفته و تمامی قسمت ها را بررسی و آزمایش کنید.

اگر به منوی دوربین خود رفته باشید تنظیمات زیادی مانند تصویر بالا میبینید که تقریبا تمامی آنها در قسمت بالا توضیح داده شد تک تک این قسمت ها را باز کنید و با تنظیمات مختلف تست کنید، نگران خراب شدن تنظیمات دوربین هم نباشید چون با ریست کردن تمامی این مقادیر به حالت پیش فرض کارخانه برمیگردد.

بعضی از مقادیر را تغییر دهید و چند عکس برای تست بگیرید و نتیجه را ببینید و مشاهده کنید عکس گرفته شده قبل و بعد تنظیمات را مشاهده کنید و مقایسه کنید ببینید تغییرات به چه صورت بوده.

تنظیمات سفارشی – Custom Banks

یکی از ویژگی هایی که توسط بسیاری از دوربین ها ارائه میشود قابلیت ذخیره یک سری تنظیمات به عنوان پیش فرض را دارند که در هر زمان که بخواهید میتوانید در کوتاهترین زمان ممکن آنها را فعال کنید تا تنظیماتی که از قبل انجام دادین روی حالت کنونی اعمال شودبه عنوان مثال Nikon D200 که در سال 2006 معرفی و روانه بازار شده چنین قابلیتی دارد.

 امروزه بیشتر دوربین ها چنین قابلیتی را دارند که بسیار کارآمد است، شما میتوانید اشباع ، کنتراست و دیگر مقادیر را تنظیم کنید و روی یکی از این تنظیمات ذخیره کنید تا بتوانید در هر زمان که خواستید از آن استفاده کنید و هر بار وقت خود را برای تنظیم کردن دوربین نگذارید.

دوربین فوجی X100F دارای هفت تنظیم سفارشی است که شما میتوانید انواع مختلفی از تنظیمات را روی آنها ذخیره کنید، شما میتوانید با لمس یک دکمه تنظیمات را تغییر دهید.

این تنظیمات شباهت زیادی به افکت های لایت روم که با یک کلیک روی عکس اعمال میشود دارند، اگر شما در خارج از منزل عکسبرداری میکنید ممکن است یک تنظیم پیش فرض با اشباع و کنتراست بیشتر داشته باشید، شاید شما یک عکاس ورزشی باشید که مثلا از مسابقات بسکتبال عکاسی میکنید.

در این صورت یک سری تنظیمات که بصورت پیش فرض میتوانید تنظیم کنید را اعمال و ذخیره کنید که در مواقع نیاز به سرعت تنظیماتی دلخواه خود را اعمال کنید، همچنین شما میتوانید با جستجو در گوگل با عنوان Custom setting bank و نام مدل دوربین خود گزینه مربوط به تنظیمات دوربین خود را داخل منوی تنظیمات (Setting) پیدا کنید.

نتیجه گیری – Wrap up

ما میدانیم که تمام عکاسان با فرمت JPEG عکس نمیگیرند اما برای کسانی که در این حالت عکس میگیرند این تنظیمات سفارشی بسیار میتواند مفید باشد و میتوانید با استفاده از این قابلیت زمان زیادی را ذخیره کنید، بر خلاف فرمت Raw فایل های JPEG فضای کمتری از کارت حافظه را اشغال میکنند و اگر شما در دوربین خود تنظیمات اشباع و کنتراست رو اعمال کنید برگرداندن این تغییرات با کامپیوتر نیز کار سختی میباشد. پس با دقت این تنظیمات را انجام دهید که برایتان مفید واقع شود.

منبع:digicenter.ir

میانگین امتیازات ۵ از ۵