چگونه بدون استفاده از رفلکتور در خارج از آتلیه، عکاسی کنیم؟

از شما برای عکاسی پرتره در یک منظره طبیعی بسیار زیبا دعوت شده است. شما دوربین عکاسی و لوازم رو در کیف میزارید و میرید بیرون. پس از آن به مقصد زیباتون میرسین و هوای تازه رو نفس کشیدی و از طبیعت زیبای دور و اطراف لذت می بردی. با مدل عکاسی پرتره تون آشنا می شید. آفتاب داره از پشت کوه میزنه بیرون در همون لحظه یه حقیقت تلخ رو می فهمی… رفلکتور رو تو خونه جا گذاشتی.

یا ممکنه اصلا رفلکتور نخریده باشی، حتی نیازی بهش نداشتی. در این مقاله با هم یاد میگیریم چطور بدون صفحه ی رفلکتور به خوبی عکاسی کنیم! البته عکاس های حرفه ای همیشه با خودشون رفلکتور رو همراه دارن.

رفلکتور (بازتاب دهنده) چیست؟

رفلکتور ابزاری ساده برای بازتاب دادن نور محیط روی سوژه عکاسی است. رفلکتورها نوری تولید نمی کند، بلکه بهتون امکان دستکاری کردن جهت نوری که در محیط دارید رو میده.

عکاسان از رفلکتور برای از بین بردن سایه ها، عمدتا در عکاسی خارج از آتلیه عکاسی استفاده می کنند، در این جا شما نمی توانید کنترل کاملی به نور با استفاده از فلش داشته باشید. با تابش نور خورشید، میتونین با استفاده از رفلکتور مقداری کنترل روی نور داشته باشید. به هر حال، رفلکتور مزایای خوبی دارد و پیشنهاد می کنم برای عکاسی پرتره تهیه اش کنید.

بخشی از عکاسی در خارج از آتلیه از کنترل نور شروع می شود. مشتری ها فقط یه آسمان آبی با اشعه های خورشید رو میبینند و فکر میکنند عکاس قراره کلی لذت ببره. اما ما عکاسان در سکوت فریاد خشم میزنیم که هایلایت اضافه، سایه های سیاه و کنتراست های ترسناک رو چی کار کنیم.

راه حل چیه ؟ یه نور صاف و منظم پیدا کن !!!

از سوژه عکاسی تون زیر سایه یه درخت، سایه ساختمان ها یا حتی می تونید خیلی ساده در جهتی عکاسی کنید که خورشید پشت به شما باشد و نوری عالی برای عکاسی ایجاد میکنه. همچنین پس زمینه عکاسی با برخورد نور میتوانند بسیار روشن و درخشان در عکس ثبت شوند برای همین سعی کنید پس زمینه ها دارای سایه باشند. با تغییر موقعیت و پرسپکتیو و خلاقیت عکس های خوب بگیرید.
ISO 400 – Shutter Speed: 1/100 – Aperture: f/2.8

نورسازی کنید

آیا در حال عکاسی در کویر یا مزرعه هستید و به تجهیزات نورپردازی دسترسی نداری؟ خورشید بسیار تابان روی صورت سوژه عکاسی تون می تابد؟ حالا وقتشه که خلاق باشیم!

شما می تونید با تجهیزاتی که الان تو ماشین تون دارید نور سازی کنید. از یه چتر استفاده کنید و بالای سر سوژه عکاسی تون بگیرین، یا نور خورشید رو از قاب تصویرتون خذف کنید. میتونین از شیشه اتومبیل هم برای پوشش یا سایه انداختن استفاده کنید.

                                                 ISO 200 – Shutter Speed: 1/1000 – Aperture: f/2.8

از کنتراست به نفع خودت استفاده کن

هیچ کدوم از ترفند های بالا به دردت نخورد؟ حالا وقتشه ترفند های خودت رو اختراع کنی.

هنر عکاسی، هنر نمایش فرم و بافت است، و هنرمندان خالق، متصور و الهام بخش این فرم ها به مخاطبینشون هستند. به جای اینکه با کنتراست بجنگی، چرا ازش به نفع خودت استفاده نمی کنی؟ عکس هایی بگیر که تضاد بین سایه ها و روشنایی ها، تصاویر دراماتیکی بهت بدن. بسیاری از طراحان لباس، مانند پرادا و دولچه گابانا، از این تضاد در لباس ها و صحنه تاتر و جذب غیر آگاهانه مخاطبانشون استفاده می کنند.

                                           ISO 1600 – Shutter Speed: 1/640 – Aperture: f/2.8

در زمان درست روز عکاسی کنید

با انتخاب زمان و ساعت درست عکاسی در روز می توانید به سادگی نور محیز را کنترل کنید. ساعت طلایی رو باید خود عکاس تشخص بدهد. وقتی خورشید در نزدیکی افق در شرق و غرب است نور فوق العاده ای تولید میکنه در صورت نیاز میتونید با استفاده از رفلکتور نورپردازی کامل تری رو انجام بدین.

                                          ISO 2000 – Shutter Speed: 1/320 – Aperture: f/2.8

با استفاده از بازتاب دهنده های طبیعی سایه ها رو پر کنید

سطوح مختلفی در طبیعت به عنوان بازتاب دهنده و رفلکتور عمل میکنند، مانند آب یا پنجره یه ساختمان. مدل و سوژه عکاسی رو فقط کنار این سطوح قرار بدین و نتیجه رو بسازید.

با فتوشاپ سایه ها را پر کنید.

کامپیوترها دوست شما هستند و اشکالی نداره برای تصحیح نور و ویرایش عکس ازشون استفاده کنید. با فرمت عکاسی RAW عکاسی کنید تا بتونید کنترل بیشتری در زمان ویرایش روی عکس داشته باشید. فایل های عکس با فرمت RAW  نسبت به فرمت JPEG گستره رنگ و داده های بسیار بیشتری در خود دارند، کیفیت بالاتری دارند و همچنین برای تصحیح نور، تعادل نور و رنگ WB، چیدمان رنگ ها HUE، پررنگی و اشباع رنگ ها کنترل بسیار زیادی در اختیارتون هست. شما می توانید با هر برنامه ای برای روتوش استفاده کنید ولی فتوشاپ و لایت روم یکی از بهترین برنامه ها هستند که ما به شما پیشنهاد می کنیم.

این راه حل های خلاقانه برای عکاسان خلاق است. شما هم راه حل های خود را درست کنید.

منبع:digicenter.ir

میانگین امتیازات ۵ از ۵