11نکته برای عکاسی ماکرو زیبا از چشم

11نکته برای عکاسی ماکرو زیبا از چشم

عکاسی ماکرو چشم را می توان بدون تلاش زیاد یا تجهیزات فانتزی انجام داد. دیدن پیچیدگی‌های چشم انسان در چنین فاصله نزدیک شگفت‌انگیز است، و چنین تصاویر جلب توجهی در رسانه‌های اجتماعی نیز به خوبی انجام می‌شوند. در حالی که کمی منحنی یادگیری وجود دارد، گرفتن عکس های چشمی ساده تر از چیزی است که فکرش را می کنید – و با چند نکته ساده و کمی تمرین، می توانید تصاویر شگفت انگیزی تولید کنید که شاید هرگز فکرش را نمی کردید!

بنابراین بدون هیچ مقدمه ای، بیایید نگاهی به 11 نکته برتر من برای عکس های زیبای چشم ماکرو بیندازیم:

1. از لنز ماکرو استفاده کنید

این ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما به هر حال ارزش گفتن را دارد – فقط برای مدیریت انتظارات. در حالی که امکان گرفتن عکس های چشمی بدون لنز ماکرو وجود دارد، برای به دست آوردن نتایج بسیار واضح، روشن و زیبا با مشکل مواجه خواهید شد.

لنزهای ماکرو به شما امکان می دهند خیلی به سوژه های خود نزدیک شوید و قابلیت بزرگنمایی 1:1 آنها برای عکس های چشمی ایده آل است. گزینه های لنز ماکرو زیادی از جمله برخی از مدل های نسبتا ارزان قیمت وجود دارد. سازندگان شخص ثالث مانند سیگما و تامرون نیز لنزهای ماکرو عالی می سازند که نباید نادیده گرفته شوند.

نیکون D750 | AF-S VR Micro-Nikkor 105mm f/2.8G IF-ED | f/11 | 1/250s | ISO 1000من این تصویر را با لنز ماکرو گرفتم. به لطف قابلیت های کلوزآپ لنز، اصلاً نیازی به برش نداشتم.

اگر لنز ماکرو اختصاصی ندارید، سعی کنید با تلفن همراه خود عکاسی کنید. بسیاری از گوشی های هوشمند نسبت به دوربین های DSLR معمولی و لنزهای بدون آینه می توانند به سوژه ها نزدیک تر شوند.

برخی از تلفن های هوشمند حتی دارای یک حالت ماکرو هستند که به طور خاص برای عکس های نزدیک طراحی شده است و این برای چشم ها عالی است.

در حالی که نتایج به اندازه تصاویری که توسط یک لنز ماکرو اختصاصی ایجاد می‌شوند واضح یا شگفت‌انگیز نخواهد بود، مطمئناً ارزش امتحان کردن را دارد و ممکن است بدون هزینه ماکرو اپتیک واقعی عکس‌های خوبی به شما ارائه دهد.

2. از آداپتور استفاده کنید

اگر لنز ماکرو یا تلفن همراه مدرن ندارید، چند گزینه میانه عالی وجود دارد که کیف پول شما را خالی نمی کند. اکثر دوربین ها دارای لنز کیت هستند که می توانند از فیلترهای نمای نزدیک برای دستیابی به بزرگنمایی قابل توجه استفاده کنند.

مجموعه مناسبی از فیلترهای نمای نزدیک را می توان با قیمتی مناسب خریداری کرد، و در حالی که استفاده از آنها کمی تمرین نیاز دارد، می توانید با کمی صبر و حوصله نتایج عالی به دست آورید.

نیکون D750 | Nikon 50mm f/1.8G با فیلتر کلوزآپ | f/8 | 1/250s | ISO 280

گزینه های دیگری نیز وجود دارد، مانند لوله های اکستنشن و حتی آداپتورهایی که به شما امکان می دهند از لنز خود به عقب استفاده کنید. همچنین آداپتورهای ماکرو ارزانی برای تلفن‌های همراه وجود دارد مانند Olloclip که معجزه می‌کنند. آنها نه تنها برای چشم ها، بلکه برای بسیاری از سوژه های نزدیک شگفت انگیز هستند.

3. به جای فوکوس دستی از فوکوس خودکار استفاده کنید

عکاسان ماکرو اغلب از فوکوس خودکار صرف نظر می‌کنند و دقتی که با فوکوس دستی به دست می‌آیند. چرا؟ هنگام عکاسی نزدیک به سوژه، عمق میدان فوق‌العاده کم است، بنابراین اغلب می‌توانید از طریق حلقه فوکوس دستی فوکوس دقیق‌تری انجام دهید. با این حال، این تکنیک لزوما هنگام عکس گرفتن از چشم ها کاربرد ندارد.

چشم انسان چیزی به نام حرکت ساکادیک دارد که یک تکان یا ارتعاش غیرارادی مداوم است که در هر ثانیه چندین بار اتفاق می افتد. این حرکت، همراه با دشواری ثابت نگه داشتن سر انسان، باعث می شود فوکوس دستی برای چشم ها در مقایسه با سوژه های ثابت مانند گل ها و برگ ها بسیار کمتر مفید باشد.

Nikon D750 | AF-S VR Micro-Nikkor 105mm f/2.8G IF-ED | f/4.2 | 1/250s | ISO 3600
من ادعا نمی کنم که فوکوس خودکار تمام مشکلات عکاسی چشم ماکرو شما را حل می کند، اما برای افرادی که تازه وارد این نوع عکاسی می شوند، مطمئناً کار را آسان تر می کند. ممکن است همچنان قفل کردن فوکوس روی یک قسمت خاص از چشم دشوار باشد، اما فوکوس خودکار کمک خواهد کرد. پس از تمرین کافی، ممکن است بخواهید قدرت خود را در فوکوس دستی امتحان کنید اما اگر مبتدی هستید، فوکوس خودکار راه خوبی برای شروع است.

4. سه پایه را رها کنید و لرزشگیر تصویر را فعال کنید

با اکثر اشکال عکاسی ماکرو، هنگام کار با سه پایه، نتایج بسیار بهتری خواهید گرفت. یک سه پایه سرعت شاتر آهسته تر، دیافراگم های کوچکتر و مقادیر ISO پایین را امکان پذیر می کند، که منجر به عکس های ماکرو واضح می شود. مشروط بر اینکه سوژه های شما ثابت بمانند و کنترل آنها آسان باشد. و این دقیقاً همان چیزی است که سه پایه را برای عکاسی چشم ماکرو انتخاب ضعیفی می کند.

 

Nikon D750 | AF-S VR Micro-Nikkor 105mm f/2.8G IF-ED | f/8 | 1/250s | ISO 400

تقریباً غیرممکن است که سوژه های انسانی به اندازه کافی ثابت بمانند تا با سه پایه عکس بگیرند. بنابراین به جای استفاده از سه پایه، از قدرت تثبیت کننده تصویر استفاده کنید. به این ترتیب، می توانید دوربین خود را در دست بگیرید و نتایج بسیار بهتری دریافت خواهید کرد. بسیاری از دوربین‌های بدون آینه دارای تثبیت‌کننده تصویر مبتنی بر حسگر هستند، به این معنی که نیازی به لنز تثبیت‌کننده تصویر ندارید، اما چندین لنز ماکرو تثبیت‌کننده را ارائه می‌کنند. هر یک از این گزینه‌ها به شما کمک می‌کند بدون ثابت نگه داشتن دوربین، تصاویری واضح بگیرید!

5. به دنبال نور باشید

در حالی که دریافت نور مناسب برای هر نوع عکاسی بسیار مهم است، اما هنگام گرفتن عکس های ماکرو از چشم ها اهمیت بیشتری دارد. ابتدا یک منبع نور بزرگ پیدا کنید سپس از سوژه خود بخواهید در آن جهت کلی نگاه کند.

اگر در عکاسی ماکرو چشم تازه کار هستید، استفاده از فلاش را توصیه نمی‌کنم (نور روشن می‌تواند به راحتی باعث شود سوژه‌های شما دچار خستگی چشم شوند). در عوض، از یک لوستر یا دیگر منبع نور بالای سر استفاده کنید و سوژه خود را در جهت کلی منبع نور بدون خیره شدن مستقیم به آن نگاه کنید.

گزینه دیگر این است که به بیرون بروید و از بزرگترین منبع نور استفاده کنید: خورشید. اما مطمئن شوید که سوژه شما در جهت کلی خورشید نگاه نمی کند زیرا باعث ایجاد سایه های خشن و نورهای ناهموار می شود که به ویژه جذاب نیست:

                 نیکون D750 | AF-S VR Micro-Nikkor 105mm f/2.8G IF-ED | f/8 | 1/200s | ISO 200نگاه کردن به خورشید باعث ایجاد سایه های خشن و کنتراست شدید می شود.
برای بهترین عکس‌ها، سوژه‌تان را از خورشید دور کنید و مطمئن شوید که می‌توانید آسمان را در چشمان آن‌ها منعکس کنید:

                   نیکون D750 | AF-S VR Micro-Nikkor 105mm f/2.8G IF-ED | f/5.6 | 1/200s | ISO 640این همان موضوع در همان نقطه است، اما آنها به دور خود چرخیده اند و از خورشید نگاه می کنند.

6. از پنجره ها به عنوان منبع نور استفاده کنید

اگرچه ممکن است فکر کنید که خورشید نور ایده‌آلی را برای عکاسی چشم ماکرو فراهم می‌کند، اما نمی‌تواند آن انعکاس نور درخشان درخششی را که عکاسان چشم ماکرو می‌خواهند به شما بدهد.

به جز خرید چتر و سایر وسایل روشنایی خارج از دوربین، بهترین و ارزان ترین راه برای دریافت انعکاس های درخشان نور این است که از پنجره ها به عنوان منبع اصلی نور استفاده کنید. ویندوز نورهای چشمگیر در چشم سوژه شما ایجاد می کند و به متمایز شدن عکس های شما از بقیه کمک می کند.

Nikon D750 | AF-S VR Micro-Nikkor 105mm f/2.8G IF-ED | f/8 | 1/90s | ISO 6400

تکنیک بسیار ساده است. فقط سوژه خود را طوری قرار دهید که در جهت پنجره نگاه کند، چه مستقیم و چه از کنار. سپس برای گرفتن عکس های ماکرو خود را نزدیک کنید (سعی کنید از زوایای مختلف با دوربین خود عکاسی کنید). با کمی آزمایش، از جمله اندازه‌ها و شکل‌های مختلف پنجره، به سرعت تنظیماتی را پیدا خواهید کرد که برای شما کار می‌کند و منجر به عکس‌های چشمی زیبا می‌شود!

7. با f/8 شروع کنید و سپس گسترده تر شوید

اگر هرگز از لنز ماکرو استفاده نکرده‌اید، ممکن است از اینکه عمق میدان هنگام کار در فواصل نزدیک چقدر باریک به نظر می‌رسد متعجب شوید. سعی کنید از یک سوژه پرتره از فاصله معمولی با f/2.8 عکاسی کنید، و معمولاً می‌توانید عمق میدان را بر حسب اینچ اندازه‌گیری کنید اما هنگام عکاسی نزدیک، عمق میدان بر حسب میلی‌متر اندازه‌گیری می‌شود.

Nikon D750 | AF-S VR Micro-Nikkor 105mm f/2.8G IF-ED | f/8 | 1/250s | ISO 5600

این امر شارپ نگه داشتن چشم را سخت می کند، به همین دلیل است که توصیه می کنم فقط از دیافراگم کوچکتر استفاده کنید، به خصوص اگر مبتدی هستید. دیافراگم f/8 یک مکان عالی برای شروع است. این به شما کمک می‌کند عمق میدان را تحت کنترل داشته باشید، و همچنین تضمین می‌کند که سرعت شاتر شما خیلی کم نمی‌شود و ISO خیلی بالا نمی‌رود (به شرطی که نور مناسبی داشته باشید).

هنگامی که عکس‌هایی را که دوست دارید داشته باشید، همیشه می‌توانید اندازه دیافراگم را افزایش دهید و سعی کنید جلوه‌ای از عمق میدان کم داشته باشید، اما همیشه خوب است که از f/8 (یا حتی باریک‌تر) شروع کنید و دیافراگم را از آنجا باز کنید.

8. از سرعت شاتر سریع استفاده کنید (اما نه خیلی سریع!)

Nikon D750 | AF-S VR Micro-Nikkor 105mm f/2.8G IF-ED | f/8 | 1/200s | ISO 900

قرار گرفتن در معرض تصویر یک عمل متعادل کننده است. شما باید دیافراگم، سرعت شاتر و نقطه شیرین ISO را پیدا کنید تا به تصویری که می‌خواهید برسید و در حالی که موقعیت‌هایی وجود دارد که فضای زیادی برای تکان دادن دارید، یادآوری برخی دستورالعمل‌های خاص هنگام عکاسی چشم ماکرو کمک می‌کند.

یک دستورالعمل کلیدی

از سرعت شاتری استفاده کنید که به اندازه کافی سریع باشد تا حرکت را ثابت کند، اما آن را آنقدر سریع نکنید که باید با ایزوی بالا یا دیافراگم فوق عریض بدون مزایای واضح عکس بگیرید. چشمان انسان، حتی زمانی که مستقیم به جلو خیره می شود، زیاد حرکت می کند. اکثر مردم بدون اینکه به آن فکر کنند حداقل سه بار در ثانیه چشمان خود را به صورت بازتابی حرکت می دهند و این می تواند هنگام گرفتن عکس های نزدیک از چشم ها باعث ایجاد چالش هایی شود.

بنابراین، بهتر است سرعت شاتر خود را بین 1/60 و 1/200 ثانیه نگه دارید. سرعت شاتر کمتر از 1/60 ثانیه به دلیل حرکت چشم یا حرکت دوربین، خطر تار شدن عکس‌ها را به همراه دارد، و سرعت شاتر بیشتر از 1/200 ثانیه واقعاً ضروری نیست، زیرا سعی نمی‌کنید اقدامات سریع را ثبت کنید.

9. از Auto ISO استفاده کنید

اگر هنگام یافتن تنظیمات نوردهی مناسب برای عکاسی ماکرو چشم می توانید یک چیز را قربانی کنید، آن ISO است. سنسورهای تصویر مدرن به قدری خوب هستند که می‌توانید عکس‌های فوق‌العاده‌ای در ISOهای بالا بگیرید حتی در ISO 6400 و بالاتر. به علاوه، نرم‌افزارهای پس‌پردازش مانند Lightroom و Luminar دارای الگوریتم‌های کاهش نویز عالی هستند که می‌توانید از آنها برای صیقل دادن تصاویر خود استفاده کنید.

Nikon D750 | AF-S VR Micro-Nikkor 105mm f/2.8G IF-ED | f/4 | 1/250s | ISO 4500

البته، مقادیر ISO پایین‌تر همیشه منجر به تصاویر تمیزتر با انعطاف‌پذیری بیشتر در ویرایش می‌شود، اما یک تصویر واضح با ISO بالا بهتر از یک عکس با ISO پایین است که به دلیل شاتر آهسته یا بسیار کم عمق تار است.  من توصیه می کنم از ISO خودکار استفاده کنید تا دوربین شما ISO را تنظیم کند (اما شما محدودیت ها را تعیین کنید).

اگر از یک دوربین مدرن با سنسور برش استفاده می کنید، می توانید به راحتی حداکثر مقدار ISO را روی 6400 تنظیم کنید. و اگر از یک دوربین فول فریم مدرن استفاده می کنید، می توانید حداکثر ISO را تا 12800 بدون مشکلات مهم تنظیم کنید.

توجه داشته باشید که وقتی ISO Auto به حد تعیین شده خود برسد، به‌جای افزایش ISO، به‌طور خودکار سرعت شاتر را کاهش می‌دهد. این یک راه عالی برای فکر کردن به چیزهایی مانند نور و ترکیب بندی بدون نگرانی در مورد ISO است. اجازه دهید دوربین شما آن را اداره کند!

10. عنبیه را ویرایش کنید

پس پردازش جزء اصلی گردش کار تقریباً هر عکاسی است، و مهم است که در نظر بگیرید چگونه می‌توانید از ابزارهای نرم‌افزاری استفاده کنید تا عکس‌های چشمی ماکرو خود را به بهترین شکل ممکن نشان دهید.

عنبیه، یا قسمت رنگی چشم، جایی است که بینندگان شما برای اولین بار عکس های عکاسی ماکرو چشم شما را می بینند، پس کمی ویرایش کنید! می توانید از لایت روم یا نرم افزارهای دیگر برای افزایش شفافیت، کنتراست و اشباع عنبیه استفاده کنید (یا می توانید رنگ آن را به طور کلی تغییر دهید).

 

عکس ویرایش نشده با رنگ معمولی عنبیه.

لایت روم دارای پیش‌تنظیم پوشاندن Iris Enhance است که مکانی عالی برای شروع است. به عنبیه چشم روشنایی و شفافیت اضافه می کند که بلافاصله توجه بینندگان شما را جلب می کند.

می‌توانید با لغزنده‌ها بازی کنید تا افکت را مطابق میل خود سفارشی کنید، و حتی می‌توانید یک پیش‌تنظیم براش جدید ایجاد کنید که می‌تواند در لحظه استفاده شود. ترفند دیگر این است که از تنظیم Hue برای تغییر رنگ عنبیه استفاده کنید که می تواند روشی موثر برای بهبود ماهرانه تصاویر شما و تأثیرگذاری بر روی مخاطبان باشد.

با استفاده از ماسک برس Iris Enhance در لایت روم ویرایش شده است.

11. صلبیه را روشن کنید

قسمت سفید چشم خارج از عنبیه، صلبیه نامیده می شود، و شما می توانید ویرایش ساده صلبیه را انجام دهید تا واقعاً عکس های چشم ماکرو خود را از بقیه متمایز کنید.

شما یک برس لایت روم از پیش تنظیم شده برای تنظیم صلبیه پیدا نمی کنید، اما می توانید به راحتی ترکیبی از لغزنده ها را پیدا کنید که مطابق با سلیقه شما باشد و آنچه را که نیاز دارید انجام دهد. با بالا آوردن Exposure و Whites شروع کنید، سپس با نوار لغزنده Highlights نیز بازی کنید.

صلبیه یا قسمت سفید چشم را می توان برای تاثیر بصری بیشتر روشن کرد. این تصویر اصلی بدون روتوش است.

نتایجی که از ویرایش صلبیه به دست می آورید بلافاصله قابل توجه نخواهد بود، اما سطح بیشتری از جلا و ظرافت را به عکس های نزدیک از چشم ها اضافه می کند. می توانید از ابزار Heal در لایت روم، فتوشاپ یا هر ویرایشگر تصویر دیگری برای حذف رگ های قرمز نازک چشم استفاده کنید.

روشن کردن صلبیه سطح خوبی از کنتراست و تأثیر بصری اضافی را به تصویر اضافه می کند.

عکاسی ماکرو چشم: کلمات پایانی

قبلاً فکر می کردم که عکاسی چشم ماکرو فراتر از حد است. من معتقد بودم که این چیزی است که مبتدیان و عکاسان معمولی نمی توانند به آن دست یابند.

فکر می‌کردم برای گرفتن تصاویر خیره‌کننده از چشم‌ها به هزاران دلار، یک استودیوی اختصاصی و تیمی از مدل‌ها نیاز دارید اما اصلاً اینطور نیست.

حتی دوربین‌های DSLR سطح پایه و بدون آینه نیز می‌توانند عکس‌های شگفت‌انگیزی از چشم انسان بگیرند و اگر لنز مناسب ندارید، می‌توانید از فیلترهای نزدیک ارزان قیمت یا حتی یک گوشی هوشمند استفاده کنید. تنها چیزی که لازم است کمی تمرین و کمی مطالعه است.

منبع:digicenter.ir

میانگین امتیازات ۵ از ۵