آموزش عکاسی: چگونه عکس سیلوئت بگیریم

در پرتره های جذاب مُد روز، عکاسی خیابانی پرحاشیه، و نوردهی های دوگانه هنری، تصاویر سیلوئت یا ضد نور فراوانی وجود دارد. در عکاسی، تصاویر سیلوئت معنای ساده ای دارند: یک سوژه تاریک در مقابل یک پس زمینه روشن. فرمول یا نحوه ایجاد یک تصویر سیلوئت نسبتا ساده است – شما به یک منبع نور قوی نیاز دارید، و باید سوژه خود را بین دوربین (و خودتان) و نور قرار دهید. در این آموزش عکاسی نکات مفید فراوانی درباره انواع عکس های سیلوئت خواهید آموخت.

 

امروزه، عکس های سیلوئت کلاسیک مانند Behind the Gare Saint-Lazare اثر هنری کارتیه برسون (۱۹۳۲) همچنان الهام بخش عکاسان مدرن برای ایجاد تصاویر جاودانه و ماندگار هستند.

آموزش عکاسی: چگونه عکس سیلوئت بگیریم

به عنوان مثال، چند سال پیش، کارگردان هنری نیکولاس بوویر، معروف به اسپارت (۵۰۰px.com/sparth)، برای تصاویر سیلوئت رویایی و خاطره انگیز خود، که در حالت سیاه و سفید در مقابل پس زمینه مه آلود شمال غربی اقیانوس آرام گرفته شده بودند، خبرساز شد – عکس های فوق.

به طور معمول، واژه «سیلوئت» یک پرتره را توصیف می کند، اغلب در حالت نیم رخ، که در سایه به تصویر کشیده شده، و یک شکل تاریک و مشخص ایجاد می کند. پرتره های سیلوئت در قرن هیجدهم رواج پیدا کردند، زمانی که به شکل کارت یا کاغذهای برشی محبوب درآمدند. در عکاسی، تصاویر سیلوئت معنای ساده تری دارند: یک سوژه تاریک در مقابل یک پس زمینه روشن.

بنابراین فرمول ایجاد یک تصویر سیلوئت نسبتا ساده است: شما به یک منبع نور قوی نیاز دارید، و باید سوژه خود را بین دوربین (و خودتان) و نور قرار دهید. می توانید از نور های استودیو استفاده کنید یا نور خورشید را در فضای باز یا از میان پنجره انتخاب کنید، روشی که تحت عنوان contre-jour یا «در مقابل نور روز» نامیده می شود. اگر نمی توانید سوژه یا منبع نور را جابجا کنید، مثلا در مورد مناظر، باید موقعیت خودتان را نسبت به آنها تغییر دهید.

صرف نظر از منبع نور، نکته مهم این است که شخص، حیوان، یا شیء موجود در عکس از پشت روشن می شود، و شما در طرف دیگر آنها می ایستید (یا خم می شوید). منابع نور دیگر یا رفلکتورهایی که در روبرو یا کنار سوژه قرار دارند (به عنوان مثال، فلاش روی دوربین) این جلوه را خراب می کنند، بنابراین از نور پس زمینه قوی استفاده کنید، در این صورت مشکلی نخواهید داشت.

اشلی مک کینی عکاس ساکن لس آنجلس، از ساعت طلایی برای ایجاد تصاویر سیلوئت رویایی در سواحل آفتابی استفاده می کند که زیبایی تابستان را به تصویر می کشند.

۱-ساعت طلایی را امتحان کنید

نور طبیعی می تواند سیلوئت های زیبا و رمانتیکی ایجاد کند، اما کنترل و اصلاح آن نیز سخت تر است، بنابراین باید زمانبندی درستی داشته باشید. در ساعت طلایی (مدتی بعد از طلوع و مدتی قبل از غروب خورشید)، خورشید در پایین آسمان روی خط افق قرار دارد، بنابراین برای نورپردازی از پشت عالی است. اگر خورشید خیلی بالا و روشن باشد، به احتمال زیاد جزئیات سوژه شما را روشن می کند – و این چیزی است که نمی خواهید.

تصاویر سیلوئت غروب آفتاب بسیار محبوب هستند، اما اگر در یک مکان معروف عکس می گیرید، می توانید برای اجتناب از شلوغی و ازدحام جمعیت طلوع آفتاب را امتحان کنید. اگر نور خورشید خیلی روشن است و شما در آن آسمان ساعت طلایی جزئیات کافی به دست نمی آورید، می توانید از یک فیلتر پلاریزه برای اشباع و کنتراست بیشتر استفاده کنید.

۲-به دنبال مکان مورد نظر خود بگردید

چه در داخل و چه خارج از خانه عکاسی می کنید، محل عکاسی را بررسی کرده و ببینید که نور در فصول مختلف و در ساعات مختلف روز چطور به نظر می رسد. به طور کلی، پس زمینه های تمیز و بدون شلوغی برای تصاویر سیلوئت بهتر عمل می کنند، بنابراین به دنبال فضای باز بگردید. اگر یک منطقه عمومی است، برنامه ریزی کنید که زمانی به آنجا بروید که رفت و آمد کمتر است. همچنین می توانید از یک اپلیکیشن مانند PhotoPills یا The Photographer’s Ephemeris برای ردیابی موقعیت خورشید در مکان دقیق خود نیز استفاده کنید.

عکاس میکو لاگرستت عکس های فوق العاده ای از مناظر فنلاند می گیرد، که اغلب با یک پیکر سیلوئت شده کوچک برای ایجاد مقیاس همراه است. این مکان ها زمانی که با عنصر انسانی ترکیب می شوند، بسته به بیننده ممکن است حس تنهایی و انزوا، افکار مبارزه انسان برای زنده ماندن در شرایط وحشی، یا درد سرگردانی و خیال را القا کنند. همچنین آنها دور و غیرمعمول هستند، و عکس های میکو را فورا قابل تشخیص می کنند.

۳-به دنبال اَشکال تمیز بگردید

اشیاء و اَشکالی با طرح های واضح و کاملا مشخص برای تصاویر سیلوئت بهتر عمل می کنند، بنابراین به دنبال اَشکال جالب و قابل تشخیص بگردید. اگر از یک شخص عکس می گیرید، مطمئن شوید که حتما اندام های بدن را از هم جدا کرده و با استفاده از آرنج ها یا زانوها زوایای تمیزی ایجاد کنید.

برخی از ژست های محبوب عبارتند از دویدن، پریدن، یا موقعیت های یوگا، که همه آنها از فضای منفی برای شکل دادن به بدن استفاده می کنند. برای پرتره، تصاویر نیم رخ معمولا مشخص تر از نمای روبرو هستند. به چشم خود یاد دهید که دو بُعدی ببیند نه سه بُعدی، تا بهترین سوژه ها و ژست ها را تشخیص دهد.

اگر با گروهی از افراد یا حیوانات کار می کنید، منتظر بمانید تا کمی پخش شده و به اندازه کافی از هم جدا شوند تا بتوانید خطوط و طرح های آنها را به صورت جداگانه ببینید و حرکات و موقعیت آنها را مشخص کنید. از آنجا که نمی توانید حالت چهره آنها را ببینید، وضعیت بدن و ژست آنها برای انتقال احساس مورد نظر شما مهم است. اگر سوژه شما در حال حرکت است، حالت عکاسی پیاپی (burst mode) را روشن کنید تا بتوانید لحظه مورد نظر خود را ثبت کنید.

اگرچه برخی از ژست ها در ژانر سیلوئت «استاندارد» هستند، اما گرت روث عکس های پرمعنا و خارج از چارچوبی با استفاده از اَشکال غیرمعمول گرفته است. بدن انسان منعطف و تطبیق پذیر است، بنابراین تا زمانی که آن جدایی را داشته باشید، می توانید ترکیب بندی های زنده و غیرمتعارفی ایجاد کنید.

۴-برای پس زمینه نوردهی کنید

وقتی صحبت از تصاویر سیلوئت می شود، باید بتوانید تمام جزئیات هایلایت ها را در پس زمینه ببینید و جزئیات سایه ها را در سوژه خود از دست بدهید.

ما در راهنمای DSLR خود به این ایده اشاره کردیم، اما دوربین دیجیتال شما احتمالا دارای چند مُد نورسنجی است. در مُد ماتریسی یا ارزیابی کننده، دوربین کل صحنه را ارزیابی کرده و بر اساس آن اطلاعات نوردهی صحیح را تعیین می کند؛ هنگامی که می خواهید بین نور و تاریکی تعادل ایجاد کنید این مُد مناسب است، اما ممکن است برای تصاویر سیلوئت ایده آل نباشد.

در این حالت، توصیه می کنیم که به سراغ مُد نورسنجی نقطه ای بروید و به دوربین خود «بگویید» که همه چیز را به جز یک نقطه خاص در پس زمینه روشن نادیده بگیرد (اگر در فضای باز هستید، آن نقطه آسمان خواهد بود، اما نه خود خورشید، چون گرفتن مستقیم دوربین به سمت خورشید به لنز شما آسیب می رساند). به این ترتیب، به جای نوردهی برای سوژه، آن را ناکافی نوردهی یا underexpose کرده، و آن شکل مشخصی که می خواهید را ایجاد می کند.

یک نکته احتیاطی: هنگام استفاده از نورسنجی نقطه ای، حتما مطمئن شوید که فوکوس شما هنوز بر روی سوژه قرار داشته باشد، نه پس زمینه.

اگر هنوز نتوانستید تصاویر سیلوئت به اندازه کافی تاریک بگیرید، کمی کمتر نوردهی کنید یا از براکت نوردهی استفاده کنید، بنابراین چند گزینه دارید. برای این که تصاویر سیلوئت شما برجسته تر شوند، همیشه می توانید از یک فلاش اضافی در پشت سوژه خود برای ایجاد نور لبه استفاده کنید.

۵-مراقب دیافراگم خود باشید

عمق میدان وسیع برای ایجاد آن خطوط و جزئیات واضح ضروری است، بنابراین با استفاده از یک عدد f بزرگ تر (f/8 یا بسته تر) همه چیز را شارپ و واضح نگه دارید. مزیت دیگر دیافراگم های بسته تر این است که هر گونه انحراف (ابیراهی) رنگی را به حداقل می رساند. ممکن است تصمیم بگیرید که با سوژه خود جلوی خورشید یا منبع نور را بگیرید، به خصوص اگر در مورد هایلایت های سوخته (بیش از حد روشن) محتاط باشید، اما اگر آن افکت «ستاره ای» که از پشت سوژه بیرون می زند را بخواهید، به یک دیافراگم بسته تر نیاز دارید.

یک نکته را باید در نظر داشته باشید: هنگامی که دیافراگم خود را می بندید، اجازه ورود نور کمتری را می دهید، بنابراین ممکن است وسوسه شوید تا برای روشن شدن تصویر ایزو را بالا ببرید. در برخی موارد، این کار خوب است، اما بسته به دوربین شما، ممکن است به خصوص در سایه ها منجر به نویز شود. در یک تصویر سیلوئت، قسمت های تاریک مهم ترین بخش هستند، بنابراین بهتر است که با استفاده از پایین ترین ایزوی ممکن از نویز جلوگیری کنید.

۶-پایین بیایید

عکاسی از سوژه از زاویه پایین به چند دلیل در عکاسی سیلوئت رایج است؛ اول این که شما را قادر می سازد تا سایه ها (یا انعکاس های) روی زمین را ثبت کنید، که در ساعت طلایی بسیار بلند هستند. دوم، اگر در فضای باز عکاسی می کنید، یک موقعیت پایین به شما کمک می کند تا از شلوغ شدن پس زمینه جلوگیری کنید؛ اگر خم شوید، با یک آسمان خالی به عنوان بوم خود روبرو خواهید شد. می توانید در طول جلسه عکاسی جابجا شوید تا ببینید کدام زاویه از همه بهتر است.

۷-یک داستان بگویید

تصاویر سیلوئت ذاتا سینمایی هستند، و در فیلم های نمادین از Third Man (مرد سوم) گرفته تا Psycho (روانی) ظاهر شده اند، که در آنها برای ایجاد حس رمز و راز و تعلیق استفاده شده اند. الیوت ارویت در سال ۱۹۸۹ از تصاویر سیلوئت در پاریس استفاده می کرد تا هنگام عکاسی از برج ایفل، احساس کاملا متفاوتی – عشق و عاشقی – را برانگیزد.

تصاویر سیلوئت ناشناس به نظر می رسند، بنابراین هنگامی که داستان های جهانی را منعکس می کنند، بسیار قدرتمند هستند. داستان شما چه یک داستان مهیج باشد و چه یک داستان عاشقانه، روایت و شخصیت ها را در دل عکس خود جای دهید. در عکس هایی که فاقد جزئیاتی مانند رنگ یا بافت برای شناسایی سوژه هستند، اغلب این هسته یا طرح احساسی است که جذابیت ایجاد می کند.

۸-تصویر را در پس پردازش اصلاح کنید

هنگام ویرایش عکس های خود، با افزایش کنتراست و تنظیم سایه ها (shadows) و رنگ های سیاه (blacks) برای به دست آوردن تُن های عمیق و تیره، اثر سیلوئت را تقویت کنید. هر از گاهی تبدیل عکس به سیاه و سفید برای تجسم بهتر نحوه تاثیر مقادیر مختلف بر صحنه، می تواند مفید باشد.

البته، هنگام ثبت تصاویر سیلوئت، نیازی نیست از منابع نور معمول مانند نور خورشید یا پنجره استفاده کنید. کیلب جردن عکاس ساکن ایندیانا با استفاده از نور موجود مانند چراغ های خیابانی یا روشنایی ای که وارد تونل های زیرزمینی می شود، تصاویر سینمایی تاثیرگذاری ایجاد کرده است، تا جلوه ای اسرارآمیز به دست آورد.

خارج از چارچوب فکر کنید، و منبع نوری پیدا کنید که به عنوان یک ماهیت در داستان یا روایت شما عمل کند، و به یاد داشته باشید: لازم نیست همه تصاویر سیلوئت تاریک باشند. شما می توانید برای به دست آوردن کمی بُعد از سیلوئت های جزئی استفاده کنید، یا برای به دست آوردن یک ظاهر دو بُعدی تخت آنها را تاریک کنید. انتخاب با شماست.

منبع:lenzak.com

میانگین امتیازات ۵ از ۵