4 مولفه ضروری برای عکاسی منظره

وقتی که برای تفریح به خارج شهر رفته اید و می خواهید از مناظر اطرافتان عکاسی کنید ولی مطمئن نیستید که می توانید عکس خوبی بگیرید یا نه، این چهار مولفه را در ذهنتان مرور کنید.

4 مولفه ضروری برای عکاسی منظره

  1. نور مناسب

نور اساسی ترین عامل در عکاسی منظره است. عکس یک منظره خسته کننده با نور عالی به یک عکس منحصر به فرد و خاطره انگیز تبدیل می شود. به نظر من نور بد اصلا وجود ندارد، تنها کافیست که در هر شرایط نوری چه کاری انجام دهید.

ساعات طلایی طلوع و غروب معمولا محبوب ترین زمان برای عکاسان است. اما از زیبایی ساعات آبی نیز نباید گذشت: گرگ و میش. وقتی که در نور شدید آفتاب در اواسط روز هستید شانس عکاسی از سایه ها را از دست ندهید.آسمان ابری با ابرهای سفید یک زمان عالی برای عکاسی است.

  1. سوژه اصلی

مساله مهم بعدی اطمینان از داشتن یک سوژه اصلی است. ممکن است این مساله خیلی ساده باشد ولی همیشه انرا به خاطر داشته باشید. ممکن است گاهی عکس های منظره کلی بدون داشتن یک سوژه اصلی بگیرید.

یک زمین وسیع با چند درخت و گاهی یک رودخانه. لازم است که تصمیم بگیرید از سوژه ای می خواهید عکاسی کنید، این به تکمیل عکس شما کمک می کند.

به این فکر کنید که چه چیزی در این محل ذهن شما را به خود مشغول کرده و آنرا سوژه خود قرار دهید. اگر سوژه های زیادی در عکستان قرار داشته باشد هیچ کدام آنطور که باید مورد توجه قرار نمی گیرد و عکستان به یک عکس معمولی تبدیل می شود.

اگر موقع عکاسی کلماتی انتزاعی در مورد سوژه در ذهن داشته باشید می توانید آنها راب ه عکس منتقل کنید.

مثلا چه چیزی در مورد دریاچه شما را جذب کرده؟ انعکاس، آرامش یا شکل آن؟ به این ترتیب بر روی این ویژگی ها فوکوس می کنید.

  1. پس زمینه ساده

به اندازه سوژه اصلی، پس زمینه ای که در پشت آن قرار می گیرد نیز اهمیت دارد.پس زمینه ای با عناصر زیاد و شلوغ می تواند یک عکس خوب را خراب کند. در اینجاست که پرسپکتیو اهمیت پیدا می کند.

شما باید زاویه ای را برای عکاسی انتخاب کنید که هیچ عنصر مخربی در آن وجود نداشته باشد. عکاسی از بالا به صورتی که فقط یک عنصر در پس زمینه باشد یا از پایین به بالا به صورتی که پس زمینه فقط با آسمان پر شود، مناسب خواهد بود. تا حد امکان سوژه را ایزوله وتصویر را ساده کنید.

  1. کادربندی خوب

عکاسی برعکس نقاشی است. نقاش با یک صفحه خالی کار را شروع می کند و کم کم اجزا را به آن اضافه می کند، در حالی که عکاس با ی صحنه پر از عناصر روبرو است و باید کم کم آنها را حذف کنند تا مهمترین جزء در تصویر باقی بماند. سپس این اجزا باید به نحوی آراسته شوند که یک عکس جذاب را بوجود آورند.

اجزای زیر مانند بلوک هایی می مانند که با استفاده از آنها می توان طرح گرافیکی زیبایی ایجاد کرد:

خطوط، منحنی ها، بافت، نقوش، اشکال، رنگ ها، کادر

منبع:digicenter.ir

میانگین امتیازات ۵ از ۵