12نکته برای عکاسی خیره کننده از کوه

12نکته برای عکاسی خیره کننده از کوه

در این مقاله به شما آموزش می دهم که چگونه می توانید از طریق عکاسی از کوه، ترکیب بندی های قوی تری بسازید. چگونه از کوه ها عکس می گیرید؟ شما می توانید از دو طریق به عکاسی کوهستانی نزدیک شوید. شما شوت های طولانی می اندازید یا ازلنز واید استفاده می کنید. اولین نکات روی عکس‌های کوهستانی با زاویه دید وسیع که شامل پیش‌زمینه است، تمرکز دارند. پس از آن، استفاده از لنز تله فوتو را برای زوم کردن روی قله ها برای رویکردی بسیار متفاوت بررسی خواهیم کرد.

12. کوهنوردی را فراموش کنید

عکس های عالی نیازی به وسایل کوهنوردی ندارند. همچنین به سالها تجربه نیاز ندارید. امروز، مسیرهای کوهستانی شما را به همه مکان‌ها به جز مرتفع‌ترین نقاط جهان می‌برد. برای مثال می‌توانید تنها با پیاده‌روی در Aconcagua در آرژانتین به کمتر از 7000 متر برسید.

پیاده روی در چنین مسیرهایی اصلاً آسان نیست. این نیاز به آموزش گسترده و مقدار زیادی نیروی اراده دارد تا حتی به کم‌ترین شیب‌ها صعود کنید. مطمئن باشید که برای عکاسی از منظره کوهستانی، ما نیازی به جسارت به قله های جهان نداریم.

بسیاری از عکس های کوهستانی عالی در واقع از سطح دریا گرفته شده اند. به این ترتیب می توانید به راحتی بر جنبه های تاریخی منظره تأکید کنید. ما به شما توصیه می کنیم از فاصله کانونی بیشتر برای برجسته کردن تمام جزئیات پیک استفاده کنید.

در ایران نیز به لطف طبیعت بینظیر و چندگانه ای که داریم مناطق کوهستانی بسیار زیادی است که امکان عکاسی از کوه را برای هر کسی در هر نقطه ای از کشور فراهم میکند.

غروب خورشید در میان قله‌های شبه‌جزیره ناهموار Snæfellsnes ایسلند. این یکی از کنار جاده، تقریباً در سطح دریا عکاسی شده است.

11. کجا کوه های فتوژنیک را پیدا کنیم

مقصد و عکس شما با توجه به سنگ، سن و شکل کوه ها در یک رشته کوه خاص مشخص می شود. قبل از اینکه وارد عکاسی با زاویه دید عریض شویم، مکان های برترم در شهر خود را بررسی کنید.

Tre Cime زیر پرده‌ای از ستاره‌ها فوق‌العاده به نظر می‌رسد و این مکان با عکاسی خوب در شب اصلاً شلوغ نیست.

10. دیدگاه زاویه باز

برای ایجاد تنوع بیشتر در مجموعه خود، ایده خوبی است که دیدگاه ها را با هم ترکیب کنید. از پایین، قاعده کوه نسبت به قله آن عظیم تر به نظر می رسد. این باعث می شود که کوه به نظر برسد که بالای سر خود قرار دارد. وقتی به مناظر کوهستانی با زاویه دید وسیع فکر می کنید، دره ها مکان هایی هستند که می خواهید از آن دیدن کنید.

با نزدیک شدن واقعاً پیش زمینه های خود را بزرگ کنید. و لنز زاویه باز را به سمت پایین بگیرید تا به اعوجاج لنز اجازه دهید کوه ها کشیده شود.

9. نزدیک شدن، سپس نزدیکتر

اکنون زمان آن است که آن سه پایه را در جای خود قرار دهید. یک قانون کلی وجود دارد که به شما کمک می کند تصمیم بگیرید با ارتفاع سه پایه خود چه کاری انجام دهید. هرچه سوژه پیش‌زمینه کوچک‌تر باشد، باید پایین‌تر بروید.

گل های زرد در پیش زمینه به دلیل تضاد رنگ مکمل، به خوبی در پس زمینه آبی کار می کنند. این صبح غم انگیز در کوه های آلپ سوئیس نمونه ای عالی از نحوه تعامل زمین با آسمان است.

با پر کردن تمام قسمت پایین ترکیب با پیش زمینه، آنچه را که تصویر شما در مورد آن است واضح کنید. عکاسی از یک آبشار ممکن است نسبتاً ساده باشد، اما نه با گل‌های وحشی که در بهترین حالت در حداقل فاصله فوکوس قرار می‌گیرند.

8. فوکوس کردن پشته را برای ترکیب بندی بهتر یاد بگیرید

سوژه های کوچکی که در کادر بزرگ به نظر می رسند از نظر فنی بسیار سخت هستند زیرا نمی توانید همه جا را به طور همزمان فوکوس کنید. در حداقل فاصله فوکوس، تفاوت وضوح بین پیش زمینه شما و کوه ها حتی در f/22 قابل توجه خواهد بود. و با بسته بودن دیافراگم، نتیجه به هر حال واضح نخواهد بود.

انباشته شدن فوکوس پاسخ شما برای گرفتن پس زمینه واضح و پیش زمینه است. این تکنیک را به عنوان HDR در نظر بگیرید، اما به جای سرعت شاتر، این فاصله فوکوس است که در چندین عکس تغییر می کند. در حالی که امروزه برخی از دوربین ها این کار را در دوربین ارائه می دهند، اکثریت قریب به اتفاق ما باید این کار را با دست انجام دهیم.

چگونه پشته را با دست فوکوس کنیم

برای بهترین نتیجه، هر تنظیمات روی دوربین باید دقیقاً یکسان باشد: تعادل رنگ سفید، سرعت شاتر، ISO و دیافراگم. اما مهمتر از همه: موقعیت دوربین. با انباشته فوکوس، باید همه چیز را در چندین نوردهی در جای خود ثابت کنید. اطمینان حاصل کنید که از یک سه پایه محکم استفاده می کنید و با کابل رها کننده عکس بگیرید. این کار از حرکت فیزیکی دوربین مراقبت می کند.

با تنظیم فوکوس بر روی نزدیکترین جسم در صحنه شروع کنید و کمی صبر کنید تا باد خاموش شود. روی کابل را فشار دهید و تنظیم کنید تا کمی بیشتر روی صحنه تمرکز کنید. این روند را تا زمانی که به بی نهایت برسید تکرار کنید.

شفق قطبی در بالای منطقه ای دورافتاده در لوفوتن. هنگام تلاش برای استفاده از برف بکر به عنوان پیش زمینه، بسیار مراقب باشید که برف را در پیش زمینه به هم نریزید.

پایان شهریور زمان مورد علاقه من برای عکاسی از کوه است. کوه‌های آلپ اغلب در پاییز در مه پوشیده می‌شوند، و با نور خورشید که دیگر در آسمان بالا نیست، نور نیز بسیار ملایم‌تر است.

بهترین نکته ای که می توانم در اینجا به شما بدهم این است که از قبل برنامه ریزی کنید. از Google Earth، Photo Pills یا Sun Surveyor برای مکان یابی کوه خود استفاده کنید و ببینید آیا کوه دیگری مانع برخورد نور با آن می شود یا خیر.

تمام روز باران می بارید. سپس برخی از قله های تنها در کوه های آلپ سوئیس توسط ابرهای چرخان آشکار شد. عکس‌های بد خلقی مانند این را می‌توان در سپتامبر یا مارس، زمانی که دما بسیار تغییر می‌کند، به بهترین شکل عکاسی کرد

کوه‌ها از دورافتاده‌ترین مکان‌های روی کره زمین هستند. به همین دلیل ارزش تلاش برای در نظر گرفتن عکاسی از کوهستان در شب را دارد. تقریباً هیچ نور مصنوعی به اوج نمی رسد، بنابراین آسمان شب خالص و پر از ستاره است.

با لنز 14 میلی‌متری و تنظیمات دوربین مانند f/2.8، 25 ثانیه با ISO 6400 شروع کنید تا در یک شب روشن و بدون ماه نتایجی تماشایی داشته باشید. اگر خیلی روشن است، ابتدا ISO را کم کنید.

6. زودتر برسید و اگر می توانید پیشاهنگی کنید

هیچ چیز به اندازه عجله کردن به مکان خود در نور محو شده در حالی که مجبور هستید یک پیش زمینه جالب پیدا کنید خسته کننده نیست. هر زمان که می توانید در طول روز پیشروی کنید. نور روز سخت برای عکس ها خوب نیست، اما برای دیدن این است که کدام پیش زمینه کار می کند و کدام نه.

حتی اگر قبل از کاشت سه‌پایه، وقت کافی برای دیدن مکان را ندارید، مهم است که قبل از عکاسی وقت بگذارید. به همین دلیل است که من غروب خورشید را در کوهستان دوست دارم. در مناطق در دسترس، می توانید بعد از یک شام زود هنگام پیاده روی کنید و تمام وقت برای انتخاب بهترین ترکیب داشته باشید.


یک لنز بلند می‌تواند اینطور به نظر برسد که این عکس در نقطه‌ای دورافتاده از جهان گرفته شده است، نه در کنار جاده در Lofoten.

اگر واقعاً عکس‌های منحصربه‌فردی می‌خواهید، کمپینگ در بیابان راهی برای رفتن است. این واقعا می تواند به شما کمک کند سوزن را در انبار کاه پیدا کنید. آن پیش زمینه خاص که رابطه صمیمی با کوه ها را نشان می دهد. بعلاوه شما با عکاسی کوهستانی مواجه می شوید که اکثر مردم قبلاً در رسانه های اجتماعی ندیده اند.

5. انتخاب لنز برای عکاسی کوهستانی تله فوتو

یک طاقچه بسیار متفاوت از عکاسی از کوه، تصاویری هستند که بر روی قله ها تمرکز دارند. این عکس ها اغلب شامل یک لنز تله فوتو هستند. برخی از بهترین نمونه‌هایی که من دیده‌ام در محدوده 300-600 میلی‌متر عکس‌برداری شده‌اند. بیشتر آن لنزها نیز لنزهای پرایم هستند، اما جدای از وضوح بیشتر، من نکته ای را در قابلیت جمع آوری نور اضافی آنها نمی بینم.

نگاه کردن به پایین با یک لنز بلند می تواند همه چیز را کمی با هم مخلوط کند.

حمل یک تلسکوپ مانند یک تلسکوپ 500 میلی متری به بالای کوه قابل تحسین است، اما بسیار ناراحت کننده است. در عوض، استفاده از مبدل از راه دور را در نظر بگیرید تا برد طولانی‌ترین لنزی را که در حال حاضر دارید افزایش دهید.
یک لنز 70-200 میلی متری تنها با یک مبدل 1.7x به یک لنز 340 میلی متری تبدیل می شود. از طرف دیگر، چند لنز زوم 150 تا 600 میلی‌متری وجود دارد که نتایج فوق‌العاده واضحی را برای محدوده ارائه شده به دست می‌دهد.

4. دیدگاه تله فوتو

اگر بتوانید ارتفاع خود را نسبت به کوهی که در حال عکاسی هستید افزایش دهید، قله ها برجسته تر خواهند بود. علاوه بر این، این است که جزئیات جالبی ظاهر می شود که از دره ها پنهان است. افزایش ارتفاع بدون خطر یا تلاش نیست، اما در برخی موارد (مخصوصا در کوه‌های آلپ)، می‌توانید با تله‌کابین به بالا بروید.

هنگامی که در مکان هستید، عمدتاً یک بازی انتظار برای رخ دادن نور است. کوهی را انتخاب کنید و به آن بچسبید. سه پایه خود را روی کوه قفل کنید و تماشا کنید که چگونه نور و آب و هوا در طول زمان با آن تعامل دارند. حتی زمانی که هیچ ابری در کوه وجود ندارد، به دلیل تغییر دما، می‌توانند در شکاف‌ها و سمت بادپخت ایجاد شوند.

منطقه نزدیک Cinque Torri در دولومیت های ایتالیا با طلوع مه آلود خورشید بوسه می زند. این عکسی است که از یک قله یخ زده به شمال و از ارتفاعات گرفته شده است که قبلاً ندیده بودم. لنزهای بلند مانند 150-600 میلی متری که در اینجا استفاده شده است می توانند تقریباً در هر مکان این کار را انجام دهند.

3. آب و هوای ایده آل عکاسی در کوهستان

ابرهای کم ارتفاع باعث تقویت ارتباط بین کوه و آسمان خواهد شد. آب و هوای ایده آل عکاسی کوهستانی برای آن لنزهای بلند بدون شک یک صبح زود خسته کننده است. ابرهای در حال چرخش را در میان قله های دندانه دار تصور کنید که مستقیماً از ارباب حلقه ها هستند.

سرخ شدن آسمان بر فراز دریایی از ابر در دولومیت های باشکوه.

2. احساسات را به عکاسی کوهستانی اضافه کنید

یکی از جنبه های عکاسی که اغلب نادیده گرفته می شود این است که چگونه هنر شما بر مخاطبان شما تأثیر می گذارد. ما تمایل داریم صحنه را بگیریم و به صحنه بعدی برویم. سرعت خود را کم کنید و نحوه تعامل ابرها با کوه ها را مشاهده کنید. ممکن است فقط نور خورشید را مشاهده کنید که تصویر را معنادارتر می کند.

دو پرنده آلپ در مه های بالای لاگازوئی در دولومیت ها در حال چرخش هستند.

اگر درک نحوه انتقال احساسات در عکاسی از کوه برای شما دشوار است، چند دستورالعمل وجود دارد که به شما کمک می کند.

با تغییر موقعیت افق شروع کنید. یک زاویه کم یا افق بلند تأثیری قوی، دراماتیک یا حتی تهدیدآمیز ایجاد می کند. قرار دادن افق در زیر مرکز کادر باعث می شود که منظره شما بسیار مطبوع، تنها یا تازه تر احساس شود.

چپ و راست نیز معنای عمیق تری دارند. موضوعی که در سمت راست قرار دارد از چیزهای بیشتری در آینده خبر می دهد. سوژه‌ای که سمت چپ کادر را در آغوش می‌گیرد، مسائل مهم‌تری را ایجاد می‌کند. توجه داشته باشید که قرار دادن موضوع و تأثیرات روانی تا حد زیادی به مخاطبان هدف بستگی دارد. ما از چپ به راست می خوانیم، اما در نقاطی از جهان که برعکس است، تصویر شما می تواند احساسات متفاوتی را القا کند.

بخش مهمی که باید به خانه برگردید این است که بدانید انتخاب های شما تأثیر دارند. قدم بعدی این است که از خود بپرسید که به عنوان خالق اثرتان چه احساسی دارید.

1. ترکیبات ساده راه طولانی را طی می کنند

اگر قسمتی از تصویر خود را خالی بگذارید، همه چیز خارج از آن ناحیه دو برابر جلب توجه می کند. از این برای یک عکس صمیمی از یک کوه زیبا که در غبار پوشانده شده است استفاده کنید.

یک فیلتر مدرج می تواند به ساده سازی قسمت بالای تصویر کمک کند، اما من دوست دارم این کار را در پس پردازش انجام دهم. من فقط یک فیلتر مدرج را از بالا به پایین در Lightroom یا Camera Raw می کشم و تنظیمات آن را انجام می دهم.

توجه داشته باشید که تیره شدن بخشی از تصویر نیز کنتراست و در نتیجه اشباع را افزایش می دهد. اگر می خواهید آسمان شما ساده باشد، کنتراست را حذف کنید و اشباع را کاهش دهید.

ما آن فضاهای خالی را در هنر «فضای منفی» می نامیم. فضای منفی حاوی هیچ جزئیات یا موضوعی نیست که به ترکیب بندی اضافه کند. تا زمانی که این منطقه نیازی به توجه نداشته باشد، می تواند واقعا تاریک یا بسیار روشن باشد.

یک آسمان آبی روشن نمونه ای عالی از یک منطقه بدون جزئیات است، اما یک منطقه خاکستری مه آلود نیز همینطور است. هر چه فضای منفی در یک تصویر بیشتر باشد، سوژه شما بیشتر برجسته می شود.

جزئیات دره Lauterbrunnen در سوئیس. بین ابرهای ضخیم فرو رفته است. Spissbachfall در سمت راست. جو در تمام طول روز اینقدر بد بود، اما مطمئناً در زمانی که بیشتر گردشگران شام می‌خوردند به اوج خود رسید.

نتیجه

در اینجا خلاصه کوتاهی از نکاتی است که در این مقاله مورد بحث قرار دادیم: هر زمان که می توانید، در مورد اینکه تصاویر خود چه احساسی در شما ایجاد می کنند، باز باشید.
ساده اغلب بهتر از هرج و مرج است – تصاویر کوه خود را خالی نگه دارید.

بهترین آب و هوا برای عکاسی از کوه اغلب بدترین هوا برای پیاده روی است. از یک لنز بلند یا یک مبدل از راه دور برای چرخاندن ابرها در قله ها از بالا استفاده کنید. یا از یک لنز با زاویه باز که به سمت پایین متمایل شده است استفاده کنید تا یک پیش زمینه فراگیر را ثبت کنید.
یاد بگیرید که از تکنیک های Focus Stacking برای تصاویر واضح و جذاب استفاده کنید.
این ایده خوبی است که برای عکاسی از کوهستان واقعاً خیره کننده به کمپینگ بروید. شما همیشه به موقع برای بهترین نور هستید، می توانید مکان های دورافتاده را ببینید و حتی ممکن است با دریای ابرها روبرو شوید. به علاوه ماجراجویی یک شبه شما در کوهستان یکی از مواردی است که هرگز فراموش نخواهید کرد.

منبع:digicenter.ir

میانگین امتیازات ۵ از ۵