۳ روش موثر برای آشکار کردن جزئیات سایه ها در عکس های با کنتراست بالا

در عکس های با کنتراست بالا، جزئیات اندک در سایه ها می تواند مشکلی جدی باشد- به ویژه اگر سوژه شما دارای پس زمینه ای روشن باشد و نوردهی را بر اساس نقاط روشن انجام دهید. یکی از راه حل های این مشکل براکت گذاری نوردهی (براکتینگ نوردهی – exposure bracketing) است که توسط آن می توانید چندین عکس با نوردهی های متفاوت بگیرید و آن ها را در نرم افزار فتوشاپ ترکیب کنید، اما اگر سوژه شما حتی اندکی تحرک داشته باشد این روش کارایی نخواهد داشت. در ادامه این مطلب، چند راه حل موثر برای آشکار کردن جزئیات سایه ها در عکس های با کنتراست بالا مطرح خواهیم کرد.

۳ روش موثر برای آشکار کردن جزئیات سایه ها در عکس های با کنتراست بالا

قبل

خوشبختانه بیش از یک روش برای حل مشکل جرئیات در سایه ها وجود دارد. در اینجا تعدادی از بهترین روش ها برای اندکی روشن تر کردن سایه ها و آشکار ساختن جزئیات پنهان شده که کارایی بسیار مناسبی دارند را ارائه خواهیم کرد.

چگونه جزئیات سایه ها را در عکس های با کنتراست بالا آشکار کنیم:

۱- از رفلکتور استفاده کنید

بازتاب دادن نور توسط رفلکتور (بازتاب دهنده – reflector) به نواحی تاریک کمک خواهد کرد جزئیات بیشتری پیدا کرده و کنتراست (تضاد) عکس پایین بیاید. رفلکتور را به سمت منبع نور گرفته و زاویه آن را طوری تنظیم کنید که نور به سمت سوژه بازتاب پیدا کند.

۲- از فلاش پُر کننده یا تکمیلی استفاده کنید

فلاش بالا جهنده (پاپ آپ – pop-up) یا فلاش اکسترنال جهت روشن کردن جزئیات در هنگام به کارگیری مُد عکاسی نیمه اتوماتیک یا دستی بسیار مفید خواهند بود. ممکن است اگر سوژه بیش از حد روشن شود، لازم باشد از جبران نوردهی فلاش جهت کاهش نور فلاش استفاده کنید.

۳- نجات با Adobe Camera Raw

اگر در هنگام عکاسی نتوانستید این مشکل را رفع کنید، می توانید بعدا آن را اصلاح نمایید. اگر از نرم افزار Adobe Camera Raw یا نرم افزاری مشابه استفاده می کنید، از اهرم Fill Light برای افزایش جزئیات سایه ها می توانید استفاده کنید.

بعد

منبع: Lenzak

میانگین امتیازات ۵ از ۵