12ترفند برای عکاسی در پاییز

پاییز یکی از محبوب‌ترین فصل‌ها برای عکاسی است اما اگر ایده جذابی برای این کار نداشته باشید، عکسی که خواهید گرفت تکراری و حتی کلیشه‌ای به نظر خواهد رسید. در این مطلب قصد داریم چند نکته را برای عکاسی در این فصل به شما معرفی کنیم تا بتوانید عکس‌هایی جذاب و خلاقانه را با استفاده از دوربین عکاسی خود ثبت کنید.

۱- از لنز بلندتری استفاده کنید

12ترفند برای عکاسی در پاییز

هنگام عکاسی از جنگل‌ها و درختان، با کادرهای شلوغ و بی‌نظم زیادی مواجه خواهید شد. استفاده از یک لنز بلند‌تر با فاصله کانونی بیشتر می‌تواند این مشکل را تا حد بسیاری حل کرده و امکان دست‌یابی به کادر خلوت‌تری را در اختیار شما قرار دهد. عکاسی از جنگل نیازمند تمرین بسیاری است تا بتوانید به کادربندی درست و اصولی در این فضاها مسلط شوید؛ پس کمی حوصله داشته باشید.

۲- راه‌ها و جاده‌ها

استفاده از مسیرها و راه‌ها برای عکاسی در فصل پاییز یک ایده بسیار جذاب است. مثلاً پیاده‌روهایی که در دل جنگل قرار دارند سوژه بسیار خوبی هستند زیرا کنتراست زیبایی را میان خود و  محیط جنگل ایجاد می‌کنند.

۳- مه

جنگل مه‌آلود یکی از محبوب‌ترین سوژه‌ها برای همه عکاسان است. این مورد بخصوص در فصل پاییز اهمیت و جذابیت بیشتری پیدا می‌کند زیرا در این حالت می‌توانید تصاویر سورئال جذابی را ثبت کنید. یکی دیگر از مزایای وجود مه، خلوت کردن پس‌زمینه عکس‌های شما است که می‌تواند در کادربندی کمک بسیاری به عکاس کند.

۴- پرتوهای نور

پرتوهای نور زمانی به وجود می‌آیند که محیط رطوبت بالایی داشته و آسمان منطقه صاف و آفتابی باشد، موردی که در فصل پاییز بیشتر با آن مواجه خواهید شد و می‌توانید با کمی تحقیق در مورد وضعیت جوی، چنین فضایی را برای خود به وجود آورید. این حالت بخصوص در صبح‌های زود بیش از سایر مواقع پیش خواهد آمد. به عقیده نگارنده، بهترین زمان برای استفاده از این وضعیت، ۱ تا ۲ ساعت پس از طلوع خورشید است که نور خورشید زاویه تابشی کمی دارد.

۵- کادر کوچک‌تری را در نظر بگیرید

کوچک کردن کادر تصویر، یکی از ترفند‌هایی است که می‌توانید در فصل پاییز از آن بهره فروانی ببرید. این مورد شامل عکاسی ماکرو و حتی استفاده از یک لنز سوپرتله هم می‌شود؛ همانند تصاویر زیر:

۶- نور را دنبال کنید

جنگل‌های پاییزی با دارا بودن درخت‌های طلایی‌رنگ و نقاط پرنور، سوژه جذابی برای عکاسی هستند؛ اما باید توجه داشته باشید که خورشید حرکت می‌کند و دائماً شرایط نوری محیط عکاسی شما را نیز تغییر داده و ترکیب‌بندی‌های جدید را به وجود می‌آورد. بنابراین شاید نیاز باشد که سرعت عمل خود را کمی بالا ببرید وگرنه پیش از آنکه بتوانید عکس دلخواهتان را ثبت کنید شرایط تغییر خواهد کرد. به‌نوعی می‌توان گفت که عکاس باید با نور برقصد و ریتم نور را درک کند. این شرایط، عکاسی را بخصوص در محیط‌های جنگلی کمی سخت می‌کند اما نتیجه‌ای که به همراه خواهد داشت، قطعاً ارزش تحمل این سختی‌ها را دارد.

۷- از ستاره‌های نور بهره ببرید

اگر به استفاده از ستاره‌های نور در عکس‌هایتان علاقه دارید، در محیط‌های پردرخت این مورد بسیار زیاد است. با قرار دادن خورشید در نزدیکی یک درخت یا بوته و بستن دیافراگم در حدود f/14-f/22 می‌توانید چنین ستاره‌هایی را با استفاده از پرتو نور به وجود آورید. البته توجه داشته باشید شکل ستاره‌ای که به وجود می‌آید کاملاً به نوع لنز مورداستفاده شما بستگی دارد. لنزهای کیت معمولاً ستاره‌های زیبایی ندارند، اما باقی لنزها در این بخش عملکرد بهتری خواهند داشت. عکس زیر با لنز تامرون 28-75mm f/2.8 با مانت E ثبت شده است.

۸- زوایای واید را امتحان کنید

درست است که در این متن چند بار به استفاده از لنزهای تله اشاره شد، اما عکاسی با لنزهای واید نیز از مواردی است که در فصل پاییز نباید از آن غافل باشید. در این حالت می‌توانید کادربندی را به‌گونه‌ای انجام دهید که یک بوته یا تنه درخت برای عمق بخشیدن بیشتر به تصویر در نزدیکی لنز و دوربین قرار بگیرد.

۹- به بالا نگاه کنید

در زمان استفاده از لنزهای واید، می‌توانید در صورت داشتن سوژه مناسب و کمی خلاقیت، تصاویری همچون عکس زیر را ثبت کنید:

۱۰- یک فریم بسازید

با قرار دادن چند برگ در جلوی کادرتان می‌توانید عمق بیشتری به عکس‌ها بخشیده و تصاویری متمایز و خلاقانه را ثبت کنید. البته که محدود به همین مورد نبوده و می‌توانید از چیزهای دیگری هم برای این کار بهره ببرید. امتحانش کنید!

۱۱- Underexopse کنید

زمانی که نور قوی‌ای در محیط‌های جنگلی وجود دارد، می‌توانید با آندر اکسپوز | Underexpose کردن و فوکوس روی یک سوژه، تصویری جذاب و خلاقانه ثبت کنید. در این حالت خروجی شما به‌گونه‌ای خواهد بود که گویا از فلاش استفاده کرده‌اید، زیرا بیشتر فریم شما تاریک بوده و بخش‌هایی از تصویر که دارای نوردهی مناسبی می‌باشند در کادر مشخص خواهد بود.

۱۲- از لحظه لذت ببرید

نکته آخر اما پراهمیت این مطلب آن است که فراموش نکنید که از لحظه لذت ببرید. یک صحنه زیبا در جنگل و یا یک محیط جذاب بسیار لذت‌بخش است و نباید فراموش کنید که برای لحظاتی هم در محیط غرق شوید و لذت ببرید. این کار حتی می‌تواند ذهن شما را باز کرده و روی کیفیت عکاسی‌تان هم تأثیر خوبی بگذارد.

منبع:pixel.ir

میانگین امتیازات ۵ از ۵