6 تا نکته خلاقانه و سرگرم کننده برای استفاده از حالت تکرار در عکاسی

این مقاله به بررسی شش نکته خلاقانه و سرگرم کننده برای حالت تکرار در عکاسی می پردازد.

عکاسی دنیای سه بعدی را تبدیل به سطحی دو بعدی می کند. از طریق این فرآیند، ما می توانیم اشکال و فرم ها را به روش های مختلف ببینیم. ما ریتم ها و الگوهایی را از دنیای اطراف خود ایجاد می کنیم.

یک راه موثر برای انجام این کار استفاده از حالت تکرار در عکس است.  حالت تکرار در عکس ها می تواند تکرار رنگ، الگو، مقیاس یا فرم باشد. در ادامه به طور کامل به ان  می پردازیم.

6 تا نکته خلاقانه و سرگرم کننده برای استفاده از حالت تکرار در عکاسی

1. برای ایجاد صحنه های مبهم، روی ان قسمتی که حالت تکرار را انجام داده اید بزرگنمایی کنید

اگر در بیشتر مکان ها به اطراف نگاه کنید، احتمالاً حالت تکرار را خواهید دید:

  • تیغه های چمن
  • کاشی روی زمین
  • ساختمان های آپارتمانی
  • جزئیات منظره و غیره

همه اینها معمولاً به صورت گروهی و تکرار شده اند.

با زوم کردن بر روی این عناصر، می توانید یک الگوی ساده را ثبت کنید که توسط ترکیب عکاسی که انتخاب می کنید، تاکید شده است. شما می توانید از این الگوها به صورت مستقیم یا با زاویه عکس بگیرید. هر روش یک نگاه منحصر به فرد به موضوعی که لنز خود را به آن هدایت می کنید ارائه می دهد.

نبود هر فرم دیگری باعث موفقیت بیشتر عکس می شود. بنابراین بهتر است یک لنز بلند برای انجام این تکنیک ترکیب بندی داشته باشید. به این ترتیب، شما به عکس نگاه عمیق تری می بخشید و اشیایی را که روی آن‌ها تمرکز می‌کنید، خارج از متن می‌گیرید. امتحان کردن ان می تواند سرگرم کننده باشد همچنین می تواند ارزش جدیدی را از محیط خود بگیرید.

2. از یک عنصر برای شکستن الگوهای تکراری استفاده کنید

هنگامی که این الگوها را پیدا کردید، تلاش برای نبود گرین و معرفی یک عنصر جدید در قاب می تواند سرگرم کننده باشد. به یک بالون هوای گرم در میان ابرها یا قورباغه ای فکر کنید که سر خود را از برکه ای پر از گیاه بیرون می آورد. این تکنیک ترکیب بندی تمرکز ویژه ای به سوژه می بخشد.

این روش هنگام عکاسی از پرتره یا از عکاسی از مدل مد و فشن بسیار عالی است. اگر مکان خود را با دقت انتخاب کنید، می توانید مدل خود را در یک محیط کاملاً جدید قرار دهید. این زیبایی‌شناسی می‌تواند تصور دنیای جدیدی را ایجاد کند – که در ان فقط مدل شما وجود دارد.

باز هم، به احتمال زیاد دستیابی به این اثر با یک لنز با فاصله کانونی طولانی آسان تر خواهد بود. انجام این کار هر عنصر ناخواسته را از تصویر شما دور نگه می دارد.

3. الگوهایی را در تکرار رنگ ها پیدا کنید

تلاش برای یافتن تکرارها در فرم ها می تواند آسان باشد. وقتی به دنبال تکرار در رنگ هستید، کمی این موضوع می تواند پیچیده تر باشد. شما می توانید موقعیت هایی را مشاهده کنید که در آن یک رنگ در موضوعات مختلف تکرار شود. این چیزی است که در عکاسی خیابانی باید به آن توجه کرد. شاید یک نفر تی شرت همرنگ ماشین پوشیده باشد؟ و پشت آن ها پوستر یا تبلیغی همرنگ دو تای قبلی است.

لازم نیست به دنبال همان رنگ باشید. یافتن تکرار در یک سری از رنگ ها مشکل است اما می تواند از نظر بصری دلپذیر باشد. زمانی که با رنگ‌های مکمل یا تکرار دو یا چند رنگ خاص سر و کار داشته باشید، بیشترین موفقیت را دارد.

فکر کنید که طراحی برجسته مانند ماتیس هستید و ببینید آیا می توانید رنگ ها را به فرم تقسیم کنید؟ تکرار به شما کمک می کند، اما ترکیب بندی جایی است که موفقیت تصاویر خواهد بود، و این به شما بستگی دارد!

4. تکرار در ریتم جهان را کشف کنید

گاهی اوقات یک فرآیند یا عمل تکراری می تواند اثرات جالبی ایجاد کند. من مطمئن هستم که همه الگوی حلقه‌هایی را که بارندگی روی یک گودال ایجاد می‌کند، می‌دانند. مطمئنم اکثر مردم اتومبیل هایی را دیده اند که با سرعت در یک بزرگراه حرکت می کنند. برای ثبت این تکرار، می توان آن عمل را انجام داد و چیز جدیدی از آن ساخت.

با مطالعه این عناصر می توانید الگوها و ریتم های تکراری را کشف کنید. از عکاسی برای ثابت کردن یا طولانی‌تر کردن زمان استفاده کنید. یخ زدن قطرات آب می تواند الگوهای هندسی و تاب دار را نشان دهد. نوردهی طولانی هواپیماهایی که در فرودگاه بلند می شوند، مسیرهای نورانی را ایجاد می کنند که در آسمان ناپدید می شوند.

یافتن این الگوهای پنهان در اقدامات مکرر و عکاسی از آنها به گونه ای که تصویر جدیدی ایجاد کند می تواند بسیار سرگرم کننده باشد. هرچه خلاقیت بیشتری داشته باشید، بیشتر از عکس ها خارج خواهید شد.

5. از الگوهای تکراری، چندگانه در یک تصویر استفاده کنید

اگر در زمینه الگوها فکر کنید، اغلب دو یا چند الگو را در یک محیط تکرار می‌کنید. به عنوان مثال، می تواند یک حصار در مقابل یک دیوار آجری یا چترهایی در ساحل و امواج دریا باشد. قرار دادن این دو عنصر تکراری در کنار هم، می تواند تصاویر خیره کننده ای ایجاد کند.

درست کردن این نوع تصویر می تواند چالش برانگیز باشد. همه چیز به این بستگی دارد که وقتی این دو یا چند عنصر را شناسایی کردید از چه تکنیک ترکیب بندی استفاده می کنید. من پیشنهاد می کنم سعی کنید راهی را پیدا کنید که فقط عناصر تکرار شونده را نشان دهد. اگر سوژه های دیگری در عکس وجود داشته باشد، تشخیص الگوها برای بیننده دشوار است و تصویر جذابیت خود را از دست می دهد.

6. عناصر تکرار شونده را پیدا کنید که هرج و مرج را جدا سازی کرده است

یکی دیگر از تکنیک های عالی عکاسی، یافتن یک الگوی ثابت در یک صحنه شلوغ است. به لوله ای فکر کنید که از کنار یک ساختمان گرافیتی بالا می رود یا رشته کوهی که از یک منظره متروک می گذرد.

اگر درست عکس بگیرید، توجه ویژه ای به موضوعی که روی آن فوکوس می کنید می تواند چیزهای معمولی را منحصر به فرد جلوه دهد. همچنین متوجه خواهید شد که این موضوع می تواند گامی باشد که شما را از واقعیت دور می کند. توجه شما به جنبه هایی جلب می شود که ممکن است در زندگی واقعی از دست بدهید، مانند شباهت های بین الگوهای مختلف در طبیعت.

کلام اخر

تکرار و شباهت همه جا هست یادگیری نحوه عکاسی از آن می تواند به شما کمک کند تا عکس های عالی بگیرید. توجه به جزئیات تفاوت بین موفقیت و یک عکس متوسط خواهد بود. بهترین راه برای اصلاح مهارت های خود این است که بیرون بروید و تمرین کنید!

می‌توانید این تکنیک‌های ترکیب‌بندی را در طیفی از زیرژانرهای مختلف عکاسی اعمال کنید. از تکرار در عکاسی به عنوان یک مفهوم اساسی برای ساختن عکس استفاده کنید. بنابراین چه یک عکاس پرتره باشید و چه یک عکاس طبیعت بی جان، می توانید راهی برای امتحان داشته باشید.

منبع :دیجی سنتر

میانگین امتیازات ۵ از ۵