۶ تکنیک برای کاهش لرزش دوربین هنگام عکاسی بدون سه پایه

آیا با مشکل لرزش دوربین دست و پنجه نرم می کنید؟ آیا هر موقع که دوربین را در دست نگه می دارید عکس های شما تار می شوند؟ شما تنها نیستید. لرزش دوربین یک مشکل بزرگ است. به همین دلیل است است که مبتدیان (و حتی عکاسان باتجربه!) با عکس های مات و تاری ناخواسته مواجه می شوند. خوشبختانه، چند تکنیک ساده وجود دارد که در این مقاله به شما آموزش می دهم. نکات و روش های این مطلب به شما کمک می کنند تا از لرزش دوربین جلوگیری کرده و عکس های واضح و شارپ بگیرید.

 

آیا با مشکل لرزش دوربین دست و پنجه نرم می کنید؟ آیا هر موقع که دوربین را در دست نگه می دارید عکس های شما تار می شوند؟

شما تنها نیستید.لرزش دوربین یک مشکل بزرگ است. به همین دلیل است است که مبتدیان (و حتی عکاسان باتجربه!) با عکس های نرم، تار و ناخواسته مواجه می شوند.

خوشبختانه، چند تکنیک ساده وجود دارد که می توانید استفاده کنید…

…تا اطمینان حاصل کنید که عکس های شما دیگر هیچ وقت دچار لرزش دوربین نشوند!

اینها شش تکنیک ساده برای جلوگیری از لرزش دوربین و دستیابی به تصاویر شارپ و عالی هستند.

بیایید با اولین تکنیک شروع کنیم:

1-آرنج های خود را به سمت داخل خم کنید

این تکنیک، ساده اما واقعا مفید است.فقط آرنج های خود را به داخل به سمت بدن خود خم کنید و بگذارید در مقابل سینه شما قرار گیرند.(برای ثبات حتی بیشتر، می توانید آرنج هایتان را محکم به سینه خود فشار دهید.)

به این شکل:

۶ تکنیک برای کاهش لرزش دوربین هنگام عکاسی بدون سه پایه

این کار به بازوهای شما پایه محکمی برای کار کردن می دهد، تا دست هایتان کاملا بی حرکت باشند.و هنگامی که دکمه شاتر را فشار می دهید، دیگر هیچ لرزش دوربینی نخواهید داشت.

یک نکته سریع دیگر:

هنگامی که آرنج خود را خم کردید، قبل از فشردن دکمه شاتر نفس خود را کاملا بیرون دهید.چرا؟چون حتی کوچک ترین حرکتی می تواند باعث لرزش ناخواسته شود، به خصوص وقتی که سرعت شاتر خود را افزایش می دهید.

2-شانه چپ خود را بالا ببرید

اگر شما یک عکاس راست چشم هستید، برای استفاده از این تکنیک باید آن را به چشم چپ تغییر دهید. اگر یک عکاس چپ چشم هستید، نیازی نیست چیزی را تغییر دهید!

کاری که باید انجام دهید این است:

شانه چپ خود را بالا ببرید. سپس آرنج چپ خود را در مقابل قفسه سینه محکم کنید.برای ثبات بیشتر، می توانید آرنج راست خود را به سمت داخل قفسه سینه بکشید (همانطور که در تکنیک قبلی توضیح داده شد).

همچنین، مطمئن شوید که قبل از فشردن دکمه شاتر نفس خود را کاملا بیرون دهید تا از ایجاد لرزش دوربین اضافی جلوگیری کنید.

3-با زانوی خود یک سه پایه ایجاد کنید

اگر از روی زمین در حال عکس گرفتن هستید…

یا برایتان مهم نیست که کمی کثیف شوید…

این تکنیک کاهش لرزش دوربین برای شماست!

و انجام آن بسیار آسان است.فقط کافی است بنشینید.زانوی خود را بالا بیاورید.

سپس آرنج خود را روی آن قرار دهید، به این شکل:

باز هم، برای پشتیبانی بیشتر آرنج دیگر خود را به سمت داخل بیاورید.با این تکنیک اساسا دارید سه پایه خودتان را می سازید – تا هر جا که می روید، پشتیبان محکمی داشته باشید.

4-روی زمین دراز بکشید

به طور کلی، این موثرترین راه برای جلوگیری از لرزش دوربین بدون سه پایه است.تمام کاری که باید انجام دهید این است که تخت دراز بکشید و بگذارید لنز مستقیما روی زمین قرار گیرد.

برای جلوگیری از هر گونه کج شدن دوربین به سمت پایین، می توانید یک دست را زیر بدنه یا درپوش لنز قرار دهید.(اگر این کار خوب جواب نداد، می توانید دستتان را مشت کنید.)

در تصویر اول، می بینید که من دستم را صاف روی سیمان قرار دادم و لنز را در بالای آن تراز کردم تا به خودم کمی ارتفاع بدهم:

در تصویر دوم، من دستم را مشت کردم تا فضای حتی بیشتری برای عکاسی به خودم بدهم.

البته، این تکنیک همیشه عملی نیست. اگر سوژه شما بالاتر از سطح زمین باشد، احتمالا نمی خواهید از چنین زاویه پایینی عکس بگیرید.(تصور کنید که در یک جلسه عکاسی نامزدی روی زمین خوابیده باشید!)

به علاوه، خوابیدن روی زمین ممکن است راحت نباشد، به خصوص اگر روی سیمان، گل و لای، در آب و غیره در حال عکاسی باشید.بنابراین هر موقع که می توانید با این تکنیک کار کنید، اما در صورت لزوم از استفاده از گزینه های دیگر در این لیست نترسید.

5-نگه داشتن مسلسل

از این تکنیک گاهی اوقات به عنوان نگه داشتن مسلسل یاد می شود، چون شما دوربین خود را مانند یک مسلسل نگه می دارید.من شخصا از این تکنیک زیاد استفاده نمی کنم. به نظر من ادامه آن برای بیش از یکی دو ثانیه ناخوشایند و سخت است.

اما فقط به این دلیل که برای من خوب عمل نمی کند به این معنی نیست که برای شما هم مناسب نخواهد بود. بنابراین آن را امتحان کنید و ببینید نظرتان چیست!این کاری است که باید انجام دهید:

دوربینتان را با دست راست خود مقابل چشمتان نگه دارید. سپس آرنج چپ خود را بالا ببرید تا وقتی که بدنه لنزتان بتواند به راحتی روی آن قرار گیرد.برای استحکام و ثبات بیشتر، دست چپتان را روی بازوی دست راست قرار دهید.

به این شکل:

6-دوربین خود را تکیه دهید

این آخرین تکنیک برای کاهش لرزش دوربین است:

دوربین خود را تکیه دهید!

به این صورت:

همانطور که می توانید ببینید، من خم شدم و آرنج سمت چپم را روی زانویم قرار دادم.سپس نوعی تکیه گاه برای لنزم بین شانه و کمرم ایجاد کردم.

این تکیه گاه کاملا محکم است. متاسفانه، هنگامی که لنز خود را تکیه می دهید تغییر موقعیت دشوار می شود، بنابراین مواقعی که در حال عکاسی از یک سوژه بی حرکت هستید (مثلا یک مدل در طول جلسه عکاسی پرتره)، این تکنیک بهتر جواب می دهد.

نتیجه گیری

خب، به همین سادگی! اکنون شش تکنیک ساده برای کاهش – یا از بین بردن – لرزش دوربین را می دانید.و من می توانم تضمین کنم که عالی عمل می کنند؛ اینها دقیقا همان تکنیک هایی هستند که من خودم برای جلوگیری از «لرزش دوربین» استفاده می کنم.

حالا نوبت شماست:

شما کدام یک از این تکنیک ها را بیشتر دوست دارید؟ آیا هیچ کدام از آنها را امتحان کرده اید؟

منبع:lenzak.com

نویسنده: ناتالی نورتون (Natalie Norton)

میانگین امتیازات ۵ از ۵