7نکته برای گرفتن عکس‌های چشم‌نواز در روز‌های بارانی

در یک روز بارانی شاید آخرین کاری که مایل به انجام آن باشید خارج شدن از خانه و گرفتن عکس است. اما باید بگویم که بارش باران یک هدیه‌ی الهی است که موقعیت‌های عکاسی جذاب و خلاقانه‌ای را برای ما به‌وجود می‌آورد.

البته باید به شما بگوییم که برای عکاسی در روز‌های بارانی حتما لازم نیست که در بارش شدید باران از خانه خارج شوید. شما می‌توانید که پس از تمام شدن بارش باران برای عکاسی به بیرون بروید یا حتی عکس‌های عالی را هنگام بارش باران در خانه ثبت کنید.

اگر که به عکاسی در روز‌های بارانی علاقه‌مند هستید در این آموزش با ما همراه شوید تا با هم به بررسی ۷ نکته‌ای بپردازیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید عکس‌های جذاب و خلاقانه‌ای را در این روز‌های خاص ثبت کنید.

۱. از میان قطرات باران بر روی پنجره عکس بگیرید

قطر‌ه‌ها آبی که در هنگام باران بر روی شیشه‌ی پنجره می‌نشینند یک فرصت عالی را برای ثبت عکس‌های خلاقانه برای ما به‌وجود می‌آورند. با توجه به اینکه شما در زمان عکاسی از این قطر‌ه‌ها باید در داخل خانه باشید پس نیازی نیست که برای ثبت این عکس‌ها به زیر باران بروید.

شما همچنین می‌توانید بعد از تمام شدن بارش باران عکس‌های این شکلی را ثبت کنید. چون حتی بعد از پایان بارش باران این قطرها مدت زمانی را بر روی شیشه باقی خواهند ماند.

پس در هنگام بارش باران به دنبال پنجره‌هایی باشید که دارای قطره‌های آب هستند و منظره خوبی را هم دارند. منظور از این منظره‌ی خوب می‌تواند یک خیابان شلوغ پر از آدم‌های در حال رفت و آمد و با چتر‌های مختلف باشد یا منظره‌ای از شهر از یک دفتر کار قرار گرفته در یک ساختمان بلند یا که منظره‌ی یک درخت تنها در طبیعت.

7نکته برای گرفتن عکس‌های چشم‌نواز در روز‌های بارانی

برای عکاسی از میان قطره‌ها می‌توانید که از هر پنجره‌ای مانند پنجره‌ی خانه، دفتر کار، کافی شاپ، شیشه‌های ایستگاه‌های اتوبوس یا حتی شیشه‌ی خودرو و اتوبوس استفاده کنید.

در بیشتر حالت‌ها زمانی عکس ثبت شده بسیار زیبا به نظر خواهد رسید که بر روی قطره‌های آب قرار گرفته بر روی شیشه‌ی پنجره فوکوس کنید و آن‌ها را به صورت شارپ در حالی که پس زمینه‌ی تصویر تار شده است ثبت کنید.

اگر در زمان عکاسی از تلفن همراه استفاده می‌کنید برای فوکوس کردن بر روی این قطره‌های آب، گوشی خود را در فاصله‌ی به نسبت نزدیکی از پنجره قرار دهید و سپس با زدن انگشت خود بر روی نمایشگر بر روی یکی از قطره‌ها فوکوس کنید.

اگر منظره‌ی پنجره به یک خیابان شلوغ و دارای رفت و آمد بسیاری است، برای جلوگیری از فوکوس دوباره‌ی گوشی بر روی سوژه‌های گذرنده از خیابان، باید که فوکوس تلفن همراه خود را بر روی قطره قفل کنید. به‌عنوان نمونه اگر از آیفون در هنگام عکاسی استفاده می‌کنید برای قفل کردن فوکوس انگشت خود را بر روی یکی از قطره‌ها به مدت چند ثانیه نگه دارید تا علامت  AE/AF بر روی نمایشگر ظاهر شود.

اگر بعد از فوکوس کردن بر روی قطره‌های آب، قطره‌های آب هنوز حالتی تار گونه داشتند سعی کنید که فاصله‌ی گوشی از پنجره را تغییر دهید و دوباره فرایند فوکوس کردن بر روی قطره‌ها را انجام دهید.

اگر منظره‌ی پنجره به یک خیابان شلوغ و پر رفت و آمد است، سعی کنید که در هنگام عکاسی از پشت پنجره بارانی، حرکت خیابان را ثبت کنید. برای این کار سعی کنید تا از سوژه‌ی جذابی در خیابان عکس بگیرید. به‌عنوان نمونه این سوژه‌ی جذاب می‌تواند شخصی باشد که در دستش یک چتر رنگارنگ دارد یا شخصی باشد که یک بارانی با رنگ روشن پوشیده است.

حتی می‌توانید در هنگام گرفتن این نوع عکس‌ها از دوست خود بخواهید که برای مدتی در پشت پنجره بایستد تا بتوانید عکس پرتره‌ی خلاقانه‌ای را از میان قطره‌های آب قرار گرفته بر روی پنجره، از او ثبت کنید.

۲. انعکاس محیط در قطره‌های آب را ثبت کنید

اگر از نزدیک به قطره‌های آب باقی مانده بر روی سطوح مختلف نگاه کنید می‌توانید که انعکاسی از محیط اطراف را در آن‌ها مشاهده کنید. اگر این قطره‌ها بر روی پنجره یا سطوح فلزی براق بدنه‌ی خودرو‌ها باشند، انعکاس محیط در این قطره‌ها به شکل قابل توجهی به چشم می‌آید.

به‌عنوان نمونه در عکس بالا که از قطره‌های آب موجود بر روی پنجره‌ی کناری خودرو ثبت شده است شما می‌توانید که هم انعکاس تصویر من را در شیشه‌ی پنجره و هم بر روی قطره‌های کوچک آب ببینید.

برای اینکه بتوانید جزئیات محیط را در این قطره‌های کوچک ثبت کنید باید که به اندازه‌ی کافی به قطره‌های آب در هنگام عکاسی نزدیک باشید. اگر لنز ماکرو دارید می‌توایند با استفاده از این لنز تصاویری بسیار نزدیکی را از این قطره‌ها ثبت کنید. تصاویری که به‌خوبی می‌توانند جزئیات شگفت‌انگیز قرار گرفته در این قطره‌ها ناشی از انعکاس محیط اطراف را نشان دهند.

برای اینکه بتوانید بهترین عکس‌ها را در هنگام عکاسی با این روش ثبت کنید باید محیط اطراف و انعکاس آن در قطره‌ی آب دارای سوژه‌ی جذابی برای عکاسی باشد. به‌عنوان نمونه محیط اطراف دارای یک ساختمان نمادین، خودرو، درخت یا آدمی باشد که بتوان انعکاس آن را در قطره‌ی آب به شکل خلاقانه‌ای ثبت کرد.

۳. عکس‌های آبستره را با استفاده از قطره‌های آب ثبت کنید

با استفاده از قطره‌های آب باقی مانده بر روی سطوح مختلف همچنین می‌توان عکس‌های آبستره خلاقانه‌ای را ثبت کرد. در روش عکاسی آبستره باید بتوانید که از سوژه‌های عادی به‌گونه‌ای خاص عکاسی کنید تا این سوژه خلاقانه به نظر برسد.

مثلا می‌توانید که در هنگام بارش شدید باران عکس‌هایی را از پنجره ثبت کنید که بدلیل بارش شدید باران و وجود قطره‌های آب بر روی پنجره تصویر پس زمینه‌ی پنجره به طور کامل تار شده است.

عکس‌ بالایی از شیشه‌ی جلویی خودرو ثبت شده است. وجود قطره‌های آب بر روی پنجره باعث شده است که درخت‌های موجود در پس زمینه‌ی عکس به شکل خلاقانه‌ای درهم ریخته به نظر برسند. عکاس این عکس در زمان ثبت این عکس سعی کرده است که تا بعد از ورود یک شخص دارای چتر به کادر این تصویر را ثبت کند.

همچنین استفاده از قطره‌های آب قرار گرفته بر روی سطوح براق و منعکس کننده‌ی محیط هم یک از راه‌های عالی برای ثبت عکس‌های آبستره است؛ یا می‌توانید تمامی کادر عکس خود را با این قطره‌های آب پر کنید تا با انجام این کار یک الگو آبستره را خلق کنید.

علاوه ‌بر این، اگر از قطره‌های آب موجود بر روی یک سطح براق و منعکس کننده‌ی محیط عکس بگیرید می‌توانید که انعکاس محیط را هم در سطح به شکل خلاقانه‌ای ثبت کنید.  به عکس زیر نگاه کنید. در ابتدا نمی‌توان به‌سادگی متوجه شد که چه اتفاقی در هنگام ثبت این عکس رخ داده است.

اما بعد می‌توان متوجه شده که وجود المان‌هایی مانند قطره‌های آب، خط زرد رنگ و انعکاس محیط در سطح باعث به وجود آمدن تصویر آبستره‌ای شده است که می‌تواند توجه بیننده را به خود جلب کند و باعث شود که آن‌ها در رابطه با این عکس و نحوه‌ی ثبت شدن آن به فکر فرو روند.

عکس بالا در واقع تصویری است از قطره‌های آب موجود بر روی صندوق عقب یک ماشین قدیمی ثبت شده است که به دلیل سطح فلزی براق صندوق عقب می‌توان انعکاسی از ساختمان‌های بلند خیابان را هم در آن مشاهده کرد.

با ثبت عکس‌های آبستره بیننده می‌تواند که زیبایی هنر را درک کند. حتی اگر بیننده به سرعت نتواند بفهمد که آن عکس نشان‌دهنده‌ی چیست. با استفاده از عکاسی به صورت آبستره می‌توان که آزادانه و به شکلی خلاقانه به ثبت تصاویر پرداخت.

به طور حتم محیط حاصل از روز بارانی به شکلی عالی برای ثبت این نوع عکس‌ها مناسب است. در نتیجه، در روز‌های بارانی به دنبال قطره‌های آب یا جریان آب بر روی سطوح مختلف بگردید و بعد از پیدا کردن سوژه‌ی مناسب با انجام کادربندی عکس نهایی را ثبت کنید. برای ثبت این نوع عکس‌ها اگر محیط مورد نظر دارای الگو‌ها یا بافت باشد سوژه مناسب‌تری برای عکاسی به این شکل است.

۴. به دنبال مردم دارای چتر بگردید

اگر در یک روز بارانی به خیابان بروید با مردم چتر به دستی رو‌به‌رو می‌شوید که می‌توانید از آن‌ها به بهترین شکل ممکن در عکس‌های خود استفاده کنید. عکاسی از این افراد باعث می‌شود که چتر آن‌ها به عکس نهایی المان‌هایی مانند رنگ‌های زیبا یا یک شکل هندسی قوی و جذاب را اضافه کند.

عکاسی از چتر‌ها همچنین باعث می‌شود که عکس نهایی مقدار راز آلود به نظر برسد. چون استفاده از چتر باعث می‌شود که نمی‌توان چهره‌ی افراد را مشاهده کرد و چهره‌ی اشخاص پشت چتر‌ مخفی می‌شود.

همچنین روز‌های بارانی به طور معمول دارای حالت تاریک و خاکستری رنگ هستند. پس وجود یک چتر رنگی در عکس می‌تواند به صورت ویژه‌ای توجه بیننده را در محیط خاکستری اطرافش به خود جلب کند و چشم هر بیننده‌ای را به‌سرعت به سمت خود بکشاند.

حتی می‌توانید در زمان عکاسی از یک چتر به آن نزدیک شد. در این حالت چتر شخص بخش بزرگی از تصویر را به خود اختصاص خواهد داد و حتی می‌توان که جزئیات قطره‌های آب موجود بر روی چتر را هم با استفاده از این روش ثبت کرد.

بارش باران در شب همچنین فضای محیط بیرون را به‌خاطر تابش نور‌های خیابان بر روی زمین خیس و محل عبور عابرین پیاده، به شکل رومانتیک و سحرآمیز در می‌آورد. با توجه به این موضوع، برای عکاسی به دنبال زوج‌های بگردید که در کنار یکدیگر قرار دارند و دارای چتر هستند. ثبت عکس از این نوع صحنه‌ها باعث می‌شود که عکس نهایی دارای داستان شگفت‌انگیزی در داخل خود باشد.

یکی دیگر از راه‌های عکاسی از چتر‌ها، عکاسی از چتر از زاویه‌ی دید بالا است. برای عکاسی به این شکل به جاهای دارای ارتفاع بیشتر مانند پل‌ها بروید و سپس به سمت پایین نگاه کنید و منتظر بمانید تا شخصی که دارای چتر است از زیر محلی که در آنجا ایستاده‌اید عبور کند. ثبت عکس از چتر از زاویه‌ی دید پرنده باعث می‌شود که شکل هندسی چتر‌های عابران به‌عنوان سوژه‌ی اصلی عکس توجه بینندگان را به خود جلب کند.

۵. از انعکاس محیط در چاله‌ی پر از آب عکاسی کنید

اگر بعد از باران برای قدم زدن از خانه خارج شوید با چاله‌های متفاوتی مواجه می‌شوید که پر از آب هستند. می‌توانید از این چاله‌های برای عکاسی از انعکاس محیط در آب درون آن‌ها استفاده کنید.

برای عکاسی به این شکل به دنبال چاله‌های آبی بگردید که در محیط‌هایی مانند جاهای پارک خودرو‌ها، کنار‌ه‌ی جدول‌ها، محل عبور عابرین پیاده یا حتی بر روی میز‌های قرار گرفته در بیرون یا روی هر سطحی دیگری وجود دارند.

برای عکاسی از انعکاس محیط در این چاله‌های آب روش‌های متفاوتی وجود دارد. البته باید قبل از عکاسی موفق به پیدا کردن چاله‌ی آبی شوید که بتواند به شکل خوبی انعکاسی جذابی را از محیط اطراف خود نشان دهد. مثلا درخت‌ها، مردم، وسایل نقلیه سوژه‌هایی هستند که می‌توانید برای عکاسی از انعکاس محیط در چاله‌های آب از آن‌ها استفاده کنید.

در هنگام عکاسی از یک چاله‌ی آب سعی کنید که این کار را از زاویه‌های مختلفی انجام دهید تا بتوانید که بهترین زاویه دید را برای ثبت کردن انعکاس محیط اطراف پیدا کنید. پس در هنگام عکاسی از این چاله‌ها آزادانه به اطراف حرکت کنید و تمامی زاویه‌های دید مانند بالا و پایین را امتحان کنید.

همچنین می‌توانید در هنگام عکاسی از انعکاس محیط در چاله‌های آب هم خود محیط هم انعکاس آن در چاله‌ی آب را در عکس خود ثبت کنید تا بتوانید که عکس‌های دارای تقارنی را به‌دست آورید. البته در هنگام عکاسی به این شکل سعی کنید که بیشتر یا همه‌ی بخش فریم را به انعکاس محیط در چاله‌ی آب اختصاص دهید.

البته باید به شما بگوییم که در هنگام عکاسی از این چاله‌ها هیچ زاویه‌ی دید خوب یا بدی وجود ندارد و انتخاب بهترین زاویه‌ی دید به پارامتر‌هایی مانند اجزای قرار گرفته در انعکاس آب و میزان خلاقیت شما بستگی دارد.

همچنین می‌توانید با چرخش عکس از سمت بالا به سمت پایین در هنگام ویرایش، عکس‌های خلاقانه‌تری را از این انعکاس ثبت شده در چاله‌ی آب به وجود بیاورید. انجام دادن این کار باعث می‌شود که بیننده از دیدن انعکاس محیط در عکس لذت ببرد.

علاوه‌ بر اینکه شما می‌توانید در زمان توقف بارش باران این کار را انجام دهید، می‌توانید که به عکاسی از چاله‌های آب در هنگام بارش باران بپردازید. انجام این کار در زمان بارش باعث می‌شود که بتوانید به شکل زیبایی از زمان برخورد قطرات آب باران به سطح آب چاله و ایجاد موج حاصل از آن‌ها عکاسی کنید.

۶. از انعکاس محیط بر روی سطح‌های خیس عکاسی کنید

یکی دیگر از راه‌هایی ثبت عکس‌های زیبا در باران توجه کردن به سطح‌های خیس است. به‌عنوان نمونه یک خیابان عادی یا پیاده‌رو در زمان خیس شدن می‌تواند به یک سطح منعکس کننده‌ی محیط تبدیل شود. زمانی که جاده یا پیاده‌رو خشک است خیابان‌ها و پیاده‌رو‌ها به طور معمول به صورت خیلی تیره در عکس ثبت می‌شوند.

اما زمانی که باران باعث خیس شدن سطح خیابان یا پیاده‌رو می‌شود، بازتاب نور توسط آب باعث می‌شود که خیابان یا جاده که در پیش زمینه‌ی عکس شما قرار دارد بسیار روشن‌تر نسبت به خیابان خشک ثبت شود.

عکاسی از این بازتاب‌ها و قرار دادن این سطح‌های خیس در عکس باعث می‌شود که عکس نهایی دارای المان‌های جذابی در پس‌زمینه خود باشد. وجود این المان‌ها در پس‌زمینه باعث می‌شود که عکس نهایی دارای عمق به‌نظر برسد که به‌سرعت می‌تواند توجه بیننده را به خود جلب کند.

بازتاب محیط توسط سطح خیس خیابان در شب هم بسیار چشم‌نواز است. روشن بودن چراغ‌های خیابان و لامپ‌های نئون مغازه‌ها و بازتاب آن‌ها توسط سطح خیس خیابان در نهایت باعث می‌شود که عکس ثبت شده دارای تابش چشم‌نواز و گرمی در قسمت پایینی خود باشد.

در عکس زیر سعی شده است که بازتاب نور‌های خیابان در سطح خیس پیاده‌رو با استفاده از همین روش ثبت شود. تصور کنید که اگر عکس زیر را در یک خیابان خشک می‌گرفتید هرگز نمی‌توانستید که بازتاب نور‌های خیابان را به این شکل ثبت کنید.

۷. از لحظه‌ی پاشیدن آب عکاسی کنید

بارش باران فرصت‌های عالی را برای ثبت عکس‌های چشمگیر از پاشیدن آب فراهم می‌کند. عکاسی از شخصی که بر روی چاله‌ی آب می‌پرد یکی از راه‌های آسان ثبت این نوع عکس‌های هیجان‌انگیز است.

یکی دیگر از راه‌های آسان برای ثبت این نوع عکس‌ها این است که سنگی را در داخل چاه‌ی آب بیاندازید و سپس از پاشیدن آب و موج‌های تشکیل شده عکاسی کنید.

یکی از مهم‌ترین نکته‌ها در زمان عکاسی به این صورت توجه بسیار به زمان ثبت عکس است. برای اینکه بتوانید بهترین حالت پاشیدن آب را ثبت کنید باید از حالت عکاسی پیاپی چه در دوربین چه در تلفن همراه خود استفاده کنید.

با استفاده از حالت عکاسی پیاپی می‌توانید که در زمان کوتاهی عکس‌های بسیاری را به صورت پشت سر هم ثبت کنید و سپس بهترین عکس ثبت شده را از میان عکس‌های گرفته شده انتخاب کنید. برای ثبت این نوع عکس‌ها لازم است که قبل از پریدن یک شخص در چاله‌ی پر از آب عکاسی را در حالت عکاسی پیاپی آغاز کنید و تا قبل از تمام نشدن پاشش آب دستتان را از روی دکمه‌ی شاتر برندارید.

در نهایت گفتن این نکته هم ضروری است که اگر در هنگام عکاسی به این صورت به چاله‌ی آب بسیار نزدیک شوید، ممکن است که قطره‌های آب بر روی دوربین یا گوشی شما بپاشد. پس سعی کنید از قاب‌های ضد آب برای دوربین و گوشی و یا از گوشی‌های مقاوم در برابر آب برای این نوع عکاسی استفاده کنید.

نتیجه‌گیری

با وجود اینکه بارش باران ممکن است شما را از عکاسی در خارج از خانه منصرف کند، اما توصیه می‌کنم حتما عکاسی در این نوع هوا را امتحان کنید. آب و هوایی بارانی باعث به وجود آمدن راه‌های خاص و خلاقانه برای عکاسی می‌شود و فرصت‌هایی را ایجاد می‌کند که در یک روز با هوای عادی وجود ندارند.

پس  اگر با یک روز باران مواجه شدید برای عکاسی بیرون بروید تا ببینید با چه فرصت‌های برای عکاسی مواجه خواهید شد. شما همچنین می‌توانید که عکس‌های بارانی شگفت‌انگیزی را تنها با عکاسی از پشت پنجره‌ی دارای قطره‌های آب ناشی از باران ثبت کنید.

اگر نگران خیس شدن گوشی یا دوربین خود هستید، در صورت امکان از گوشی‌های مقاوم در برابر آب یا قاب‌های محافظ ضد آب برای گوشی یا دوربین خود استفاده کنید. زمانی که خیالتان از خیس نشدن وسیله‌تان مطمئن باشد، می‌توانید در هنگام عکاسی در باران با خیالی راحت به دنبال فرصت‌های عکاسی شگفت‌انگیز بگردید و در هنگام این کار راه‌های هیجان‌انگیزی را امتحان کنید.

منبع: iPhone Photography School

میانگین امتیازات ۵ از ۵