عکس های اکشن همیشه بسیار مورد توجه قرار میگیرند یا بهتر است بگوییم این گونه از تصاویر می تواند توجه کاربر را به خود جلب کند. عکاسی اکشن از غذا می تواند برای کاربران بسیار جذاب تر از دیگر ژانر های تصویربرداری باشد. اما سوال اینجاست که چگونه با از غذاهایمان تصاویر اکشن تهیه کنیم؟ در این مقاله قصد داریم به بررسی تکنیک هایی برای گرفتن تصاویر اکشن  بپردازیم که با انجام دادن کارهایی مانند ریختن، هم زدن و یا پاشیدن صورت می گیرد. در اینجا 8 نکته را برای شما بازگو خواهیم کرد که با استفاده از آن بتوانید به نتیجه ی مطلوبی برای عکس های خود برسید.

نکات مهم عکاسی اکشن از غذا

استفاده از سه پایه برای جلوگیری از لرزش

در عکاسی از غذا داشتن یک سه پایه ضروری می باشد. برای فریز کردن صحنه ها شما نیاز دارید تا دوربین ثابت و بی حرکت باشد. البته شاید بگویید که دستان من بسیار قوی و پایدار است و از لرزش دوربین جلوگیری می کند اما باید بگوییم که باز هم استفاده از سه پایه برای شما پیشنهاد می شود.

یکی از نکات مثبت استفاده از سه پایه این است که شما صحنه را آماده می کنید و پس از قرار دادن دوربین بر روی سه پایه دیگر لازم نیست تا تنظیمات را مجددا انجام دهید و در این حین هیچ چیز تغییر نخواهد کرد.

8 راه برای گرفتن عکس های اکشن از مواد غذایی

ابتدا سرعت شاتر را تنظیم کنید

چگونه می توانید تصویر یک شربت شکلاتی یا خامه ای را ثبت کنید؟ و یا چگونه می توانید تصویر غبار آرد را ثبت کنید؟ در پاسخ این سوال ها باید بگوییم که باید از یک سرعت شاتر سریع استفاده شود و برای تنظیمات دستی حداقل با 1/125 یا 1/160 شات خود را انجام دهید.

هر چه سرعت شاتر سریعتری داشته باشید فریز کردن صحنه آسانتر خواهید بود البته باید توجه داشته باشید که برای این کار نیاز به نوردهی  مناسب نیز دارید. بهتر است برای نودهی مناسب از ISO در مقادیر 400 تا 800 استفاده شود. دیافراگم خود را نیز در آخر تنظیم کنید. برای تعیین عمق میدان می توانید از live view استفاده کنید.

عکاسی اکشن از غذا با نور طبیعی

نور طبیعی بهترین انتخاب برای گرفتن رنگ های جذاب موجود در مواد غذایی می باشد و بهتر است بگوییم که برای دریافت نتیجه های چشمگیر در عکاسی از مواد غذایی نیاز به نور طبیعی دارید. ممکن است که به فکر شما افتاده باشد که از فلاش یا چراغ  استفاده کنید اما این ابزار ها می توانند برای رنگ سوژه ی شما را خراب کنند.

 

برای دریافت نور طبیعی بهتر است تا نزدیک به یک پنجره یا حتی بیرون از خانه عکاسی خود را انجام دهید. همچنین نور طبیعی می تواند عکس های شما را واقع گرایانه به نمایش بگذارد البته اگر در محیطی که هستید نور خیلی زیادی وجود دارد بهتر است تا از یک کاغذ یا بازتابنده ها استفاده کنید تا نوردهی نرم تری داشته باشید.

عکاسی اکشن از غذا با فوکوس دستی

فوکوس اتوماتیک دوربین شما ممکن است در عکاسی اکشن از غذا عملکرد خوبی را از خود نداشته باشد به همین منظور بهتر است تا از فوکوس دستی برای بهبود کار خود استفاده کنید. هنگام استفاده از فوکوس دستی نیز توجه داشته باشید که عمق میدان را به خوبی در تصاویر به وجود بیاورید که این مورد برای تصاویر اکشن از مواد غذایی بسیار اهمیت دارد.

اگر در زمینه ی عکاسی از مواد غذایی مبتدی هستید بهتر است این کار را با تمرین و تکرار ادامه دهید. حرکت مواد را دنبال کنید و ببینید که مایعات به کدام سمت حرکت میکنند و دوربین را به همان سمت ببرید و در ضمن از موادی مانند سس هایی که خیلی غلیظ می باشند را با استفاده از آب رقیق کنید تا بتوان تصاویر روانتری از آنها تهیه کرد.

اگر یک دستیار یا یک آشپز به شما در این کار کمک می کند بهتر است تا از آنها کمک بگیرید و حرکت مواد غذایی را به طور دقیقی تحت نظر داشته باشید و پس از پند شات بهترین را انتخاب کنید. علاوه بر پاشیدن، ریختن و هم زدن ممکن است که شما بخواهید غباری را با استفاده از آرد نشان دهید. در این زمینه باید بگوییم که محبوب ترین عکس های غبار آرد با یک دستمال همراه هستند پس شما نیز می تواند از آن استفاده کنید. البته عکاسی از آرد می تواند محیط را به شدت کثیف کند و برای این کار بهتر است تا از استودیوی خود استفاده نکنید. زمانی که از حرکت سوژه ی خود به اندازه ی کافی راضی بودید می توانید شات های خود را شروع کنید.

عکاسی از غذا به صورت پی در پی

هنگام عکاسی اکشن از غذا می توانید از شات های پی در پی استفاده کنید. این قابلیت به شما این امکان را می دهد تا در مدت زمان کم تعداد تصاویر زیادی را ثبت کنید که شاید تعدادی از آنها تصویر مورد نظر شما باشد. اگر شما هم آشپزی می کنید و هم از سوژه های غذایی خود عکاسی می کنید می توانید از تایمر نیز استفاده کنید تا کار خود را راحت تر انجام دهید.

البته می توانید از ریموت نیز برای این کار استفاده کنید که بسیاری از تصویربرداران این کار را انجام نمی دهند اما این کار می تواند بسیار به شما در گرفتن تصاویر اکشن مطلوب کمک بکند.

انتخاب زاویه در عکاسی اکشن از غذا

انتخاب زایه ی مناسب می تواند یکی از مهمترین عوامل در تصاویر اکشن از مواد غذایی باشد. شما باید فشای کافی برای تغییر زاویه ی دوربین را داشته باشید و بهتر است تا در عکس های خود را به گونه ای بگیرید که در آنها فضای خالی کمی وجود داشته باشد. ریختن و پاشیدن از زاویه های مختلفی قابل انجام شدن می باشد. برای مثال ریختن یک قاشق کارامل از ارتفاع زیاد می تواند برای شما یک هوس واقعی را به وجود بیاورد و بهتر است ریختن را از یک نقطه ی مرتفع شروع کنید.

اگر سوژه های به مواد تقریبا ثابتی برخورد کنند بهتر است تا از پاشیدن استفاده کنید. در تصاویر زیر پنکیک هایی که با شربت خیس شده اند را مشاهده می کنید. همانطور که مشاهده می کنید در تصویر اول ظرف به پنکیک بسیار نزدیک است و از این طریق هیجان کمتری را برای بیننده به وجود آورده است.

در تصویر دوم فاصله ی ظرف عسل با پنکیک ها خیلی زیاد است و اگر بخواهیم صادقانه بگوییم این تصویر برای چشم کاربر خیلی مناسب نمی باشد، البته این تنها یک نظر شخصی می باشد.

اما تصویر سوم را می توان یک عکس مناسب اکشن دانست که تنش مناسبی برای کاربر  به وجود آورده است. اگر جریان عسل بر روی پنکیک ها مقداری کمتر بود تصویر واقعا زیبا می شد.

در هنگام انتخاب زاویه مطمئن شوید که زمینه را در نظر میگیرید. یک پس زمینه ی کثیف می تواند توجه بیننده را از تصویر دور کند.

استفاده از نقش حرکت

در عکاسی اکشن از غذا شما می توانید بدون حرکت های واقعی نیز افکت های ویژه ای در تصاویر خود ایجاد کنید. ممکن است تا در برخی از تصاویر بخواهید حرکاتی را اعمال کنید تا موجب پویای تصاویر شما بشود البته لازم نیست حتما حرکت کنید و می توانید تنها نشان دهید که حرکت می کنید.

این حرکات می توانند برش دادن سبزیجات، ورز دادن خمیر یا پخش کردن کره و یا حرکات دیگر در هنگام آشپزی که برای کاربر جذابیت داشته باشد. گفتنی است که این عمل برای عکس های اکشن از مواد غذایی شما می تواند بسیار مفید باشد.

منبع:digi24.ir

میانگین امتیازات ۵ از ۵