چگونگی عکس‌برداری تایم‌لپس- قسمت دوم

صفحه اصلی/آموزش های عکاسی, ترفندهای عکاسی, دوربین و تجهیزات, مقالات/چگونگی عکس‌برداری تایم‌لپس- قسمت دوم

چگونگی عکس‌برداری تایم‌لپس

هنگامی که در حال تحقیق برای سوژه‌های عکاسی تایم‌لپس هستید، گزینه‌های زیادی پیدا خواهید کرد. گزینه‌ها واقعا تمامی ندارند. هر چیزی که حرکت می‌کند، پتانسیل تایم‌لپس شدن را دارد. مثال‌های زیبایی از شهرها، مناظر و حتی دانه‌های در حال رشد وجود دارد.

همه‌ی آن‌ها با روند تایم‌لپس درخشش بیشتری پیدا می‌کنند. چیزی پیدا کنید که برای شما جذاب باشد. تایم‌لپس 4k خود را صرف چیزهایی مثل حرکت هلی‌کوپتر نکنید.

چگونه تعداد فریم‌ها را حساب کنیم؟

هر پروژه‌ی تایم‌لپس با دیگری متفاوت است. تعداد فریم‌ها و سرعت فواصل زمانی به صحنه بستگی دارند. هر چه تغییرات سریع‌تر باشند، فواصل زمانی باید کوتاه‌تر باشند. اگر حرکت زمان زیادی طول می‌کشد، به داشتن پروژه‌ی طولانی با تعداد بالای فریم فکر کنید.

پروژه‌ی ساخت‌وساز که چندین سال به‌طول می‌انجامد، عدد خاص خودش را دارد. عکاسی از ماشین‌های درحال‌حرکت در بزرگراه در شب نیز عدد خودش را دارد. یک ایده آن است که ابرهای درحال‌حرکت و سریع به فواصل زمانی ۱ ثانیه نیاز دارند. برای پروژه‌های ساخت‌وساز آرام نیز، هر ۱۵ دقیقه یک عکس کافی است.

تعداد عکس‌های مورد نیاز شما به ویدئوی نهایی‌تان بستگی دارد.

چگونگی عکس‌برداری تایم‌لپس

اگر یک کلیپ ۳۰ ثانیه‌ای از ابرهای درحال‌حرکت می‌خواهید، به‌ازای هر ثانیه‌ی کلیپ خود به ۲۵ عکس (فواصل زمانی ۱ ثانیه‌ای و 25fps) نیاز خواهید داشت. 25fps x 30-second = 750 exposures. انجام این کار (750 seconds/60) ۱۲.۵ دقیقه به‌طول خواهد انجامید.

سعی و خطا در این جا نقش بزرگی بازی می‌کند. اما با این مقاله پیش‌زمینه‌ای خواهید داشت و می‌توانید شروع کنید و به فواصل زمانی مناسب خود نزدیک شوید.

تایم‌لپس‌هایی با نوردهی طولانی

برای نوردهی طولانی، از سرعت شاتر بسیار پایین استفاده می‌شود. از یک صحنه عکس‌برداری می‌کنید، در حالی که شاتر برای مدتی باز می‌ماند. تایم‌لپس به معنی گرفتن عکس‌های زیادی از یک صحنه و تولید یک ویدئو از آن عکس‌ها است.

امکان ساخت تایم‌لپس با نوردهی طولانی وجود دارد. مزیت آن این است که پروژه‌ی سیال‌تری خواهید داشت. با این کار انتقال بین عکس‌ها روان‌تر خواهد بود و لرزیدن احتمالی، از بین خواهد رفت. اگر هنگام روز عکس‌برداری می‌کنید، متوجه می‌شوید که شرایط برخی مکان‌ها به‌سرعت از آفتاب پرنور و خشن به سایه تغییر می‌کند.

این اتفاق نوردهی شما را ویران می‌کند و همچنین ممکن است لرزش نوری ایجاد کند. وقتی به‌سرعت از یک ناحیه‌ی روشن به یک ناحیه‌ی تاریک می‌روید، یک افکت گیج‌کننده به‌وجود خواهد آمد. هنگام عکاسی تایم‌لپس باید به چند نکته توجه کنید.  برخی از آن‌ها بسیار واضح هستند؛ برای مثال با فرمت JPEG عکس نگیرید. هر تایم‌لپس به قاب‌بندی خلاقانه و صحیحی نیاز دارد. حرکت به تنهایی جذاب نخواهد بود. نکته‌ی دیگر آن است که از موسیقی Sigur Ros یا یوتیوب استفاده نکنید. چرا که باعث بازخوردهای منفی می‌شوند.

چگونگی ساخت سینماگراف

سینماگراف‌ها ترکیبی از ویدئو و عکس‌برداری هستند. ولی تقریبا برعکس تایم‌لپس هستند. آن‌ها عکس‌های ثابتی هستند که چیزی درون آن‌ها حرکت کرده است. ولی نه عکس‌های ثابت هستند و نه ویدئو. آن‌ها دنیای گیف‌ها را دربرگرفته‌اند. این نام در سال ۲۰۱۱ بیرون آمد. می‌توان گفت گیف‌ها همان انیمیشن هستند.

آن‌ها با استفاده از هر محیطی که حرکت داشته باشد، ساخته می‌شوند. بهترین مواقع برای ساخت آن‌ها، زمانی است که برخی چیزها از حرکت بازمی‌ایستند و چیزهای دیگری شروع به حرکت می‌کنند. یک مثال خوب، یک مهمانی شام پر از زرق‌وبرق است؛ زمانی که تنها چیز در حال حرکت، ریختن نوشیدنی داخل لیوان است.

ساخت سینماگراف مانند تایم‌لپس دشوار است. و گاهی اوقات بیش‌ازحد دست‌خورده و روتوش می‌شوند. سعی کنید نامحسوس و زیرک باشید و از خلاقیت خود استفاده کنید. اگر دوربین و تجهیزات مناسب ندارید چه چیزی بهتر از درست کردن تایم‌لپس روی تلفن هوشمند شماست؟ دیگر نیازی نیست نگران کارت‌های حافظه، لنزهای واید گران‌قیمت و یا پردازش پیچیده باشید.

همین حالا راه‌هایی برای گرفتن تایم‌لپس روی نسخه‌های آخر آیفون وجود دارد. ولی اگر تلفن هوشمند شما این گزینه را ندارد، برنامه های زیادی برای این منظور هست.

استفاده نرم افزارهای سودمند

برنامه های زیادی برای عکاسان منظره راه‌اندازی شده است . این برنامه ها اطلاعات مهمی را درباره‌ی خورشید و ماه در اختیار عکاس قرار می دهند و برای برنامه‌ریزی سفر و دیدن زمان‌های طلوع و غروب خورشید بسیار مناسب هستند.

این برنامه ها به شما این امکان را می‌دهد که نحوه‌ی تاثیر خورشید/ماه را روی مناظر مختلف کره‌ی زمین ببینید. به شما نشان می‌دهد چه زمانی و کجا سایه می‌افتد و کجا روشن باقی می‌ماند. این بدان معنی است که می‌توانید برای زمان خود به‌دقت تصمیم بگیرید؛ حتی برای مکانی که هنوز به آن سفر نکرده‌اید.

حتی بعضی از برنامه ها موقعیت کهکشان راه شیری نسبت به منظره را به شما خواهند گفت. این اطلاعات برای فهمیدن بهترین مکان برای عکاسی بسیار مناسب است.

علت نیاز به ماشین‌حساب تایم‌لپس

ایده‌ی ساده این برنامه محاسبه‌ی ترکیب فواصل زمانی و تعداد عکس‌ها است. و با این کار به‌راحتی ویدئویی با زمان دلخواه تولید خواهد شد. برای مثال، اگر می‌خواهید از ترافیک در یک چهارراه شلوغ برای تولید یک ویدئوی یک دقیقه‌ای عکس بگیرید، از این برنامه استفاده کنید.

اگر نرخ فریم 30fps باشد و شما ۲ ثانیه بین هر عکس زمان بگذارید، این عکس‌برداری ۹۰ دقیقه به‌طول خواهد انجامید. حتی می‌توانید پیش‌فرض‌ها را ذخیره کنید و بارها و بارها به آن بازگردید. رابط کاربری این برنامه خیلی خوب نیست. اما نمی‌خواهید به دلیل زیبایی‌اش از آن استفاده کنید. می‌خواهید برای بهتر کردن عکاسی تایم‌لپس خود از آن بهره ببرید.

استفاده از تلفن به عنوان ریموت DSLR

آیا زمانی وجود داشته است که بخواهید بیرون عکس بگیرید؟ آیا برای کنترل کردن و استفاده از شاتر به یک ریموت نیاز داشته‌اید؟ دیگر برای این کار نیازی به یک کنترل شاتر یا کابل ندارید. حالا دیگر تلفن شما می‌تواند در نقش یک ریموت عمل کند.

این ریموت برای زمان‌هایی که دوربین شما خارج از دسترس است یا نگران انداختن آن هستید، مناسب است. مخصوصا وقتی می‌خواهیم نوردهی طولانی یا تایم‌لپس داشته باشیم، این خطر همیشه ما را تهدید می‌کند. چرا که کل پروژه با یک لرزش یا حرکت خراب می‌شود.

چیزهایی که برای استفاده از این برنامه‌ی رایگان نیاز دارید: یک دوربین DSLR و یک گوشی اندروید با IR Blaster. این چیزی است که به‌وسیله‌ی آن با دوربین خود ارتباط برقرار می‌کنید. این برنامه ویژگی‌های جذاب دیگری نیز دارد اما ما پیدا کردن آن‌ها را به‌عهده‌ی شما واگذار می‌کنیم.

عکس‌برداری از مسیر ستارگان

عکس‌برداری از مسیر ستارگان، یک صحنه‌ی محبوب در دنیای عکاسی تایم‌لپس است. ما را به یاد جهان بالای سرمان می‌اندازد و می‌فهمیم که در مقایسه با آن چقدر کوچک هستیم. گاهی به‌راحتی فراموش می‌کنیم که آسمان بسیار پویا است. چیزی که ما با چشم غیرمسلح می‌بینیم، فقط بخشی از چیزی است که در حال اتفاق افتادن است.

برای عکاسی از آسمان شب به‌همراه مسیر ستارگان، فقط کافی است که نوردهی طولانی داشته باشید. ایده‌ی اصلی‌اش همین است. البته به تجهیزات دوربین نیز نیاز خواهید داشت. یک لنز واید و یک سه‌پایه از ضروریات هستند.

چیزهای دیگر مثل برنامه‌های موبایل نیز به شما کمک خواهند کرد برنامه‌ریزی کنید. چگونگی و کجا گرفتن این عکس‌ها، مهم‌ترین جنبه‌ها هستند.

نوردهی طولانی در مقابل تایم‌لپس

نوردهی طولانی در واقع عکسی است که در طی مدت زمان زیادی گرفته شده باشد. تایم‌لپس، تعداد عکس‌های زیادی است که در طی مدت زمان زیادی گرفته شده باشد. این عکس‌ها به یکدیگر می‌چسبند تا یک ویدئو را به‌وجود بیاورند. بسته به چیزی که از آن عکس می‌گیرید و می‌خواهید به آن برسید، باید بین این دو انتخاب کنید.

هر دو سبک ویژگی‌های متفاوتی دارند. و زمینه‌های مختلفی را از دل صحنه‌های گرفته‌شده بیرون می‌آورند. هر دو مزیت‌های خاص خود را دارند. تایم‌لپس‌ها نویز کم‌تری دارند و روتوش آن‌ها ساده‌تر است.

تایم‌لپس‌های جام مقدس

جام مقدس (holy grail) به پروژه‌ی عکاسی تایم‌لپسی اشاره دارد که از روز تا شب به‌طول می‌انجامد. نامگذاری آن به دلیل سختی انجام آن است. متوجه خواهید شد که باید المان‌های بسیاری را تحت نظر بگیرید و طبق نتایج برنامه‌ریزی کنید. راه‌های ساده‌ای برای امتحان کردن این پروژه‌ی پرچالش وجود دارد. اگر دوربین خود را به‌درستی آماده کنید، بیشتر کار را برای شما انجام خواهد داد.

بزرگ‌ترین مشکلی که باید از سر بگذارنید، سوسو زدن است. اختلافاتی بین عکس‌های مختلف وجود دارد و چیزی به‌سرعت تغییر می‌کند. نورسنج شما کار سختی خواهد داشت. وظیفه‌اش آن است که تمام منابع نوری شما را به تعادل برساند؛‌ چیزی که از آن بسیار خواهید داشت. به ماشین‌ها، چراغ‌های راهنمایی، چراغ‌های نئونی و چراغ‌های خیابان فکر کنید. گاهی اوقات باعث می‌شوند نوردهی شما به‌صورت یکباره تغییر کند.

پس از ثبت تصاویر

پردازش دسته‌ای فایل‌های خام (Raw)

حالا که تعدادی عکس را در فواصل زمانی معین گرفته‌اید، آماده‌اید که از آن‌ها یک ویدئو درست کنید. به همین سادگی است، نه؟ در طی مرحله‌ی پس از تولید در پروژه‌ی تایم‌لپس، چند المان ساده وجود دارد که باید آن‌ها را در نظر گرفت و باعث می‌شود شکل نهایی پروژه‌ی شما به‌شدت تغییر کند. تصحیح رنگ و از بین بردن مشکلات نوری از جنبه‌هایی هستند که باید به آن‌ها فکر کنید. خوبی عکس‌برداری تکراری از یک محل این است که می‌توانید عکس‌ها را دسته‌ای پردازش کنید (batch process).از آن جایی که تنظیمات چندان تغییر نمی‌کنند، می‌توانید بسیاری از عکس‌ها را هم‌زمان پردازش کنید.

چگونگی ساخت یک تایم‌لپس در فوتوشاپ

پس از گرفتن تمام عکس‌ها، چندین راه مختلف برای درست کردن تایم‌لپس وجود دارد؛ خوشبختانه یکی از این راه‌ها فوتوشاپ است. می‌توانید از Camera Raw برای ویرایش عکس‌ها استفاده کنید. یا می‌توانید به Lightroom بروید و از آن‌جا عکس‌هایتان را داخل فوتوشاپ import کنید. به سراغ اولین عکس در فولدر بروید. گزینه‌ی image sequence در قسمت پایینی را انتخاب کنید و روی import کلیک کنید.

فوتوشاپ تمام کار را برای شما انجام می‌دهد و بقیه‌ی عکس‌ها را import می‌کند و یک توالی به‌وجود می‌آورد. سپس می‌توانید درباره‌ی نرخ فریم تصمیم بگیرید. و درباره‌ی باقی جزئیات محصول نهایی خود تصمیم بگیرید. این سیستم فقط در صورتی کار می‌کند که تمام عکس‌ها شماره‌گذاری توالی‌دار داشته باشند. بهتر است نامگذاری فایل‌ها را به دوربین واگذار کنید.

اگر تعدادی از عکس‌ها جا انداخته شوند، ممکن است در عکس‌ها جای خالی و سوسوی نور ایجاد شود. فوتوشاپ را امتحان کنید و ببینید از ساخت تایم‌لپس با آن خوش‌تان می‌آید یا خیر.

چگونگی ساخت تایم‌لپس با استفاده از لایت‌روم و LRTimelapse

لایت‌روم یکی از سریع‌ترین و آسان‌ترین راه‌ها برای کار کردن روی عکس‌ها است. و برای درست کردن تایم‌لپس بسیار مناسب است. شما عکس‌های بسیار زیادی خواهید داشت (بیشتر از ۵۰۰) و لایت‌روم به شما امکان پردازش دسته‌ای را فقط با استفاده از یک کلیک می‌دهد.

برای ساخت یک ویدئوی تایم‌لپس، یک قالب ویدئوی تایم‌لپس دانلود کنید. با این کار می‌توانید با 15، 24 و 30fps کار کنید. با استفاده از ماژول slideshow، توالی عکس‌ها را import کنید. نرخ فریم را انتخاب کنید و export کنید و کار شما تمام است.

راه ساده و بی‌دردسری برای تمام کردن پروژه است. اما لایت‌روم به‌اندازه‌ی فوتوشاپ کنترل روی عکس نمی‌دهد. این دو راه ، روش های بسیار خوبی برای عکاسی تایم‌لپس است. و نسبتا سریع یک پروژه‌ی تمام‌شده خواهید داشت.

تکنیک‌های دیگر

هایپرلپس (Hyperlapse) چیست و چگونه می‌توان آن را درست کرد

هایپرلپس یک تایم‌لپسِ در حال حرکت است. تایم‌لپس معمولا با استفاده از عکس‌های ایستا است و عکس‌ها همه از همان نقطه و پرسپکتیو گرفته شده‌اند. برای ساخت هایپرلپس به تجهیزات مشابه یعنی دوربین، سه‌پایه و ریموت کنترل نیاز خواهید داشت. با گرفتن یک عکس شروع کنید و سپس از لایو ویو دوربین خود – که روی دستی تنظیم شده است – برای فوکوس استفاده کنید.

بعد از این که یک عکس گرفتید، سه‌پایه را حرکت دهید، دوباره صحنه را قاب‌بندی کنید و یک عکس دیگر بگیرید. به هر تعدادی عکسی که می‌خواهید، این کار را انجام دهید: حرکت کنید و عکس بگیرید. هر چه حرکت بین سه‌پایه‌ها کم‌تر باشد، سیالیت بیشتری خواهید داشت. بهتر است چیزی داشته باشید که کم‌تر قطع می‌شود. پردازش آن مانند تایم‌لپس است. ولی این بار بدون دستگاه‌های گران‌قیمت عکس‌برداری از حرکت، یک تایم‌لپس با کیفیت بالا تولید می‌کنید.

لنزهای تیلت شیفت (tilt-shift)

حالا که ساخت تایم‌لپس را یاد گرفته‌اید، وقت آن است که به مرحله‌ی بعدی بروید. تجهیزات دیگری وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها برای ساخت تایم‌لپس‌های جذاب استفاده کنید. لنزهای تیلت شیفت، لنزهای خاصی هستند که به دوربین شما اجازه می‌دهند مانند یک دوربین لارج فرمت عمل کند. مزیت آن این است که به جای فوکوس روی یک صفحه، می‌توانید روی دو صفحه فوکوس کنید.

وقتی با استفاده از DSLR خود فوکوس می‌کنید، نقطه‌ای در دوردست را هدف می‌گیرید. و باعث می‌شود در صورت دور بودن دوربین، مشکلاتی به‌وجود آید. با لنز تیلت شیفت، می‌توانید صفحه‌ی کانونی را نیز دستکاری کنید. با این کار می‌توانید هم عمودی و هم افقی، مناطق فوکوس درست کنید. با این کار می‌توانید صحنه‌ها و مناظر را مینیاتورشکل کنید.

عکس‌های انباشتن زمان

راه دیگری برای تولید چیزی مشابه با با عکاسی تایم‌لپس، انباشتن زمان (time-stack) است. این تکنیک نیز از گرفتن تعداد زیادی عکس در زمان کمی بهره می‌گیرد. اما به‌جای این که آن را به ویدئو تبدیل کنید، عکس‌ها را روی یک عکس لایه‌گذاری می‌کنید. نتیجه‌ی نهایی چیزی میان تایم‌لپس و نوردهی طولانی است. با این کار افکت‌های جذاب و خلاقانه‌ای خواهید داشت. سوژه‌های ایستا، بی‌حرکت و باوضوح باقی می‌مانند و حرکت درون عکس‌ها درنهایت آبستره خواهد بود.

استفاده از پهپاد ها در عکاسی تایم‌لپس

یکی از خلاقانه‌ترین راه‌ها برای درست کردن تایم‌لپس، استفاده از دِرون است. درست کردن یک تایم‌لپس که از بالا به پایین نگاه می‌کند، روش بسیار قدرتمندی برای نشان دادن زندگی و روح شهری است. از آنجایی که از یک پرسپکتیو غیرمعمول و در حال حرکت است، ممکن است نتیجه‌ی نهایی بسیار خاص شود.

برای تولید چیزی مانند این، به یک پهپاد احتیاج خواهید داشت. مخصوصا یکی که قابلیت تعداد زیادی عکس در زمان کوتاهی را دارا باشد. اول از همه، به صبر و حوصله نیاز دارید. همچنین باید درباره‌ی درون خود اطلاعات کافی داشته باشید.

دستگاه‌های کنترل حرکت

هدهای بی‌نظیری ساخته شده‌اند که به شما کمک می‌کنند به‌نحو احسن تایم‌لپس درست کنید؛ این‌ها دستگاه‌هایی هستند که حرکت دوربین شما را هنگام عکس‌برداری برای پروژه‌ی تایم‌لپس کنترل می‌کنند. این هد ها میان دوربین و سه‌پایه قرار می‌گیرند. و زمانی که دوربین شما عکس می‌گیرد، آن را می‌چرخانند. با این کار چرخش روانی خواهید داشت و پروژه‌ی شما جالب‌تر خواهد شد.

استفاده از بِرَمپینگ (Bramping)

عکاسی تایم‌لپس می‌تواند دشوار باشد. خصوصا وقتی می‌خواهید یک تایم‌لپس جام مقدس درست کنید؛ یا همان از روز به شب رفتن. راه دیگری نیز وجود دارد؛ با چیزی که به آن برمپینگ می‌گوییم. و مخفف Bulb-Ramping است. ایده آن است که دوربین شما به‌اقتضای تغییر نوردهی در صحنه، تغییر کند. از تنظیمات Bulb روی دوربین شما استفاده می‌کند.

یک کنترل ریموت اینجا کمک می‌کند. چرا که به شما گزینه‌های دیگری برای بازی می‌دهد. با استفاده از این سیستم به همراه تنظیمات Bulb، عکس‌های شما انتقال همواری از روشن با تاریک خواهند داشت؛ بدون سوسو زدن.

منبع:noornegar.com

میانگین امتیازات ۵ از ۵

درباره مدیر سایت :

کارشناس فناوری اطلاعات - مربی و مدرس عکاسی و گرافیک - دارای مدرک آکادمیک عکاسی از دانشگاه هنر تهران - جهاد دانشگاهی