آشنایی با تجهیزات عکاسی

همانگونه که مستحضر هستید هنر عکاسی ژانرها و شاخه های گوناگونی را داراست. هر یک از شاخه های عکاسی نیازمند تجهیزات خاص خود است. در این مبحث سعی شده تا بعضی از تجهیزات ضروری آتلیه ها که بسیار مورد استفاده قرار میگیرند را معرفی نماییم.

تجهیزات کاربردی در آتلیه ها
 • 1. سافت باکس
 • 2. اکتاباکس
 • 3. اسنوت
 • 4. شیدر
 • 5. زنبوری
 • 6. خیمه نور
 • 7. کاسه استاندارد
 • 8. کاسه بک گراند
 • 9. انواع چتر
 • 10. پانتوگراف
 • 11. رادیو فلاش
 • 12. فون ها

سافت باکس:

یکی از مهم ترین و کاربردی ترین تجهیزات آتلیه ها انواع سافت باکس است. سافت باکس نوعی دیفیوژر است و دارای سایز های متنوعی است. بزرگترین سایز آن 3.4 بوده و چون به شکل مستطیل است برای پرتره های قدی مناسب است.

درون سافت باکس ممکن است به رنگ های طلایی، نقره ای و یا سفید باشد که هر یک کارایی خاصی دارند. در صورت انتخاب سافت باکس نقره ای و طلایی، این دو رنگ، 100 % نور را بازتاب می دهد، با در نظر گرفتن این تفاوت که سافت باکس طلایی نوری گرم تولید مینماید.

در نهایت سافت باکس سفید رنگ 98 % نور را بازتاب میدهد. باید توجه داشت که پر مصرف ترین و مرسوم ترین سافت باکس، سافت باکس نقره ای رنگ است.

آشنایی با تجهیزات عکاسی

اکتاباکس:

ابزاری مشابه با سافت باکس است ولی ساختاری چندضلعی دارد . کتاباکس به دلیل داشتن پهنای نور زیاد بیشتر در عکاسی صنعتی به کار میرود.

اسنوت:

منبع نور نقطه ای است، و به آن خرطومی هم میگویند. اسنوت برای تاکید بر یک بخش از سوژه و نورپردازی بر قسمتی خاص بکار میرود.

شیدر:

متشکل از 4 تیغه ی تاریک بوده که با کمک این تیغه ها جهت نور تعیین می شود.

زنبوری:

زنبوری ظاهری شبیه به کندوی زنبور دارد و سبب شکست نور می گردد، زنبوری دارای کاربرد صنعتی است. بعنوان مثال در مواردی که بخواهیم ساختار شیء را نمایان کنیم از زنبوری استفاده میکنیم.

خیمه نور:

یکی از ضروری ترین و کاربردی ترین تجهیزات در عکاسی تبلیغاتی است. خیمه ی نور برای عکاسی از سفال، چینی آلات، بلور و … دارای انعکاس زیادی هستند؛ مناسب است. هریک از لبه های خیمه ی نور همانند یک دیفیوژر عمل می نمایند.

کاسه استاندارد:

یکی از ابتدایی ترین، اساسی ترین و اصلی ترین تجهیزات که برای تعیین محدوده نور روی فلاش ها تنظیم می شود، کاسه استاندارد است. کار اصلی کاسه استاندارد ممانعت از پراکندگی نور فلاش است.

کاسه بک گراند:

مخصوص نور پشت بوده و بک گراند را روشن می نماید.

چتر:

انواع چتر ها بر دو دسته هستند. این ابزار کاربردی یا رفلکتور است و یا دیفیوژر، که در هر دو نوع نور را بنحوی پخش می نمایند که در کانون، نور بیشتر و در اطراف، نور کمتری خواهیم داشت.
• چتر رفلکتور: در چتر رفلکتور لایه بیرونی سیاه است و لایه داخلی طلایی رنگ، سفید یا نقره ای است.
• چتر دیفیوژر: در چتر دیفیوژر هر دو لایه بیرونی و داخلیسفید رنگ میباشند.

پانتو گراف:

بعنوان جایگزین سه پای برای فلاش ها میتوان از پانتو گراف استفاده نمود. پانتوگراف ریلی است که از سقف آویزان بوده و منابع نور به آن متصل میگردد و دارای قابلیت حرکت و جابجایی است.

رادیو فلاش:

رادیو فلاش نور فلاش ها را همزمان میکند. ساختار رادیو فلاش دو قسمت تشکیل شده است. بخش های فرستنده و گیرنده. قسمت فرستنده ی رادیو فلاش بالای دوربین، در محل اتصال فلاش وصل می شود. بخش گیرنده به منبع نور اصلی متصل میگردد. صدای شاتر سبب تحریک فرستنده شده و با تحریک فرستنده، گیرنده هم واکنش نشان داده و هر دو بصورت همزمان اقدام به تابش مینمایند.

ذکر این نکته ضروریست که حدالمقدور بهتر است تا فلاش ها از یک برند باشند، زیرا در این حالت با توجه به مشابهت چشم های الکترونی خروجی بهتری حاصل میگردد.

فون ها:

یکی از مهم ترین و کاربردی ترین تجهیزات در آتلیه، فون ها هستند. فون ها دارای رنگ و ابعاد گوناگون بوده و هریک برای کاربردی خاص استفاده میشوند. رنگ های مشکی، سفید و خاکستری به ترتیب دارای بیشترین کاربرد ،در بین آتلیه ها هستند.

مدلینگ:

نوری پیوسته و معمولی بوده که در یک فلاش به عکاس این پیش فرض را ارائه میکند، که فلاشی که به سوژه میتابد به چه میزان بوده و چه زوایایی را کاور میکند.

تجهیزات مورد نیاز آتلیه عکاسی

محدود کردن خود به نور طبیعی خارج از استودیو، بدین معناست که عکاس خود را محدود به آب و هوا و فصل ها کرده. مشخص است در فصول سرد، مشتریان نمی خواهند بیرون و در فضای باز باشند. از دید حرفه ی عکاسی، در شرایط اکثرا تاریک و ابری زمستان، دسترسی به منبع نور طبیعی خواسته ایست تقریبا غیر منطقی..

فون عکاسی

فون عکاسی پیش زمینه ایست که تصویری صاف و یکدست را برای فرایند عکس فراهم میکند. به این نکته فکر کنید که کدام رنگ فون با خواسته ی شما از کار عکاسی تان سازگار است.
انواع فون بک گراند:
• فون بک گراند مخملی
• فون بک گراند کاغذی
• فون بک گراند شطرنجی
• فون بک گراند پارچه ای
دیگر نکات در خصوص انتخاب فون

گزینه های دیگری هم برای فون بک گراند هست که با توجه به نوع فرایند عکاسی مدنظرتان می توانید انتخاب نمایید. برای عکاسی از غذا، انواع پارچه کتان و یا حتی تکه های چوب بک گراندی مناسب و ارزان است. در نوع عکاسی میز هم می تواند جزء گزینه های انتخابی باشد.

زمانیکه به دنبال تهیه بک گراند برای کار عکاسی خود هستید، به ابعاد فون توجه داشته باشید. این که چه نوع عکسی میخواهید بگیرید نیز مهم است. اگر فون مدنظر برای عکاسی پرتره از شانه به بالا باشد، فونی با ابعاد 2 در 3 کافیست. و اگر عکاسی پرتره تمام قد را در نظر دارید، فون بک گراند باید حداقل دارای ابعاد 3 در 5 باشد.

پایه و تجهیزات نگهدارنده ی فون

در صورت استفاده از فون حتما به پایه برای نگهداری آن نیاز خواهید داشت. پایه، فون بک گراند را ثابت نگاه داشته و مانع از افتادن آن می شود. این تجهیزات به دسته های گیره، پایه فون و بریل تقسیم میشود. میتوان از پونز و نوار چسب هم استفاده نمود اگر چه به هیچ وجه پیشنهاد نمیشود.

تجهیزات نورپردازی

پیشنهاد میشود تا از یک استودیوی حرفه ای بازدید داشته باشید. اینکار دیدگاه و چشم انداز خوبی به شما میدهد. در یک استودیوی حرفه ای تعداد منابع نور از تعداد کارکنان آن نیز بیشتر است. گزینه های انتخابی بسیاری برای نور مصنوعی در آتلیه ها وجود دارد. بعنوان مثال؛ نور های بالاسر، چتر نور، سافت باکس ها، رینگ لایت ها و شیدر.

درباره نوع فرایند عکاسی که قرار است انجام دهید بخوبی فکر کرده و بر آن تمرکز کنید؛ نورپردازی را بعنوان یک سرمایه گذاری در نظر گرفته و روی آن فکر کنید.

سافت باکس:

نور خروجی سافت باکس، منبع نور اصلی را فیلتر کرده و تیزی نور را می گیرد این امر سبب میشود تا میزان نور بیشتری به سوژه عکاسی تابیده شود. سافت باکس باعث میشود تا کنترل شما روی نور بیشتر شود. رد کردن نور از پنل دیفیوژر باعث میشود تا افکتی ایجاد شود که منجر به صاف شدن و رقیق شدن نور شود.

میبایست از این نکته آگاه باشید که چگونه جهت نور می تواند بر کیفیت عکس تان تاثیر بگذارد، در کجا سایه افکنده و چگونه تصویر شما متاثر از آن میشود. سافت باکس می تواند به فلاش های خارجی متصل شده و یا می توان آنها را بر روی نور ثابت بکار برد. در صورت استفاده از نور ثابت، باید سافت باکسی انتخاب شود که شدت نور را کنترل نماید.

چتر نوری:

چتر نوری یکی از محبوب ترین گزینه ها برای نور پردازی آتلیه است. نصب آسانی داشته و به راحتی حمل میگردند، استفاده از آن نیز ساده است. این مشخصات، باعث میشوند تا چتر ها از بهترین انتخاب ها برای آتلیه ی عکاسی باشند.اگر به تازگی می خواهید با تجهیزات نورپردازی کار کنید، استفاده از چتر های نوری؛ انتخابیست هوشمندانه.

دو راه برای استفاده از چتر های نوری وجود دارد:
• عبور نور از چتر
• استفاده چتر های نوری بازتابنده

عبور نور از چتر

این روش مشابه به سافت باکس است. نور مستقیما به سوژه تابانده میشود، در این حالت عبور نور از یک دیفیوژرسبب میشود تا تندی نور گرفته شود. کنترل نور در چتر کمتر از سافت باکس است. وقتی از چتر استفاده می شود نور بیشتر پخش شده، بنابراین ناحیه ی گسترده تری را روشن می-نماید. استفاده از چتر ارزان تر از سافت باکس بوده و معمولا چتر ها شامل پایه نگهدارنده، نور و تمامی ابزار مورد نیاز برای نصب هستند.

چترهای نوری بازتابنده

چتر های نوری بازتابنده، نور منبع را به منعکس کننده تابانده؛ در نتیجه نور در مسیر سوژه بازتاب می گردد. این دسته از چتر ها نور کمتری را تلف میکنند ولی برای افراد مبتدی کنترل آن بسیار سخت است. مزیت اصلی این چتر ها عبارتست از کاربرد آنها برای عکاسی از جمعیتی بزرگ یا اماکن وسیع.

منبع:akkasi.art

میانگین امتیازات ۵ از ۵