15نکته ضروری عکاسی برای تازه کارها

شروع عکاسی با چالش‌هایی همراه است که با استفاده از دستورالعمل‌هایی که ساده و گاهی مربوط به تنظمیات دوربین و عکاسی نیستند می‌توانیم به ترسی که در ابتدای کار مارا محدود می‌کند غلبه کنیم. در این مقاله پانزده نکته ضروری که برای تازه کارها مناسب است را عنوان می‌کنیم. شما هم اگر تجربه مفیدی دارید آنرا با ما و خوانندگان مجله عکاسی نگاه در میان بگذارید.

15نکته ضروری عکاسی برای تازه کارها

 • از چیزی که دوست دارید عکاسی کنید

با عکاسی از موضوعی که آنرا دوست دارید عکاسی برای شما هیجان انگیزتر خواهد شد. اگر شما به طبیعت، مردم، حیوانات خانگی یا هر چیزی علاقه دارید می‌توانید عکاسی را با عکس گرفتن از آنها شروع کنید.

 • از قانون خطوط یک سوم استفاده کنید

با استفاده از این قانون تصاویر خود را بالانس کنید. از نقاط برخورد این خطوط برای جاگذاری نقاط کانونی استفاده کنید. این حالت از قاب‌بندی به شما کمک می‌کند تا با یک راه حل ساده عکس‌های خود را از مردگی نجات دهید.

 • از فلاش داخلی دوربین برای نور اصلی عکس خود استفاده نکنید

نور فلاش داخلی سایه‌های شدید و انعکاس‌های بدی را در عکس ایجاد می‌کند. از نور این فلاش بهتر است که به عنوان فلاش پر کننده استفاده کنید. زمانی که نور خورشید سایه‌های خشنی را در کل تصویر ایجاد می‌کند از نور این فلاش برای پر کردن این سایه‌ها استفاده کنید. همچنین زمانی که عکاسی ضروری است و نوری برای عکاسی ندارید از نور این فلاش برای عکاسی استفاده کنید.

 • از فاصله کانونی های زیاد استفاده کنید

زمانی که فضای خالی زیادی در عکس وجود دارد می‌توانید با فاصله گرفتن از سوژه و استفاده از زوم و فاصله کانونی بالا فضای عکس را تماما با سوژه خود پر کنید.

 • زاویه دید خود را برای ایجاد پرسپکتیو بهتر عوض کنید

اکثر عکس‌های ما از زاویه دیدی هم سطح چشم انسان گرفته می‌شوند. اگر کمی زاویه دید خود را عوض کنیم و با زاویه‌ای دیگر عکاسی کنیم  می‌توانیم عکس‌هایی بگیریم که کمتر خسته کننده باشند. عکاسی را از زاویه‌های جدید تجربه کنید. این به شما کمک زیادی می‌کند.

 • سعی کنید عکاسی با جبران نوردهی را یاد بگیرید

گاهی اوقات عکس‌هایی می‌گیرید که روشن‌تر از حالت طبیعی یا تاریک‌تراند. باید به این موضوع توجه کنید که کدام قسمت از عکس را دوربین عکاسی برای نورسنجی انتخاب می‌کند. ممکن است روشن‌ترین نقطه یا تاریک‌ترین نقطه را برای این موضوع انتخاب کند که در این صورت نور عکس شما تفاوت زیادی با یکدیگر دارد. سعی کنید از جبران نوردهی در عکاسی با اختلاف نوری بالا استفاده کنید.

 • از دیافراگم‌های باز برای عکاسی استفاده کنید

این موضوع به شما کمک می‌کند که سوژه‌های خود را بهتر از قبل به صورت شاخص نمایش دهید. از بازترین دیافراگم‌ها، برای مثال 2.8 و 5.6 استفاده کنید. در این حالت می‌توانید پس زمینه عکس را با محوی بیشتری نمایش دهید.

 • در هنگام استفاده از فاصله کانونیهای بالا از سرعت شاتر مناسب استفاده کنید

یک قانون قدیمی در این مورد وجود دارد که برای جلوگیری از محو شدن تصویر از سرعتی معادل فاصله کانونی لنز خود استفاده کنید. برای مثال با فاصله کانونی 50 میلیمتر با سرعت 50/1 ثانیه عکاسی کنید. یا با سرعت 200/1 ثانیه زمانی که از لنزی با فاصله کانونی 200 میلیمتر استفاده کنید. زمانی که با لنزی با فاصله کانونی بالاتر عکاسی می‌کنید کوچکترین لرزش‌ها در تصویر محسوس است بنابراین برای جلوگیری از این اتفاق از سرعت‌های بالاتر شاتر عکاسی می‌کنیم.

 • با دیدن آثار اساتید عکاسی ترکیب‌بندی را بیاموزید

در عکاسی می‌توانید با مطالعه و دیدن آثار اساتید عکاسی ترکیب بندی‌های ایده آل را ببینید. موزه‌ها، نمایشگاه ها و … می‌تواند فضای مناسبی برای دیدن آثار برگزیده باشد.

 • ساعات طلایی را برای عکاسی در بهترین نور فراموش نکنید

ساعات طلایی ساعاتی هستند که در آن می‌توانیم از نور با سایه روشن‌های قوی‌تری برای عکاسی استفاده کنیم. نور در این ساعات بافت و فرم و جنس موضوعات مختلف را تحت تاثیر قرار می‌دهد. می‌توان از این موضوع به نفع عکس‌های خود استفاده کرد. ساعت طلایی یک ساعت قبل از غروب و یک ساعت بعد از طلوع است.

 • زمانی که از درون چشمی دوربین نگاه می‌کنید هر دوچشم خود را باز نگه دارید

این موضوع در عکاسی پرتره اهمیت ویژه‌ای دارد چرا که سوژه می‌تواند ارتباط بهتری با شما داشته باشد. همچنین شما می‌توانید از این طریق لحظه ورود سوژه های متحرک به داخل قاب عکاسی را بهتر پیش‌بینی کنید.

 • از رفلکتور برای نورپردازی بهتر استفاده کنید

استفاده از رفلکتور در عکاسی تبلیغاتی می‌تواند نورپردازی عکس شما را بهبود ببخشد. اگر در حال تجربه عکاسی از محصولات هستید رفلکتور را فراموش نکنید این موضوع به شما کمک قابل توجهی می‌کند تا تنظیمات بهتری را برای عکاسی در اختیار داشته باشید.

 • از لنزهای پرایم (با فاصله کانونی ثابت) استفاده کنید

لنزهای پرایم به خلاقیت شما کمک می‌کنند. این لنزها معمولا دارای اندازه دیافراگم بازی است که با استفاده از آن می‌توانید نور بهتر، عمق میدان محدود‌تر و بوکه‌های بهتری در عکس خود داشته باشید.

 • سعی کنید با استفاده از اطلاعات هیستوگرام عکاسی کنید

دانستن اطلاعاتی که هیستوگرام در اختیار شما قرار می‌دهد می‌تواند نورسنجی بهتری را به ارمغان بیاورد. می‌توانید با استفاده از اطلاعات هیستوگرام از سفید شدن بیش از حد نقاط نورانی و تیره شدن نقاط تیره خودداری کنید.

 • از خطوط راهنما برای کادربندی بهتر استفاده کنید

یک عکس با ترکیب‌بندی ضعیف تمرکز مخاطب بر روی موضوع اصلی را از بین می‌برد. کنترل خطوطی که در تصویر وجود دارد می‌تواند به حرکت بهتر چشمان بیننده در تصویر کمک کند مخصوصا زمانی که این خطوط قوی و واضح هستند. خطوط همگرا توجه را به مرکز تصویر جلب می‌کند این در حالی است که خطوط مدور و گرد توجه را به سمت گوشه های تصویر می‌برد.

منبع:negahshop.com

میانگین امتیازات ۵ از ۵