Motion Blur چیست؟ (و نحوه استفاده از آن برای قشنگ تر کردن عکس ها)

عکاسی Motion Blur (موشن بلور) اغلب عکاسانی را که خواهان تصاویر واضح و شارپ هستند را ناامید می کند. اما درک چیستی این سبک و همچنین دلایل استفاده از ان در عکاسی می تواند به شما امکان کنترل آن را بدهد تا شما بتوانید ایده های خلاقانه ای از این سبک داشته باشید.

بیایید با جزئیات عکاسی موشن بلور اشنا شویم و نحوه استفاده از آن را در سناریوهای مختلف بیاموزیم.

Motion Blur چیست؟ (و نحوه استفاده از آن برای قشنگ تر کردن عکس ها)

موشن بلور چیست؟

بر خلاف تاری در پس زمینه، لنز مسئول ایجاد موشن بلور در عکاسی نیست.

موشن بلور زمانی اتفاق می افتد که شاتر برای مدت طولانی باز بماند. هنگامی که دوربین نوردهی را کامل می کند، هر حرکتی که سنسور ثبت می کند به صورت رگه ها و مسیرهای نوری ظاهر می شود.

به طور معمول، عکاسان سعی می کنند به هر قیمتی از حرکت تار جلوگیری کنند. اما گاهی اوقات، آنها می توانند از آن برای انتقال کنش استفاده کنند، دقیقاً مانند اینکه کاریکاتوریست ها برای نشان دادن حرکت شخصیت هایشان خطوطی می کشند.

علاوه بر این، عکاسان همچنین از تاری حرکت در عکاسی برای خلق صحنه های سورئال استفاده می کنند. آنها از دوربین هایشان، درست مانند هنرمندانی که از قلم مو برای نقاشی عناصر انتزاعی استفاده می کنند.

ابزاری برای به وجود اوردن موشن بلور در عکاسی

برای محو کردن حرکت، به دوربینی با حالت دستی نیاز دارید تا بتوانید دیافراگم را برای مدت طولانی باز نگه دارید.

ثبت خلاقانه تاری حرکت در عکاسی نیز اغلب به سه پایه نیاز دارد. استفاده از آن برای ثابت نگه داشتن دوربین به شما کمک می کند تاری های تصویر خود را کنترل کنید.

توجه داشته باشید که هر بار عکاسی به سه پایه نیاز ندارید. سه‌پایه‌ها در بیشتر موقعیت‌ها ضروری هستند، اما در مواردی حتما نیازی به وجود انها ندارید می توان گفت که بودن انها کاملا مفید است اما نبود انها مسئله خیلی مهمی نیست. ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که چه وقت از ان می توانید استفاده کنید و چه وقت لازم نیست از ان استفاد کنید.

در برخی از عکس‌های تار، سرعت شاتر به سادگی نمی‌تواند به اندازه کافی پایین بیاید که بدون نوردهی بیش از حد تصویر، سطح مناسبی از تاری ایجاد کند.

در این موارد، به فیلترهای کاهنده نور و یا چگالی خنثی برای قطع نور وارد شده به لنز نیاز دارید. استفاده از این فیلتر امکان قرار گرفتن در معرض طولانی تری را حتی در نور روز فراهم می کند.

سرعت شاتر را برای ایجاد تاری عمدی تنظیم کنید

برای ایجاد تاری حرکتی هنری، باید سرعت شاتر را به اندازه ای پایین تنظیم کنید که کار یا عملی که در عکس در حال انجام است در تصویر محو شود. به یاد داشته باشید شاتر بخشی از لنز است که برای نمایش تصویر باز و بسته می شود.

هر چیزی که در حالت شاتر باز حرکت کند تار می شود. سرعت شاتر سریع، عمل را متوقف می‌کند، در حالی که سرعت شاتر پایین ‌تر یا زمان نوردهی طولانی ‌تر، حرکت را محو می‌کند.

می توانید با استفاده از اولویت شاتر یا حالت دستی، سرعت شاتر را برای عکس های تاری حرکتی تنظیم کنید. یادگیری اولی آسان تر است و دومی کنترل بیشتری را ارائه می دهد.

بهترین سرعت شاتر برای ایجاد تاری حرکتی به سرعت حرکت و میزان تاری بستگی دارد. سرعت شاتر 1/60 اغلب برای ایجاد تاری در سریع‌ترین سوژه‌ها، مانند یک ورزشکار یا یک کودک در حال بازی، کافی است.

اما می توانید از نوردهی طولانی تری نیز برای ایجاد تصاویر رویایی استفاده کنید. به عنوان مثال، برای نمایش تاری حرکت در آبشار، می‌توانید نوردهی را برای چند ثانیه امتحان کنید.

برای مثال زیر، حداکثر تاری در آب را می‌خواستم. بنابراین من از سه پایه و سرعت شاتر 1/4 ثانیه استفاده کردم. آیا دقت کردید که آب چقدر حالت کرمی یا خامه ای دارد و چه قشنگ به نظر می رسد؟

در این تصویر از دخترم، من می‌خواستم صورت او را واضح و شارپ نگه دارم در حالی که حرکت دامن کوتاه او را محو می‌کنم. برای این عکس دستی از سرعت شاتر 1/80 استفاده کردم.

ایجاد تاری عمدی از طریق سرعت شاتر اغلب شامل آزمایش است. اگر از سوژه ای با حرکت سریع عکاسی می کنم، معمولاً با 1/60 شروع می کنم.

سپس عکس را مشاهده می کنم و از آنجا به بالا یا پایین تنظیم می کنم. برای یک منظره نوردهی طولانی، من اغلب با 20 ثانیه شروع می کنم (اگر هنوز بتوانم نوردهی مناسبی داشته باشم)، سپس عکس را مرور می کنم و زمان را از آنجا تنظیم می کنم.

در حالی که تنظیم سرعت شاتر برای ایجاد تاری عمدی و هنری ضروری است، موارد بیشتری را باید در نظر گرفت. آیا می خواهید سوژه متحرک را تار کنید یا پس زمینه را محو کنید؟

از Panning (پانینگ) برای ضبط موشن بلور استفاده کنید

حرکت عمدی دوربین (ICM) شامل حرکت دوربین شما در جهت خاصی برای ایجاد تاری است. پانینگ معروف ترین مثال در این مورد است.

برای اجرای یک عکس متحرک، تنها کاری که باید انجام دهید این است که جهت سوژه متحرک را با دوربین خود دنبال کنید. در اکثر مواقع، فقط باید به صورت افقی حرکت کنید. یعنی از چپ به راست یا بالعکس.

برای انجام پانینگ، حرکت دوربین کافی نیست. شما باید سرعت شاتر خود را روی 1/30 ثانیه یا کمتر تنظیم کنید. اگر این کار را به درستی انجام دهید، سوژه شما در فوکوس واضح و در عین حال، پس‌زمینه دارای موشن بلور زیادی خواهد شد.

لنزهای تله فوتو بلند برای این نوع عکاسی بهترین هستند. آنها به شما این امکان را می دهند که فریم را با سوژه پر کنید و در عین حال تاری حرکت را برجسته کنید.

همچنین می توانید از ICM برای ایجاد عکس های انتزاعی عالی مانند عکس زیر استفاده کنید.

من این را در جنگل سونیان نزدیک بروکسل (بلژیک) با Sony RX100 Mark II گرفتم. قبل از فشار دادن شاتر دوربین را بالا و پایین کردم.

شما می توانید این نوع تصویر انتزاعی را با استفاده از فیلتر موشن بلور در فتوشاپ دریافت کنید. اما این اثر ممکن است کمتر طبیعی به نظر برسد.

حرکت ابرها را ثبت کنید و تصاویر منحصر به فرد حرکتی بسازید

گرفتن ابرها راه دیگری برای افزودن حرکت به مناظر و صحنه های معماری است.

این تکنیک اغلب به استفاده از فیلترهای چگالی خنثی یا کاهنده نور(ND) برای کاهش سرعت شاتر نیاز دارد. به این ترتیب، دوربین شما می‌تواند ابرها را هنگام حرکت در صحنه به‌عنوان نویزهای تار ثبت کند.

در تصویر بالا، حرکت من ابرهای پف کرده را در نور ظهر تار کرد. برای رسیدن به نوردهی 60 ثانیه ای، فیلتر ND 10 و 6 استاپی را کنار هم قرار دادم.

این نوردهی طولانی مدت مادون قرمز (حدود 20 ثانیه) در باغ شهر با لنز پاناسونیک DMC-GF2، لنز کیت 12-42 و فیلتر مادون قرمز HOYA R-72 گرفته شده است.

ازموشن بلور برای عکاسی از منظره شبانه استفاده کنید

ستارگان، سیارات و کهکشان ها همگی در آسمان با سرعتی سریع حرکت می کنند.می توانید از نوردهی طولانی برای ایجاد مسیرهای ستاره و راه شیری استفاده کنید.

                     مسیر راه شیری در آسمان بالای Cap-Blanc-Nez، فرانسه. Sony RX100 Mk2، کل زمان حدود 3 دقیقه.

مسیرهای ستاره ای در زمین باتلاقی در نزدیکی Turnhout، بلژیک. Olympus OM-D EM-10 با لنز Samyang 7.5 f/3.5 fisheye. زمان کل حدود 30 دقیقه

برای ایجاد مسیرهای ستاره ای، اغلب به سرعت شاتر حداقل 15 ثانیه یا بیشتر نیاز دارید. این فرآیند همچنین به یک سه پایه نیاز دارد زیرا شما فقط می خواهید عناصر خاصی تار باشند، اما نه کل عکس.

موشن بلور را برای مواردی ک به اب ها مربوط می شوند آزمایش کنید

در حین گرفتن آبشارها، رودخانه ها و دریا، سرعت شاتر خود را آزمایش کنید.می توانید از سرعت های شاتر کوتاه برای فریز کردن امواج در ساحل استفاده کنید.

یا می‌توانید مانند عکس‌های زیر، از یک شاتر بلندتر را استفاده کنید تا کفی و صاف به نظر برسند.

حتی می‌توانید از نوردهی طولانی‌تر برای صاف کردن امواج استفاده کنید تا دریای صاف و ساکن داشته باشید.

من از این تکنیک در این اسکله در ساحل کالاماکی در سپیده دم (کرکیرا، یونان) استفاده کردم. امواج با نوردهی طولانی مدت صاف شدند. این منجر به یک تصویر بی حرکت، ذد مانند و مینیمالیستی شد. من از Canon 50D با Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM استفاده کردم.

جریان های سریع آب مانند آبشارها و رودخانه ها نیز می توانند ظاهری ابریشمی به خود بگیرند.

                     آبشار فررا، ایتالیا (عکس: الساندرو توری) Canon EOS 50D با Tokina 11-16 f/2.8 AT-X 116 Pro DX).

رپیدز زیر پل شیطان در بابیو، ایتالیا. Olympus OM-D EM-10 with Samyang 12mm f/2. // رپیدز زیر پل شیطان در بابیو، ایتالیا

ضبط حرکت تاری با نور

هنگامی که عناصر متحرک مانند اتومبیل ها سریعتر از زمان نوردهی حرکت می کنند، در تصویر نهایی ناپدید می شوند و ردی از چراغ ها باقی می مانند.

                                         بلوار واترلو در شب (بروکسل، بلژیک). Panasonic Lumix DMC-GF2.

سعی کنید یک چرخ فلک شهری با ثبت ترافیک عبوری در چارچوب یک دوربرگردان ایجاد کنید.

                         میدان رویال (بروکسل، بلژیک). پاناسونیک DMC-GF2 با لنز Samyang 7.5 f/3.5 fisheye.

مکان های دیدنی معروف را به روشی جایگزین با گرفتن مسیرهای نورانی در مقابل آنها ارائه دهید.

                مسیرهای نورانی در مقابل مرکز خرید Bullring در بیرمنگام، بریتانیا. پاناسونیک DMC-GF2 با لنز کیت 14-42.

کلام اخر

Blur حس حرکت را در داخل تصاویر ثابت منتقل می کند. از آن برای جلب توجه چشم ها، افزودن علاقه یا حتی جذاب تر کردن پس‌زمینه‌ هایکسل‌کننده استفاده کنید.

علاوه بر این تکنیک ها شما می توانید برنامه هایی را پیدا کنید که به عنوان تولید موشن بلور از انها استفاده کنید.

منبع:digicenter.ir

میانگین امتیازات ۵ از ۵