انواع پیکسل معیوب

یکی دیگر از سوالات متداول خوانندگان ما مربوط به پیکسل های معیوب است که در تصاویر یا صفحه های LCD روی دوربین با آنها مواجه می شوند. لطفاً به خاطر داشته باشید که هنگام تعریف انواع نقص پیکسل ، بین عکاسان اجماع وجود ندارد. اطلاعات زیر روش ما برای دسته بندی پیکسل های معیوب است که ممکن است با آنها موافق نباشید.

انواع پیکسل معیوب

پیکسل های مرده

پیکسل مرده پیکسلی است که آسیب دیده و هیچ قدرتی دریافت نمی کند ، که اغلب منجر به ایجاد یک نقطه سیاه روی LCD دوربین می شود. از آنجا که سنسورهای دوربین دیجیتال دارای آرایه های فیلتر رنگی هستند که به آنها “فیلترهای بایر” نیز گفته می شود ، پیکسل های مرده معمولاً به صورت یک نقطه سیاه ظاهر نمی شوند.

بلکه ترجیحاً رنگ متفاوتی نسبت به پیکسل های مجاور نشان می دهند ، یا کمی تیره تر خواهند بود. نسبت به پیکسل های مجاور پیکسل مرده نقصی است که کم و بیش دائمی است و با گذشت زمان از بین نمی رود. پیکسل های مرده در LCD ها و سنسورهای دوربین دیجیتال نادر است. پیکسل های مرده ممکن است در طول زمان روی صفحه ها و حسگرهای LCD DSLR ظاهر شوند ، که طبیعی است.

نحوه تشخیص پیکسل های مرده

پیکسل های مرده به راحتی روی LCD دوربین قابل تشخیص است. کافی است Live View را روشن کرده و دوربین خود را به ناحیه ای روشن مانند آسمان نشان دهید. پیکسل های مرده همیشه در یک نقطه ظاهر می شوند. اگر دوربین را حرکت دهید. پیدا کردن پیکسل های مرده روی سنسور دوربین سخت تر است.

چندین عکس با رنگ ها و الگوهای مختلف بگیرید ، سپس تصویر را در اندازه 100 view تجزیه و تحلیل کنید. اگر پیکسلی را می بینید که در همان نقطه ظاهر می شود و هر بار تغییر رنگ می دهد یا از پیکسل های اطراف تیره تر به نظر می رسد ، به احتمال زیاد پیکسل مرده است.

پیکسل گیر کرده

در مقایسه با پیکسل های مرده ، پیکسل های گیر کرده همیشه قدرت دریافت می کنند ، که منجر به پیکسل رنگی می شود که در همان نقطه روی LCD دوربین یا روی سنسور/تصاویر نشان داده می شود. رنگها می توانند قرمز ، سبز ، آبی یا هر ترکیبی از این رنگها باشند. برخلاف پیکسل های مرده ، پیکسل های گیر کرده رنگ خود را از تصویر به تصویر تغییر نمی دهند. پیکسل های گیر کرده بسیار رایج هستند ، اما مانند پیکسل های مرده دائمی نیستند – ممکن است با گذشت زمان ناپدید شوند.

نحوه تشخیص پیکسل های گیر کرده

برای مشاهده پیکسل های گیر کرده ، دوربین خود را روی حالت برنامه/خودکار یا اولویت دیافراگم تنظیم کنید ، سپس نمای زنده را روشن کرده و دوربین را به اطراف بچرخانید ، در حالی که به LCD دوربین نگاه می کنید. اگر پیکسلی را مشاهده می کنید که هرگز حرکت نمی کند و بدون توجه به جایی که دوربین خود را نشان می دهید دارای همان رنگ است ، ممکن است یک پیکسل روی LCD چسبیده باشد.

برای اینکه بفهمید پیکسل روی سنسور دوربین شما گیر کرده است ، چندین تصویر مختلف را با ISO پایه مانند ISO 100 یا 200 بگیرید ، سپس تصاویر را 100٪ روی صفحه کامپیوتر خود تجزیه و تحلیل کنید. اگر پیکسل رنگی دارید (در واقع یک صلیب کوچک با دقت مشاهده می شود) که همیشه در یک نقطه نشان داده می شود ، یک پیکسل گیرکرده دارید. طبیعی است که سنسورهای دوربین دیجیتال و LCD ها دارای چند پیکسل گیر شده باشند.

پیکسل های داغ

برخلاف پیکسل های گیرکرده ، پیکسل های داغ فقط زمانی ظاهر می شوند که سنسور دوربین در طول نوردهی طولانی داغ شود یا زمانی که ISO بالاتر از 400-800 باشد. پیکسل های داغ بسیار عادی هستند و حتی در دوربین های جدید نیز خودنمایی می کنند ، اگرچه تولید کنندگان تمام تلاش خود را برای رفع پیکسل های داغ در طول فرایند QA انجام می دهند.

پیکسل های داغ با گذشت زمان ظاهر می شوند و ناپدید می شوند و اگر دوربین جدید شما دارای پیکسل گیر نکرده باشد ، می توانید مطمئن باشید که در آینده آنها را خواهید داشت. هر یک از دوربین های DSLR دارای پیکسل های داغ است.

نحوه تشخیص پیکسل های داغ

در حالی که درپوش لنز روی لنز است ، دوربین خود را روی حالت دستی تنظیم کنید ، ISO خودکار را خاموش کرده و ISO خود را روی 100 (ISO پایه) تنظیم کنید. سرعت شاتر دوربین را روی 5-10 ثانیه و دیافراگم را روی مقدار بزرگی مانند f/16 تنظیم کنید (برای کاهش میزان نور محیطی که به طور بالقوه می تواند از طریق سوراخ های کوچک وارد لنز شود).

یک عکس بگیرید. در مرحله بعد ، ISO خود را روی 800 تنظیم کنید و سرعت شاتر را به چیزی سریع مانند 1/1000 افزایش دهید ، در حالی که دیافراگم یکسان است. یه عکس دیگه بگیر هر دو تصویر را تجزیه و تحلیل کنید و ببینید آیا می توانید پیکسل های رنگی را که هنگام بزرگنمایی بزرگتر به نظر می رسند ، مشاهده کنید. احتمالاً پیکسل های داغ بیشتری در عکس دوم با ISO بالاتر نسبت به عکس اول مشاهده خواهید کرد.

منبع:miniatorcam.com

میانگین امتیازات ۵ از ۵