آموزش معلق کردن مواد غذایی در عکاسی اجسام بی جان

ایجاد حرکت و پویایی در تصاویر اجسام بی جان راه خوبی است برای این که کاری کنید یک بیننده کمی طولانی تر به عکس شما نگاه کند. بخار در حال بلند شدن، طعم دهنده های در حال سقوط، یا قهوه ریخته شده می توانند نشانه حضور انسان بوده و باعث شوند تصویر زنده تر به نظر برسد.

معلق ماندن (که امروزه یک گرایش عمده در عکاسی از مواد غذایی است) نیز جزء همین موارد به حساب می آید. معمولا، شما باید هر شیء معلق را به صورت جداگانه نگه داشته و از آن عکس بگیرید و بعدا در پس پردازش آنها را با هم ترکیب کنید.

این کار بسیار راحت است، اما باید خودتان تمام سایه ها و بازتاب ها را طراحی کنید، و اگر شما هم مثل من باشید (یعنی حتی نتوانید یک خط راست برای نجات زندگی خود بکشید)، روشی که امروز در این مطلب آموزش می دهم را ترجیح خواهید داد.

آموزش معلق کردن مواد غذایی در عکاسی اجسام بی جان
مرا بالا ببر، اثر دینا بلنکو

خب، بیایید این کار را به روش دیگری امتحان کرده و معلق ماندن را با حرکت اجسام بسیار کوچک مثل قطرات آب، ذرات آرد، ادویه جات، گیاهان یا حتی گلبرگ های گل ترکیب کنیم. تمام این اجسام با یکدیگر همپوشانی خواهند داشت، که سایه های واقعی ایجاد کرده و باعث می شوند تصویر طبیعی و باورپذیر به نظر برسد.

لوازم و تجهیزات

شما به موارد زیر نیاز دارید:

یک دوربین و یک سه پایه و سوژه عکاسی اجسام بی جان. در این مورد کمی چیپس سیب زمینی، برگ ریحان، فلفل، و سس گوجه فرنگی.

راهی برای ثابت کردن اجسام در هوا. (به عنوان مثال، سیم برای اجسام سبک مثل چیپس. و سیخ کباب فلزی برای اجسام سنگین مثل قاشق)،

و هر نوع منبع نور مناسب برای ثابت کردن حرکت (در مورد من، دو اسپیدلایت).۲

آماده سازی

قشنگ ترین چیپس ها را انتخاب کنید و با یک سوزن چند سوراخ در هر یک از آنها ایجاد کنید تا بتوانید یک قطعه سیم را از میان آنها رد کنید (دو سوراخ آنها را محکم تر و با ثبات تر از یک سوراخ می کند).

شما می توانید از نخ ماهیگیری به جای سیم استفاده کنید، اما به نظر من سیم به شما اجازه می دهد تا موقعیت چیپس را راحت تر مشخص کنید. از سیخ های فلزی و یک چسب تفنگی برای ثابت کردن اجسام سنگین تر در جای خود استفاده کنید.۳

ترکیب بندی

ترکیب بندی خود را مشخص کنید، و کمی فضا برای ادویه جات در حال پرواز باقی بگذارید و کاری کنید که چیپس ها کمی هم پوشانی داشته باشند.۴

نورپردازی

صحنه من با دو اسپیدلایت (فلاش) نورپردازی می شود.

یکی در یک سافت باکس نواری در سمت راست و کمی پشت صحنه (نور کلیدی). دیگری پشت یک دیفیوزر بزرگ در سمت چپ به عنوان نور پرکننده (Fill light). هر دو اسپیدلایت بر روی قدرت کم تنظیم شده اند (از قدرت ۱۶/۱ تا ۱۲۸/۱ پالس بسیار کوتاهی ارائه می کند که حرکت مایع را ثابت خواهد کرد).

سرعت شاتر خود را بر روی سرعت همگام سازی فلاش تنظیم کنید که معمولا بین ۱۶۰/۱ ثانیه و ۲۵۰/۱ ثانیه است. از آنجا، یک عکس آزمایشی بگیرید تا حداکثر دیافراگمی که می توانید بدون ناکافی نوردهی کردن عکس به دست آورید را ایجاد کنید. دوربین خود را در حالت عکاسی متوالی سریع (continuous high/burst mode) قرار دهید تا چند عکس را در یک ردیف بگیرید. همین، شما آماده عکاسی هستید!

  عکاسی

مطمئن شوید که ترکیب بندی خود را دوست دارید، موارد نهایی را اضافه کنید و یک دنباله عکس از چیپس های در حال ریختن با یک قاشق مرباخوری فلفل و پاپریکا بگیرید. بار دوم می توانید کمی سس گوجه فرنگی نیز بریزید (می توانید با استفاده از سرنگ قطرات گرد زیبایی ایجاد کنید).

چند برگ ریحان اضافه کنید و در مورد شلوغی عکس نگران نباشید.

پس پردازش

بهترین عکس ها را در فتوشاپ انتخاب کرده و با قرار دادن هر یک از آنها در یک لایه جداگانه و استفاده از Layer Mask، آنها را با هم ترکیب کنید.

سیم ها و پشتیبان های دیگر را با ابزار Clone Stamp یا Patch فتوشاپ حذف کنید، و با تنظیم رنگ ها و کنتراست به عکس کمی جلا بدهید.

بفرمایید! این عکس نهایی است…

اکنون شما می توانید همین ترفند را با قهوه و ماکارون نیز امتحان کنید!

 

منبع: Lenzak

میانگین امتیازات ۵ از ۵