نامرئی کردن بدنتان در عکس(بخش 1)

نامرئی کردن بدنتان در عکس(بخش 1)

این یکی از تکنیک‌های قدیمی و جالب عکاسی است. عکاسی به نام اندرو وینسنت چگونگی پشت نما سازی بدن را آموزش داده است. با وجودی که این ترفند بسیار ساده بوده ولی با مطالعه‌ی این مطلب لنزک می‌توانید نکات بسیار جالبی در مورد تنظیمات دوربین یاد بگیرید و چگونگی ساخت عکس‌هایی از پرواز نوزادان و یا سرهای قطع شده را درخواهید یافت!

تجهیزات

اول از همه به یک دوربین نیاز دارید. من از دوربین Canon 5Dmk2 استفاده می‌کنم. نوع دوربین شما اهمیتی ندارد، به یاد داشته باشید که عکاسی همیشه متکی بر دوربین نیست و بیشتر به خلاقیت شما بستگی دارد.

همچنین شما به یک سه پایه و یا سطحی برای گذاشتن دوربین بر آن نیاز دارید. برای ایجاد این نوع عکس، دوربین نباید هیچ حرکت و یا لرزشی داشته باشد، هر گونه جا به جایی در کادر ویرایش نهایی تصویر را با مشکل روبرو می‌کند.

عکاسی

مکانی را انتخاب کنید که به نظرتان جالب است، من از پنجره‌ای استفاده کردم که از پرده‌های کرکره‌ای برخوردار است چون هم دسترسی به آن راحت‌ بود و هم اینکه به نظرم خطوط پرده نمای بسیار زیبایی را به عکس می‌بخشند.

نورپردازی در این نوع عکس اهمیت چندانی ندارد، شما می‌توانید از فلاش‌های وایرلس استفاده نمایید و یا حتی فلاش‌ خود دوربین نیز می‌تواند شما را به نتیجه مطلوبتان برساند. تنها موضوعی که باید در نورپردازی این نوع عکس دقت کنید این است که نورپردازی تغییری نکند. در غیر این صورت ویرایش نهایی تصویر با مشکل روبرو شده و ظاهر خوبی برای عکس شما نخواهد داشت.

من در عکسم از فلاش استفاده نکردم، تنها نور مورد استفاده در عکس لامپ‌های سقفی و لامپ ایستاده‌‌ی کنارم است که تمامی جزئیات موجود در صحنه را نمایان می‌کند.

سپس اگر شما نیز قصد دارید مثل من این کار را به تنهایی انجام دهید، باید ابتدا دوربین را بر سلف تایمر (تایمر خودکار) قرار دهید و سپس سر جای خود در کادر قرار گیرد. ممکن است لازم باشد چند عکس بگیرد تا به نتیجه‌ی مطلوب خود دست یابید. البته اگر بخواهید از شخص دیگری به عنوان سوژه استفاده کنید کارتان بسیار آسان‌تر خواهد شد.

وقتی که از وضعیت قرار گیری پس زمینه در کادر راضی بودید، از صحنه خارج شوید و عکسی از آن بگیرید. از این عکس به عنوان عکس پایه استفاده می‌شود. سپس بدون تغییر نورپردازی و کادربندی وارد کادر شدن، ژست مورد نظرتان را بگیرید و منتظر بمانید تا شاتر عمل کند. هر چندتا عکس که می‌خواهید بگیرید و تنها باید به ثابت ماندن نورپردازی و کادربندی دقت داشته باشید.

ویرایش

این آخرین گام تولید این عکس است. عکس‌ها را وارد رایانه کنید و عکس پایه و عکسی از میان ژست‌هایتان انتخاب نمایید. من می‌خواستم درون بدنم دیده شود ولی شما می‌توانید از هر بخش دیگری از بدنتان که میخواهید را نامرئی سازید.

سپس من Photoshop CS4 استفاده کردم و عکس را در آن باز کردم. در فتوشاپ دو عکس را در یک پنجره باز کنید تا مانند دو لایه بر روی هم قرار بگیرند.

نام لایه‌ها را تغییر دهید تا راحت‌تر قابل تشخیص باشند. عکسی که خودتان در آن حضور دارید را بر روی عکس خالی صحنه و یا همان لایه‌ی پایه قرار دهید. سپس بر عکس بالایی (عکسی که سوژه در آن قرار دارد) Layer Mask ای اضافه نمایید.

سپس ابزار قلمو (Brush) را انتخاب کرده و رنگ آن را بر سیاه قرار دهید. در پالت لایه‌ها ماسک عکس سوژه را انتخاب کنید. سپس با استفاده از ابزار قلمو بخشی از بدنتان که می‌خواهید پاک شود را رنگ کنید. من در عکسم تنه‌ی میانی بدنم را نامرئی کردم.

با حرکت دادن قلمو بر لایه‌ی سوژه عکس پایه نمایان می‌شود و این تصور را ایجاد می‌کند که بدنتان نامرئی شده است.البته راه‌های دیگری نیز برای اینکار در فتوشاپ وجود دارد ولی من از این روش برای ایجادش استفاده می‌کنم.

همچنین بهتر است در زمان رنگ کردن بدنتان بر بخشی از عکس که قصد نامرئی کردنش را دارید زوم نمایید. آرام حرکت کنید تا به نتیجه‌ی بهتری دست یابید. با بزرگنمایی عکس خطوط را بهتر دیده و انتخاب (Selection) بهتری بدست می‌آورید. وقتی که به نتیجه‌‌ی مورد نظرتان دست یافتید عکس را با فرمت JPG ذخیره نمایید.

سپس می‌توانید از یک عنوان شوخ طبعانه برای عکستان استفاده کنید، من نام عکس خود را گذاشتم : « روزی یک نفر به من گفت که با دیدن بدنم کور شده!» البته می‌تونستم بگم «حس می‌کنم بخشی از بدنم از پنجره بیرون رفته».

منبع برگرفته از: DIY photography

میانگین امتیازات ۵ از ۵